منطقه آزاد ارس

تاریخ: 23 اسفند 1395

ضرورت نگاه گلخانه داران ارس به بازارهای جهانی

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در جلسه بررسی مشکلات گلخانه داران منطقه آزاد ارس بر ضرورت نگاه ویژه گلخانه داران این منطقه به بازارهای جهانی تاکید کرد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی در این نشست که در سازمان منطقه آزاد ارس و با حضور فعالان صنعت گلخانه داری جلفا برگزار شد، گفت: مشکل گلخانه داران فعال در منطقه آزاد ارس، مشکل سازمان است و بر همین اساس، تلاش داریم تا فعالان این صنعت بدون مشکل به فعالیت بپردازند.
وی افزود: بر همین اساس در اولین قدم، پست سازمانی برای کارشناس گلخانه ها در سازمان منطقه آزاد ارس تعریف شده و تلاش می کنیم تا مشکلات گلخانه داران به صورت کاملا تخصصی بررسی شود.
عرب باغی خاطرنشان کرد: ایجاد تشکل ها و حمایت از این تشکل ها، نظیر اتحادیه اصناف و سازمان های مردم نهاد قدرتمند گلخانه داران، منطقه آزاد ارس را برای اتخاذ تصمیمات یکسان و ارائه خدمات بهتر، یاری خواهد کرد و این تشکل ها عامل موفقیت در بازاریابی و حضور در بازارهای بین المللی گلخانه داران منطقه خواهد شد.
وی در مورد تکمیل زیرساخت های سایت گلخانه ای جلفا و سایر سایت های گلخانه ای منطقه آزاد ارس نیز گفت: سازمان منطقه آزاد ارس مکاتبات خود را با مراجع ذیصلاح جهت بهبود ضوابط ساخت و ساز در بخش گلخانه ها انجام می دهد و به دنبال حرکت نظام مند در این زمینه هستیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، افزود: برای نمونه، پروژه روشنائی معابر سایت گلخانه ای ارس با برآورد هزینه 28 میلیارد ریال در سال 96 اجرایی خواهد شد.
عرب باغی تاکید کرد: گلخانه داران می بایست برای حضور در بازار های بین المللی، با به کارگیری کارشناسان متخصص، نسبت به شناسائی استانداردهای بازارهای مقصد تلاش کرده و استفاده از گونه های پرمحصول را در دستور کار قرار دهند.
گفتنی است که جلسه بررسی مشکلات گلخانه داران منطقه آزاد ارس با حضور مسئولان سازمان منطقه آزاد ارس و فعالان صنعت گلخانه برگزار شد و در این جلسه بر ادامه منظم تر این جلسات در سال آتی تاکید شد.
منطقه آزاد ارس در سال های اخیر شاهد تحولات بزرگی در صنعت گلخانه داری بوده است و علاوه بر سایت گلخانه ای جلفا، سایت های گلخانه ای بیشتری در شهرهای مختلف این منطقه آزاد در حال شکل گیری است. هم اکنون بزرگترین مجتمع گلخانه ای خاورمیانه در این سایت در حال فعالیت است و 6 گلخانه جدید نیز در ایام دهه فجر در سایت گلخانه ای جلفا افتتاح شده است. بیشتر محصولات تولیدی این گلخانه ها به روش کشت هیدروپونیک و با حداکثر صرفه جویی در مصرف آب تهیه شده و محصولات اغلب گلخانه های ارس، به بازارهای جهانی عرضه شده و ارزش صادراتی دارد.

منبع
خبر صفحه اصلی: True