منطقه آزاد ارس

تاریخ: 26 اردیبهشت 1397

حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در شبکه سهند

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با حضور در شبکه استانی سهند و برنامه زنده تبریزیم، از طرح ها و برنامه های متنوع گردشگری این منطقه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن نریمان در این برنامه با اشاره به طرح های متنوع گردشگری منطقه آزاد ارس، گفت: در حوزه گردشگری منطقه آزاد ارس، اقدامات خوبی در دست انجام است و برای ماه مبارک رمضان و ماه های آتی نیز برنامه های ویژه گردشگری در ارس در نظر گرفته شده است.
وی تصریح کرد: به این منظور علاقمندان به سفر در ارس می توانند 10 روز اقامت به یادماندنی را در این منطقه تجربه کرده و علاوه بر عبادت و روزه داری از آب و هوای مطبوع ارس و زیبایی های بهاری این منطقه استفاده کرده و در منطقه آزاد ارس نفسی تازه کنند.
نریمان خاطرنشان کرد: در طرح جدید کرامت، آن دسته از گردشگرانی که والدین بالای 65 سال خود را نیز در مسافرت به ارس، همراه کنند، از تخفیف 100 درصدی اسکان برای والدین و تخفیف 50 درصدی اسکان برای خودشان برخوردار خواهند شد.
وی در زمینه تکمیل زیرساخت های گردشگری منطقه آزاد ارس، تاکید کرد: تسهیل تردد در منطقه نیز یکی از زیرساخت هایی است که به آن اهمیت داده ایم و توسعه مسیرهای ریلی و زمینی هم اکنون در حال اقدام است. به خصوص اینکه امسال شاهد تردد رایگان با قطار به ارس بودیم و با تاسیس شرکت ارس ریل نیز بر این امکانات گردشگری افزوده خواهد شد.
نریمان افزود: تردد آسان و ایمن به ارس از طریق خطوط هوایی، زمینی و ریلی محقق خواهد شد و در ادامه نیز سایر استان ها به این زیرساخت های گردشگری متصل خواهند شد.
وی تصریح کرد: هم اکنون 6 هتل در منطقه آزاد ارس در حال ساخت است و در سال 97 حداقل 3 هتل از این مقدار به بهره برداری خواهد رسید.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به رضایتمندی گردشگران نوروزی ارس از برنامه های این سازمان در نوروز 97، اظهار کرد: رضایت گردشگران نوروزی از حضور در ارس در نظرسنجی ها و آمار جالب توجه بود اما قصد داریم با توسعه زیرساخت های گردشگری میزان رضایت مهمانان ارس را افزایش دهیم.
نریمان گفت: منطقه آزاد ارس در نوروز 97 به تنهایی بیشتر از مجموع گردشگران دیگر مناطق آزاد کشور، گردشگر داشته است و در ایام نوروز بیش از 4 میلیون و 52 هزار نفر از ارس زیبا دیدن کردند.
وی خاطرنشان کرد: ارس می تواند نگین جمال، عظمت و زیبایی های استان آذربایجان شرقی باشد و آمار گردشگری استان را نیز بالاتر ببرد.
نریمان ادامه داد: آثار تاریخی بسیار زیبای ارس بازسازی شده است و از این موارد می تواند به کلیسای ثبت جهانی سنت استپانوس و آبشار آسیاب اشاره کرد که بیشتر بازدید سالانه را دارند. علاوه بر این در صدد ثبت جهانی ژئوپارک ارس هستیم که می تواند تحول عظیمی را در این منطقه تاریخی ایجاد کند.
وی تاکید کرد: جلفا و منطقه آزاد ارس در سال 2020 به عنوان شهر سالم و ایمن به صورت جهانی ثبت می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: برگزاری جشنواره ها، برنامه های متنوع هنری و اجرای زنده موسیقی در منطقه آزاد ارس باعث شده است که آمار خروج به سمت نخجوان 18 درصد کاهش پیدا کند که این موضوع را می توان یکی از روش ها برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی عنوان کرد.
نریمان عنوان کرد: زمینه های تبلیغات برای ارس در رسانه ملی فراهم شده است ولی درصدد هستیم تا ارس را در دیگر کشورها نیز بشناسانیم و در گام اول تلاش می کنیم تا در زمان برگزاری جام جهانی فوتبال در روسیه حاضر شویم تا ارس برای تمام افرادی که در این رویداد بزرگ حاضر خواهند بود، معرفی شود.
وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری، اقتصادی و صنعتی ارس، خاطرنشان کرد: منطقه آزاد ارس در تمام زمینه های اقتصادی و توسعه ای مکمل استان آذربایجان شرقی است.
نریمان افزود: مناطق آزاد ایران به مرزهای کشور نزدیک هستند و منطقه آزاد ارس به دلیل همسایگی با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و نخجوان و نزدیکی به کشورهایی چون روسیه، گرجستان و ترکیه، از امتیازهای بسیار خوبی در حوزه های مختلف برخوردار است.
وی تصریح کرد: توسعه منطقه آزاد ارس می تواند در نهایت به توسعه آذربایجان شرقی و کشور بینجامد و امنیت سرمایه گذاری در این منطقه باعث شده است تا ارس در حوزه سرمایه پذیری جزو مناطق پیشرو باشد.
رئیس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس، خودروهای پلاک ارس را یکی از مشوق های سرمایه گذاری عنوان کرده و گفت: خودروهای ارس پلاک از جمله مشوق های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس به شمار می رود و در حال پیگیری این موضوع هستیم که مجوز تردد این خودروها در تمام سطح استان آذربایجان شرقی که خواسته سرمایه گذاران است، صادر شود.
نریمان اظهار کرد: خوشبختانه استاندار آذربایجان شرقی نیز پیگیر این موضوع است و این قول داده شده است که پلاک ارس ها محدوده ترددی بیشتری داشته باشد.
وی در پایان گفت: خودروهای ارس پلاک دارای استانداردهای زیست محیطی بالایی هستند و به خصوص در کلانشهری مانند تبریز که با مشکل آلودگی هوا روبروست، این موضوع می تواند، در جهت رفع مشکلات زیست محیطی استان موثر باشد.

لینک مشاهده فیلم کامل در آپارات

منبع
خبر صفحه اصلی: True