معاون سابق دبیرکل اکو: منطقه آزاد ارس بستر مناسبی برای توسعه همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه است

معاون سابق دبیرکل اکو: منطقه آزاد ارس بستر مناسبی برای توسعه همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه است
معاون سابق دبیرکل اکو در نشست تخصصی بررسی روابط ایران و ترکیه گفت: منطقه آزاد ارس با استقرار در مرز های شمال غربی ایران و همسایگی با حوزه قفقاز و شرق اروپا می تواند بستر مناسبی برای توسعه همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه باشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، سهراب شهابی با بیان این که در حال حاضر حجم همکاری های اقتصادی ایران و ترکیه درحدود 10 میلیارد دلار است اظهار داشت: فتح بازارهای ثالث راه حل مناسبی برای افزایش روابط است.
این پژوهشگر اقتصاد سیاسی و معاون سابق دبیرکل سازمان همکاری های اکو افزود: اگر دو کشور خواهان افزایش روابط اقتصادی موجود به اندازه تعیین شده یعنی 30 میلیارد دلار در سال هستند، باید با عبور از تولید و صادرات دو طرفه، به سمت ایجاد مناطق مشترک همکاری های اقتصادی و تولید مشترک با تکنولوژی نوین و با هدف فتح بازار های ثالث حرکت کنند.
شایان ذکر است شرکت های متعدد ترکیه ای در حوزه های صنایع High Tech، صنایع سنگین، صنایع تبدیلی، کشاورزی مکانیزه و گلخانه ای، ترانزیت و تجارت در این منطقه سرمایه گذاری کرده اند، بطوریکه دو شرکت از 12 شرکت برتر صادرکننده برتر منطقه آزاد ارس در سال 1392 متعلق به سرمایه گذاران ترکیه ای می باشد.

نشست تخصصی بررسی روابط ایران و ترکیه توسط دفتر مطالعات وزارت امور خارجه در تهران و با حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران حوزه روابط بین الملل دو کشور برگزار گردید. در این نشست روابط دو کشور در زمینه های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، دینی و تاریخ و تمدن بررسی شد./ج

 لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج