منطقه آزاد ارس

تاریخ: 19 شهریور 1390

با حضور رییس کل گمرک ایران: گمرک مرکز خداآفرین منطقه آزاد ارس افتتاح شد

گمرک منطقه آزاد ارس در مرکز خداآفرین با حضور معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک کشور در زمینی به مساحت 2 هکتار در محل کمپ خداآفرین واقع در شهرستان خداآفرین آذربایجان شرقی به بهره برداری رسید.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس عباس معمارنژاد در بازدید از پایانه های مرزی جلفا و نوردوز و درب های ورودی منطقه آزاد ارس اظهار داشت: زمینه های خوبی برای گسترش تجارت و صادرات در این منطقه فراهم شده است و پایانه های مرزی منطقه آزاد ارس قادر به گسترش و توسعه بیشتر هستند.
دکتر معمارنژاد وجود گمرک و احداث معابر اصولی را در مناطق مرزی موجب رشد و آبادانی این مناطق ذکر کرد و افزود: اگر امروز شاهد توسعه اقتصاد در مناطق مرزی همچون جلفا و بازرگان و آستارا هستیم همگی بخاطر وجود شریان های اصلی و اصولی ارتباطی با کشورهای همسایه می باشد.
معاون وزیر اقتصاد در رابطه با تاثیر وسعت مناطق آزاد و پایانه های مرزی در رشد و شکوفایی این مناطق گفت: مناطق مرزی به جهت دارا بودن موقعیت استراتژیک از اهمیت زیادی برای رشد اقتصاد کشور برخوردار هستند و هرچقدر وسعت مناطق آزاد و پایانه های مرزی گسترده تر باشد توان زیادی در صادرات و توسعه اقتصاد خواهد داشت.
معمارنژاد عملکرد و برنامه ریزی های انجام شده در پایانه های مرزی جلفا و نوردوز را قابل توجه اعلام کرد و افزود: گمرکات آذربایجان شرقی یکی از اصلی ترین گمرکات کشور در صادرات محصولات غیر نفتی کشور به حساب می آیند که در این میان پایانه های مرزی جلفا و نوردوز از حساسیت ویژه ای برخوردارند.
رئیس کل گمرک کشور که بعد از افتتاح گمرک خداآفرین در جمع مردم این شهرستان در مسجد این شهر سخن می گفت با بیان اینکه تجارت یکی از موتورهای اصلی توسعه ی هر کشور می باشد اذعان داشت:تجارت یک عامل توسعه است و گمرک زیرساخت تجارت محسوب می شود.
معمارنژاد بر ضرورت تقویت صادرات در کشور تاکید کرد و با اشاره به اینکه این گمرک برمبنای صادرات عمل خواهد کرد افزود :صادرات افتخار یک کشور و منطقه است چراکه چرخه اقتصاد جهان بر روی صادرات می چرخد و منطقه خداآفرین بدلیل وجود اراضی بکر و سرسبز و وجود دامهای فراوان می تواند تامین کننده بخش عمده ای از محصولات کشاورزی و دامداری و صادرات این محصولات به کشورهای همسایه و کشورهای اروپایی باشد.
وی افزود: وجود گمرک منطقه آزاد ارس توانی قدرتمند برای راه اندازی نیروی محرکه اقتصاد استان است و این گمرک توان اقتصادی اهالی خداآفرین را چندین برابر افزایش خواهد داد.
دکتر معمارنژاد با اشاره به طرح هدفمند کردن یارانه ها و نقش تاثیرگذار آن در ذخیره بودجه های کلان گفت: کشور در سال گذشته، فقط در زمینه واردات گندم و بنزین یک و نیم میلیارد دلار هزینه متقبل شده بود که با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها این رقم در 5 ماهه نخست سال جاری با کاهش چشمگیری به 45 میلیون دلار رسید.
وی اظهار داشت: عدالت، رکن اصلی سیاستگذاری های دولت می باشد و دولت توسعه متوازن عدالت را سرلوحه امور قرار داده است و یقینا گمرک خداآفرین این هدف را در این منطقه محقق خواهد کرد.
وی سعی و تلاش مردم منطقه خداآفرین را برای همکاری همه جانبه با مسولین گمرک خواستار شد و اراده مردم را مقدم بر هر امری برای پیشرفت و موفقیت دانست.
گفتنی است منطقه آزاد ارس با 51هزار هکتار در مجموع بزرگترین منطقه آزاد کشور بوده و دارای 4 محدوده منفصل از هم در شهرستانهای جلفا و خداآفرین می با شد و محدوده خداآفرین آن با حدود 6هزار هکتار وسعت در حال تهیه طرح جامع بوده و با افتتاح گمرک در این محدوده زمینه توسعه آن که در شهرستان خداآفرین واقع است فراهم گردید.

منبع
خبر صفحه اصلی