منطقه آزاد ارس

تاریخ: 10 فروردین 1396

خداآفرین هر ساله به سمت شناخته تر شدن و افزایش گردشگر پیش می رود

رئیس کمیته خداآفرین ستاد خدمات سفر ارس عنوان کرد: خداآفرین سال به سال در حال شناخته تر شدن است و هر ساله گردشگران بیشتری از منطقه بازدید می کنند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، جعفر ملکی گفت: در نوروز 96 نیز استقبال گردشگران از این منطقه بسیار فوق العاده است. البته سال پیش هم استقبال خوبی از برنامه ها شد. با امن شدن مرزهای این منطقه و رفع حساسیت ها، خداآفرین در سال های اخیر به سمت جذب گردشگر پیش رفته است.
وی افزود: برنامه هایی مثل مسابقه ماهیگیری را در این منطقه و درست زیر پل تاریخی خداآفرین اجرا کرده ایم و مسئولین مرزبانی هم مشاهده کرده اند که در صورت اجرای چنین برنامه هایی هیچ مشکلی از لحاظ امنیتی به وجود نمی آید.
ملکی در مورد برنامه های نوروز 96 خداآفرین، تصریح کرد: برنامه های ویژه نوروز از 25 اسفند در این منطقه آغاز و در حال حاضر نیز در حال برگزاری است. برنامه هایی مثل قایقرانی روی آب دریاچه سد خداآفرین و کمپ عشایر از 25 فروردین دایر بوده و تا 15 فروردین ادامه خواهد داشت. چند دوره مسابقات ماهیگیری و مسابقات والیبال ساحلی برگزار شده و در روزهای آتی نیز برگزار خواهد شد.
رئیس کمیته خداآفرین ستاد خدمات سفر ارس اظهار کرد: غرفه های مختلف عرضه محصولات بومی محلی روستایی عشایری در کمپ گردشگری عشایر، کوهنوردی و طبیعت گردی نیز از دیگر برنامه های نوروزی این منطقه بوده است.
وی ادامه داد: سه برنامه نیز با محوریت موسیقی عاشیقی اجرا شده است و به منظور احیای فرهنگ و بازی های بومی محلی نیز در لابلای این برنامه ها، بازی های بومی محلی آذربایجان توسط اهالی منطقه و میهمانان و گردشگران اجرا می شود.
ملکی در مورد برنامه های آتی منطقه آزاد ارس در خداآفرین، تاکید کرد: در این مکان پروژه ای به نام «پارک مسافر» در حال احداث است و این پروژه در مرحله ساخت دیواره ساحلی قرار دارد تا در صورت طغیان رودخانه پارک از تخریب و مسافران از خطر مصون مانده و بتوانند در این منطقه در امنیت کامل باشند.
وی همچنین گفت: برنامه هایی هم برای ترمیم و احیاء و نورپردازی پل های تاریخی خداآفرین در نظر گرفته ایم که در آینده ای نزدیک به مرحله اجرا خواهند رسید تا بتوانیم این آثار به جا مانده از صدر اسلام را ثبت جهانی کنیم.
ملکی خاطرنشان کرد: در تلاش هستیم تا در این منطقه مسابقات و برنامه هایی را برگزار کنیم که امکان برگزاری آنها در مناطق دیگر وجود ندارد. برای مثال امکان برگزاری مسابقه ماهیگیری در مناطقی مثل اهر و کلیبر وجود ندارد. یا اینکه در این منطقه به جای مسابقه والیبال، والیبال ساحلی برگزار می شود که برگزاری آن در مناطق دیگر و بدون ساحل مناسب میسر نیست.
رئیس کمیته خداآفرین ستاد خدمات سفر ارس اظهار کرد: در مورد جنگل های ارسباران هم باید ذکر کنم که به لطف خدا قرار است در سال 2017 ثبت جهانی شود که گردشگران عزیز می توانند از جاذبه های آن بهر ببرند. در کنار آن همچنین می توانند از آبگرم «موتاللی» که 50 دقیقه با خداآفرین فاصله دارد نیز استفاده کنند.
قائم مقام مدیر عامل منطقه آزاد ارس در مرکز خداآفرین در ادامه تاکید کرد: محدوده خداآفرین با آب و هوای دلنشین و زیبایی های خدادادی میزبان گردشگران و میهمانان نوروزی است و در ماه های آتی نیز از هم وطنان دعوت می کنیم که به خداآفرین بهشتی سفر کنند.

منبع
خبر صفحه اصلی: True