منطقه آزاد ارس

تاریخ: 04 مهر 1397

رشد ۱۷درصدی ورود گردشگران خارجی به آذربایجان شرقی در تابستان ۹۷

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مرتضی آبدار مدیرکل میراث‌فرهنگی استان آذربایجان شرقی گفت: با برنامه ریزی‌های به عمل آمده در ستاد اجرائی خدمات سفر استان آذربایجان شرقی و برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، آذربایجان شرقی به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل شد.
آبدار افزود: یکی از مهم‌ترین اولویت‌های ستاد اجرایی خدمات سفر استان در ایام تابستان، تثبیت جایگاه گردشگری در پهنه استان آذربایجان شرقی و افزایش ظرفیت اقامت گردشگران در شهرستان‌های استان بود، لذا با توجه به اینکه در سال میلادی جاری؛ تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام معرفی شده است، بهره مندی از این ظرفیت نه تنها برای تبریز بلکه برای تمام شهرستان‌های استان اصلی مهم و ضروری تلقی می‌شود.
وی در ادامه اضافه کرد: در راستای افزایش ظرفیت اقامتی در استان تهمیدات لازم با صدور مجوز‌های بوم گردی، مجتمع‌های رفاهی و خدماتی و ساماندهی خانه مسافر در سطح استان از سوی اداره کل اتخاذ شد، بطوریکه در حال حاضر ۱۱۲ اقامتگاه بوم گردی فعال در سطح استان فعالیت می‌کنند که این امر با استقبال چشمگیر گردشگران مواجه شد.
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، ادامه داد: در همین راستا با تقویت ظرفیت‌های گردشگری شهرستان‌های استان در تابستان ۹۷، شاهد افزایش اقامت گردشگران در سایر شهرستان‌ها از جمله جلفا (منطقه آزاد ارس)، کلیبر و خدآفرین پس از تبریز بودیم.
آبدار در خصوص بازدید‌های نظارتی مستمر ستاد خدمات سفر استان نیز سخن به میان آورد و گفت: طی ایام تعطیلات تابستانی، برای بهبود و ارتقای خدمات سفر استان، ۱۱۱۸ بازدید نظارتی از مراکز مختلف اعم از تاسیسات گردشگری به عمل آمده است.
وی در ادامه با اشاره به تهیه کتابچه‌های گردشگری شهرستان‌های آذربایجان شرقی در راستای تقویت ظرفیت‌های گردشگری در تمام نقاط استان، ادامه داد: با توجه به اینکه تمام نقاط آذربایجان شرقی از جاذبه‌های متنوع گردشگری برخوردار است، لذا اهداف رویداد ۲۰۱۸ به صورت استانی تبیین شده تا تمام استان از این ظرفیت ویژه برخوردار باشند، در همین راستا با مشارکت تیم تخصصی، خوشبختانه گردآوری اطلاعات جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در دستور کار قرار گرفت و به صورت کتابچه‌های مجزا در دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید که در اختیار گردشگران قرار گرفته، البته قابل ذکر است که در این مجموعه دو کتابچه مجزا و جامع به جنگل‌های ارسباران و روستای تاریخی کندوان اختصاص یافته است.
آبدار در خصوص برنامه‌های فرهنگی و بهره مندی از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری منطقه، اظهار کرد: پشتوانه‌های فرهنگی، تاریخی، مذهبی و طبیعی هر منطقه، به صورت بالقوه زیرساختی برای حضور در میدان رقابت جهانی گردشگری است و در این میان، تنوع اقلیمی، طبیعی، میراث فرهنگی و تاریخی شگفت انگیز و کم نظیر آذربایجان، راه برای ارتقا صنعت گردشگری هموارتر کرده است.
آبدار گفت: آذربایجان شرقی با دارا بودن ظرفیت‌های طبیعی، تاریخی و تنوع آداب و رسوم در شهر‌ها و روستا‌های خود از جلوه‌های نابی برخوردار است، از اینرو اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای بهره مندی و استفاده از ظرفیت‌های گردشگری شهری و روستایی خود با تدوین برنامه‌هایی گسترده اعم از برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های متنوع، در صدد معرفی هر چه بیشتر جاذبه‌ها و ظرفیت‌های گردشگری استان به شهروندان و گردشگران است.
آبدار، جشنواره‌های متنوع شهرستانی را عامل کلیدی برای جذب گردشگران به استان در تابستان سال جاری عنوان کرد و گفت: تابستان امسال شاهد برگزاری نخستین جشنواره‌های آلبالو در شهرستان تسوج، فطیر سنتی بستان آباد همراه با آیین رونمایی از ثبت ملی این فطیر، غذا و هنر آشپزی در تبریز و دوشاب (شیره انگور) در شهرستان لیلان بودیم.
وی گفت: همچنین جشنواره آیین‌های بومی و محلی روستای دیبکلو هریس، در راستای معرفی آداب و رسوم و فرهنگ غنی و اصیل آذربایجان بودیم.
وی برگزاری جشنواره‌های گل محمدی روستای عنصرود شهرستان اسکو، عسل و لبنیات سراب، کباب بناب، زغال اخته کلیبر، سماق هوراند و ورنی اهر برای چندمین سال متمادی را از دیگر رویداد‌های برگزار شده در تابستان سال جاری برشمرد و گفت: خوشحالیم که با اقدامات صورت گرفته، برخی از این رویداد‌ها امروز به برند ملی تبدیل شده اند، به گونه‌ای که با برگزاری آن‌ها شاهد حضور گسترده گردشگران در منطقه هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی، گفت: در کنار برگزاری جشنواره‌ها در ۶ ماهه نخست سال جاری در راستای معرفی و تقویت ظرفیت‌های گردشگری و صنایع دستی استان، با برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع دستی تبریز ۲۰۱۸ و نیز شرکت در نمایشگاه‌های سرمایه گذاری و شهر گردشگر تهران، صنایع دستی تهران و صنایع دستی همدان حضور گسترده‌ای در رویداد‌های نمایشگاهی ملی و بین المللی داشته ایم.
مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی با بیان اینکه تهیه کتابچه‌های گردشگری شهرستان‌های آذربایجان شرقی در راستای تقویت ظرفیت‌های گردشگری در تمام نقاط استان صورت گرفت، اظهار کرد: با توجه به اینکه تمام نقاط آذربایجان شرقی از جاذبه‌های متنوع گردشگری برخوردار است، لذا اهداف رویداد ۲۰۱۸ به صورت استانی تبیین شده تا تمام استان از این ظرفیت ویژه برخوردار باشند، در همین راستا با مشارکت تیم تخصصی، خوشبختانه گردآوری اطلاعات جاذبه‌های گردشگری شهرستان‌ها در دستور کار قرار گرفت و به صورت کتابچه‌های مجزا در دو زبان فارسی و انگلیسی به چاپ رسید که در اختیار گردشگران قرار گرفته است.
وی در خصوص برنامه‌های متنوع اداره کل میراث استان، گفت: با توجه به محوریت اصلی اقدامات اداره کل استان مبنی بر ارائه خدمات جامع و کامل در حوزه جذب گردشگر به استان، اقدامات جدیدی در راستای کاری این مجموعه قرار گرفت که از آن میان می‌توان به برگزاری شب‌های فرهنگی آذربایجان در پایتخت و همچنین کاروانسرای تاریخی یام، برپایی نمایشگاه‌های سراسری صنایع دستی در شهرستان‌ها و چاپ و توزیع کتابچه‌های رنگ آمیزی گردشگری آذربایجان شرقی مختص کودکان اشاره کرد.

منبع
خبر صفحه اصلی: False