بازدید معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران از ارس / در سفر علی اف به تهران بررسی می شود ؛ توسعه روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با اجرای طرح های مشترک در منطقه آزاد ارس

بازدید معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران از ارس / در سفر علی اف به تهران بررسی می شود ؛ توسعه روابط اقتصادی ایران و آذربایجان با اجرای طرح های مشترک در منطقه آزاد ارس
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگو با خبرنگاران گفت: ارس بعنوان منطقه آزادی که کارهای توسعه ای در آن شروع شده و فعالیت های تجاری خوبی انجام شده است فضای کافی برای بهره مندی از فرصت های جدید ارتباطی ایران با دنیا را دارد.
به گزارش روابط عمومی و بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس، رحیم پور در حاشیه بازدید از پل مرزی جلفا در مرز نخجوان گفت: باید تلاش بیشتری برای توسعه فعالیت های اقتصادی در مرزها انجام دهیم و وزارت خارجه با تفاهم نامه های سیاسی برای رونق سرمایه گذاری ها و فعالیت های اقتصادی در منطقه آزاد ارس حمایت های لازم را انجام خواهد داد.
معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه ایران افزود: فعالیت های اقتصادی انجام شده در ارس نشان از ظرفیت های این منطقه برای توسعه دارد و در دیدار پیش رو با رئیس جمهوری آذربایجان، پیشنهادهای لازم برای ارتباط اقتصادی بیشتر و سرمایه گذاری های مشترک را ارایه خواهیم کرد.
خوشبختانه فضای مثبت پیش روی ایران در ارتباط با منطقه و جهان، این فرصت را در اختیار منطقه آزاد ارس قرار می دهد که با وجود توانمندی ها از تحولات بهره های کافی را کسب کند.
وی تاکید کرد: ارس منطقه مستعدی برای رونق اقتصادی است و باید با کمک و مساعدت وزارت خارجه و بقیه نهادها تلاش کنیم ارس به جایگاه و شان بالاتری دست پیدا کند.
رحیم پور در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر برنامه های دولت و وزارت خارجه برای رفع ویزای اعمال شده از سوی جمهوری خودمختار نخجوان گفت: این مسئله سابقه طولانی دارد، اما در شرایط کنونی که ایران اجازه ورود به اتباع نخجوانی را بدون ویزا داده است منافع خوبی عاید مردم و منطقه می شود.
وی تصریح کرد: بزودی رییس جمهوری آذربایجان به ایران سفر می کند و در مذاکراتی که خواهیم داشت مسائل مربوط به مرزها و مشکلات موجود را برای توافق دوسویه مطرح خواهیم کرد.
معاون وزیر امور خارجه ایران با اشاره به دیدار روز گذشته وزیر امور خارجه کشورمان با وزرای خارجه کشورهای ترکیه و آذربایجان گفت: برای گسترش روابط با این کشورها برنامه ها و مذاکرات لازم در حال انجام بوده و دیدار اخیر در شهر وان کشور ترکیه رضایت بخش است.
رحیم پور اضافه کرد: تعهدات و قرارهایی در این دیدار سه جانبه انجام شد که امیدواریم طی سالجاری میلادی قسمتهایی از آن عملی شود.
بر اساس این گزارش طی جلسه ای با حضور معاون آسیا و اقیانوسیه وزیر امور خارجه و سرکنسول ایران در نخجوان، معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس مسائل و مشکلات مرزی و مباحث اقتصادی و سرمایه گذاری در این منطقه آزاد را تشریح نمود.
گفتنی است منطقه آزاد ارس هم مرز با کشورهای ارمنستان ، آذربایجان و جمهوری خودمختار نخجوان بوده و در 3 بخش منفصل جلفا، خداآفرین و قلی بگلو با وسعت 51 هزار هکتار در شمال غرب کشور واقع شده است.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج