گمرک تنگ ‌‌نظری نکند/ قانون کالای همراه مسافر را در منطقه آزاد ارس اجرا کند

گمرک تنگ ‌‌نظری نکند/ قانون کالای همراه مسافر را در منطقه آزاد ارس اجرا کند

به گزارش خبرگزاری فارس از تبریز، فرخ مسجدی ظهر امروز در نشست بررسی اجرای قانون معافیت کالای همراه مسافر در منطقه آزاد ارس، با اشاره به ابلاغ این قانون، خاطرنشان کرد: انتظار داریم که با هماهنگی‌های لازم شاهد تاثیرگذاری قانون کالای همراه مسافر در ابعاد مختلف باشیم.

وی افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که با اجرای این قانون در منطقه آزاد ارس، بخش عمده‌ای از کالاهایی که به صورت قاچاق از مرزهای غربی وارد استان می‌شد با کیفیت و اعتبار بیشتر و با موازین قانونی وارد شود.

مسجدی با تاکید بر هماهنگی دستگاه‌های مسئول در این زمینه، گفت: باید مبنای قانونی حدود و وظایف مسئولان امر مشخص شود و به صورت برنامه‌ریزی شده عمل کنیم تا از این فرصت بزرگ به نحو شایسته استفاده کنیم.

معاون برنامه‌ریزی استانداری آذربایجان شرقی با بیان این که از گمرک انتظار داریم که از تنگ‌نظری اجتناب کند، افزود: امکانات لازم گمرکی سریعا باید آماده و اجرای این قانون به صورت عمومی به مردم اعلام شود.

مسجدی با بیان این که منطقه آزاد ارس، محور توسعه شمال غرب استان است، گفت: درآمدزایی و ایجاد اشتغال در این منطقه تا به حال قابل توجه بوده و امیدواریم با استفاده از فرصت‌های قانونی و تجارب گذشته در سایر مناطق آزاد، زمینه توسعه هر چه بیشتر این منطقه فراهم شود.

مدیرعامل منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس هم در این نشست، قانون کالای همراه مسافر را مزیت بزرگی برای این منطقه دانست و گفت: این قانون شامل مبادلات مرزی، بازارچه‌های مرزی و حمل کالا توسط مسافران و کارگران ایرانی خارج از کشور بوده و در جلفا و نودوز عملیاتی می‌شود.

صادق نجفی با اشاره به تصویب یکسان‌سازی این قانون در مناطق آزاد کشور، گفت: بر این اساس، قانون کالای همراه مسافر در مناطق آزاد ارس، انزلی، ماکو و اروند اجرایی خواهد شد.

وی همچنین گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در منطقه آزاد ارس ارایه کرد که در دست ساخت بودن 90 کارخانه تولیدی و 17 مرکز خرید، افزایش جذب دانشگاه‌های منطقه به هفت هزار نفر، راه‌اندازی قریب‌الوقوع دانشگاه علم و فرهنگ، جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه علوم پزشکی منطقه و تحصیل 80 نفر از دانشجویان ایرانی خارج از کشور در این منطقه از جمله آنها بود.

به گفته نجفی هر چهار منطقه آزاد ارس شامل جلفا، نودوز، خداآفرین و قلی‌بیگلو عملیاتی شده و در سه نقطه آن (جلفا، نودوز و خداآفرین) عملیات گمرکی انجام می‌شود.

مدیرعامل منطقه آزاد ارس همچنین از تفویض وظایف و اختیارات 80 اداره و سازمان به این منطقه خبر داد و افزود: به بقیه ادارات نیز مهلت داده شده تا مجوزهای قانونی برای تفویض اختیارات خود را اخذ کنند.

نجفی با اشاره به این که برابر مطالعات باید در حاشیه رود ارس یک منطقه آزاد باشد، افزود: مدیریت یکپارچه مناطق آزاد حاشیه رود ارس در مجمع منطقه به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی به هیئت دولت و شورای عالی مناطق آزاد ارایه می‌شود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج