بیگی: اجرای قانون کالای مسافر در ارس زمینه ساز رونق تجارت در آذربایجان شرقی خواهد بود

بیگی: اجرای قانون کالای مسافر در ارس زمینه ساز رونق تجارت در آذربایجان شرقی خواهد بود
 استاندار آذربایجان شرقی گفت: تصویب قانون کالای همراه مسافر در منطقه آزاد ارس زمینه ساز پیشرفت تجارت و گردشگری در شمالغرب کشور خواهد شد.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد علیرضا بیگی ظهر امروز چهارشنبه در نشست بررسی اجرای قانون معافیت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد ارس اظهار داشت: در سفر اخیر هیئت دولت به این استان طرح و اجرای قانون کالای همراه مسافر در منطقه آزاد ارس مورد تاکید قرار گرفت که با استقبال این هیئت روبرو شد و در چندین روز آینده شاهد اجرای این طرح در این منطقه خواهیم بود.

وی ادامه داد: با اجرای این قانون شاهد شکوفایی اقتصادی در این منطقه خواهیم بود زیرا عموم مردم در قسمت شمالغرب به جای مراجعه به مرزهای غربی کشور به این منطقه آمده و این سبب رونق اقتصاد و گردشگری در استان آذربایجان شرقی می شود.

بیگی افزود: طی مدت گذشته شاهد پیشرفت های شگرفی در  منطق آزاد ارس بوده ایم و می توان گفت این منطقه در میان مناطق آزاد رتبه بسیار خوبی داشته و دارای جاذبه های گردشگری و صنعتی و اقتصادی بی شماری است.

وی با بیان اینکه باید از این فرصت استفاده مناسبی کرد، گفت: قانون کالای همراه مسافر به دلیل افزایش نرخ ارز نمی‌تواند به تولید آسیب بزند بلکه موجب سوددهی بیشتر در محدوده منطقه آزاد ارس نیز خواهد شد و زمینه گرایش تولید به سمت این منطقه را فراهم خواهد کرد.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: امیدواریم از آغاز هفته بعد شاهد اجرای این قانون باشیم و سختگیری های بی مورد در این مورد کاهش یابد تا مردم منطقه بتوانند با برنامه ریزی های صحیح تمام امکانات لازم برای بهره برداری از این امکان بزرگ را فراهم سازند.

وی با اشاره به طرح خودروهای پلاک ارس گفت: این طرح دارای منافع بسیاری زیادی بود که متاسفانه سالها از وجود آن محروم بوده ایم اما هماهنگی بین مسئولان برای عملی شدن این قانون بسیار تحسین برانگیز بود.

بیگی افزود: در این طرح با مخالفت های جدی خودروسازان داخلی روبرو بودیم زیرا این افراد احساس می کردند در صورت اجرای این قانون بازار تولیدات داخلی خودرو از رونق خواهد افتاد اما در این میان همکاری بین مسئولان سبب عملی شدن این طرح شد.

صادق نجفی، مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس هم در این نشست، قانون کالای همراه مسافر را مزیت بزرگی برای این منطقه دانست و گفت: این قانون شامل مبادلات مرزی، بازارچه‌های مرزی و حمل کالا توسط مسافران و کارگران ایرانی خارج از کشور بوده و در جلفا و نودوز عملیاتی می‌شود.

وی با اشاره به تصویب یکسان‌سازی این قانون در مناطق آزاد کشور، گفت: بر این اساس، قانون کالای همراه مسافر در مناطق آزاد ارس، انز