منطقه آزاد ارس

تاریخ: 12 آذر 1392

توسعه اقتصادی؛ هدف و چشم انداز همه مناطق آزاد ایران است

مشاور رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: مناطق آزاد به مدلی جدید برای توسعه اقتصاد کشور تبدیل می شوند و در این راه بازنگری در طرح های جامع این مناطق، اجرای بانکداری صحیح، اسلامی و بدون ربا و جذب سرمایه های داخلی و خارجی و از همه مهم تر حمایت از سرمایه گذار باید در رأس فعالیت ها قرار خواهد گرفت.

به گزارش روابط عمومی دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، اکبر ترکان در حضور نمایندگان رسانه ها با بیان اینکه هر کدام از مناطق آزاد کشور می توانند به تنهایی بخشی از توسعه اقتصادی کشور را بر عهده بگیرند و در واقع چشم انداز الگوی ایران 1404 هستند گفت: مناطق آزاد هفت گانه کشور در هفت اقلیم متفاوت با هفت ویژگی و محور فعالیت تعریف شده اند که در عین حال هر کدام ویژگی های آمایشی خاصی دارند.
مشاور رییس جمهور ادامه داد: برای هر منطقه آزاد یک رویکرد فعالیت خاص طراحی و تعریف شده که قرار است در راستای همان رویکرد کارهای خود را دنبال کنند.
ترکان تصریح کرد: البته این بدان معنا نیست که سایر بخش ها و فعالیت های یک منطقه آزاد نادیده گرفته شود و فقط به یک موضوع خاص بپردازند بلکه با این اقدام مسیر هدف گذاری شده ای را برای مناطق آزاد طراحی کرده ایم. همه مناطق آزاد یک چشم انداز است و برای رسیدن به چشم اندازها باید برنامه داشت.

** ایجاد بانک های فراساحلی در مناطق آزاد
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در خصوص ایجاد بانک های فرا ساحلی Off Shore در مناطق آزاد گفت: پیشنهاد و ایده ایجاد این بانک ها در مناطق آزاد را در دستور کار داریم اما با اجرایی شدن آن فاصله داریم.
وی افزود: رئیس کل بانک مرکزی قول‌هایی برای بازنگری دستورالعمل بانکداری در مناطق آزاد داده است و باید با سرعت بیشتری این کار را جلو ببریم چرا که موارد متعددی از ابراز تمایل خارجی‌ها برای سرمایه گذاری در مناطق آزاد ایران وجود دارد. در واقع بنا داریم تا بانکداری بدون ربا را به صورت پایلوت در مناطق آزاد تجربه کنیم.
دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر افزود: در دستورالعمل بانکداری در مناطق آزاد شکل گیری بانک فراساحلی نیز پیش بینی شده که تاسیس آن با ارز بین المللی و نه با پول رایج داخل شکل خواهد گرفت. بنابراین اگر چنین بانکی تاسیس شود پس اندازهای ارزی مردم با اطمینان بیشتر در این بانک ها سپرده خواهد شد و هر زمان که بخواهند می توانند ارز خود را دریافت کنند.

** توافق ژنو باعث افزایش سرمایه گذاری می شود
ترکان در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر آثار توافقات ژنو در رونق سرمایه گذاری های مناطق آزاد خاطرنشان کرد: فضا به سرعت در حال تغییر است و هم اکنون چندین سرمایه گذار خارجی تقاضای خود را ارائه کرده اند، ضمن اینکه برخی شرکت‌هایی که به شرکای طرف قرارداد ایرانی خود جواب نمی دادند حالا با طرف ایرانی تماس گرفته و تقاضای ملاقات می کنند.
به گفته دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، ایران قابلیت ها و ظرفیت های بسیار مناسبی را در مناطق آزاد دارد که محدوده آن از گردشگری سلامت تا ترانزیت کشیده شده است.
وی همچنین در خصوص طرح ها و پروژه های نیمه تمام در مناطق آزاد گفت: یک ساختمان اداری نیمه تمام در انزلی، پل خلیج فارس در قشم و یک هتل با موقعیت مناسب در ارس از جمله مهم ترین پروژه هایی است که در حال حاضر در این مناطق با مشکلات عمرانی و اجرایی مواجهند که تلاش می کنیم موانع و مشکلات آنها سریع تر خاتمه یابد.

** پل خلیج فارس در انتظار فاینانس
ترکان درباره پروژه پل خلیج فارس در قشم گفت: سهم خود را که معادل 150 میلیارد تومان بوده در این پروژه پرداخت کرده اما پیمانکار پروژه که که می بایست مابقی قرارداد را با فاینانس دنبال می کرد که تاکنون نتوانسته فاینانس را عملیاتی کند که بر این اساس، ما قصد خلع ید وی را نداریم و تلاش داریم تا وی بتواند کار فاینانس را عملیاتی کند که در توانایی این پیمانکار نیز چنین موضوعی دیده می شود.

** ابوالمشاغل نیستم
ترکان در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره اخبار چند شغله بودن وی خاطرنشان کرد: رئیس جمهور ماموریت‌هایی را در شورای عالی ایرانیان، سازمان فضایی، معاونت بین الملل رئیس جمهور و دبیرخانه جنبش عدم تعهد به بنده داده بودند که این ماموریت‌ها دو ماهه بود اما در کمتر از دو ماه گزارش نهایی به وی ارائه شد و در حال حاضر تنها در دبیرخانه شورای هماهنگی مناطق آزاد فعالیت دارم.

منبع
خبر صفحه اصلی