منطقه آزاد ارس

تاریخ: 15 شهریور 1393

رشد 70 درصدی ترانزیت خارجی در 5 ماه اول سال / 112میلیون دلار کالا از گمرک منطقه آزاد ارس ترانزیت شد

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس گفت: ترانزیت خارجی انجام یافته از منطقه آزاد ارس در مدت پنج ماه نخست امسال ارزشی بالغ بر 112 میلیون دلار داشت که در مقایسه با مشابه سال گذشته 70 درصد رشد دارد.
به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی با اعلام این خبر افزود: در مدت یاد شده ارزش وزنی کالاهای ترانزیت شده به کشورهای خارجی از این منطقه 18 هزار تن می باشد.
وی عمده کالاهای ترانزیت شده را لوازم برقی، نفت، گازوئیل، هیدروكربن، ماشین آلات مكانیكی، اتومبیل، كامیون، تریلر، لوازم یدكی كامیون، سیب زمینی، گردو، بادام، پسته، آلو، چدن و آهن قراضه، گوسفند و پوست گوسفندی نمك زده و سیگار برشمرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس تصریح کرد: این کالاها به کشورهای ترکیه، سودان، پاكستان، گرجستان، مصر، امارات متحده عربی، ارمنستان، عراق، جمهوری مولداوی، ازبكستان، آلمان، فدراسیون روسیه، تركمنستان، اكراین، آذربایجان، قزاقستان، افغانستان و منطقه آزاد كیش، منطقه ویژه سهلان، منطقه ویژه بندرامام خمینی و سایر مناطق ترانزیت شده است.
عرب باغی با تاکید بر ایجاد مسیرهای ارتباطی حمل و نقلی جدید در این منطقه اظهار داشت: بررسی های اولیه برای فعالسازی کریدور جدید ارتباطی از مسیر جلفا- نخجوان- قارص در حال انجام است که در صورت تحقق این امر و دسترسی نزدیکتر به ترکیه و اروپا شاهد تحولی اساسی در ارتباطات حمل و نقلی این منطقه و کشور خواهیم بود.
وی تامین و گسترش زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و اصلاح قوانین حمل و نقلی و توجه ویژه به نقش مناطق آزاد در صادرات مجدد کالا برای ایجاد ارزش افزوده در راستای تحقق اهداف اقتصادی کشور را از اهم عوامل رونق بیش از پیش ترانزیت بیان کرد.

منبع
خبر صفحه اصلی