میزبانی ارس با ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در نوروز 94

میزبانی ارس با ویژه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری در نوروز 94
مدیر مسئول پایگاه خبری مانداگارانا - مهدی درخشانی: ستاد هماهنگی خدمات سفر سازمان منطقه آزاد تجاری و صنعتی ارس در ایام نوروز برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری در این منطقه برگزار می‌کند.
با اجرای ویژه برنامه های فرهنگی و هنری مرتبط با نوروز و شهادت بانوی دو عالم حضرت فاطمه زهرا (س)، فرهنگ و هنر مکمل برنامه های نوروزی سازمان منطقه آزاد ارس شد.
همزمان با ایام عید نوروز ویژه برنامه های شاد و مفرح اتوبوس های شادی در شهر جلفای منطقه آزاد ارس در حال اجرا بوده و موجی از نشاط را در این منطقه زیبا جاری کرده است.
اجرای نمایش عروسکی، قصه گویی، مسابقه و برنامه های شاد متنوع دیگر از جمله برنامه های اتوبوس های شادی است که از ششم تا دوازدهم فروردین ماه هر روز در سطح شهر جلفا اجرا می گردد.
نمایشگاه توانمندی های منطقه آزاد ارس و صنایع دستی در نقاط مختلف منطقه آزاد ارس از جمله در جلفا و نوردوز برپا شده است.
ایجاد کمپ عشایر در حاشیه نمایشگاه که از اول فروردین الی 13 فروردین از ساعت 9 صبح الی 8 شب برپا می باشد، یکی دیگز از اقداماتی است که انواع غذا های محلی برای گردشگران و بازدیدکنندگان از نمایشگاه عرضه می شود.
همچنین اجرای نمایش پورفورمانس و شعبده بازی از یکم تا 15 فروردین ماه در محل آبشار آسیاب جلفا برگزار می شود. در این نمایش ها بازیگران در سکوت کامل با لباس های سنتی و محلی خاصی که پوشیده اند به انجام کارهای مربوط به آسیاب نمودن گندم و تولید آرد در محل آسیاب آبی تاریخی شهرستان جلفا در دامنه کوه کیامکی،فضایی سنتی و قدیمی و جذاب را برای تماشا گران ایجاد نموده اند.
تئاترهای خیابانی دربرگیرنده مضامین اخلاقی، اجتماعی، سیاسی، فلسفی و... هستند که به کمک تکنیک‌های خاصی به مخاطب ارائه می‌شوند. امسال نیز منطقه آزاد ارس با اجرای تئاتر خیابانی به استقبال میهمانان نوروزی و گردشگران داخلی و خارجی رفته است که در ساعت 12 بعد از ظهر و 17 در بازار آراز و مرکز نمایشگاهی ارس در حال برگزاری است. همچنین در کنار اجرای تئاتر خیابانی، جشنواره ای نیز در همین زمینه در محورهای ارس و هویت ایرانی اسلامی، ارس و آیین های سنتی و بومی آذربایجان، ارس و بازی های سنتی و محلی، ارس و توسعه برگزار می شود.
همزمان با ايام تعطيلات نوروزي جنگ هاي شادي با هنرنمايي هنرمندان محبوب کشوري و با حضور مردم و گردشگران در منطقه آزاد ارس برگزار مي شود. برنامه هاي متنوع هنري، اجراي موسيقي هاي محلي و ملي، تئاتر و نمايش هاي طنز و مسابقات مختلف از جمله برنامه هاي شاد در نظر گرفته شده براي گردشگران در ايام نوروز در منطقه آزاد ارس به شمار مي آيد.
جنگ شادی با حضور گروه "بابک نهرین" از هنرمندان محبوب کشوري در سالن الغدیر جلفا و کنسرت موسیقی خواننده محبوب کشور "سعید آسایش" در مجموعه دانشگاه پیام نور جلفا تا 12 فروردین ماه سالجاری برگزار می شود.
پیش از این نیز کنسرت موسیقی خوانندگان مشهور کشور از جمله "بنیامین بهادری" ، "ناصر عطاپور" ، "شهرام شکوهی " و "سیروان خسروی " در سالجاری در پارک کوهستان ارس برگزار شده است.
نمایشگاه سال جهانی نور نیز از دیگر برنامه های اجرا شده در ارس می باشد، در این نمایشگاه سیستم های فضایی، منظومه شمسی و کیهان شناسی، آسمان شب و صور فلکی، ابزار آلات و ادوات نجومی، نرم افزارهای نجومی، سیر تکاملی عالم و بخش های متنوع دیگر ارائه گردیده و به نمایش عمومی گذاشته شده است.
از دیگر بخش های این نمایشگاه رصد شبانه و مشاهده اجرام آسمانی با تلسکوپ می باشد. همچنین در کنار نمایشگاه نور و نجوم ، غرفه هایی هم به آموزش مکانیک خودرو، برق ساختمان و گریم کودک می پردازند.
گفتنی است جشنواره آشیقلار ، ویژه برنامه کودک و قاصدک ، پخش زنده رادیو تبریز و جشنواره بادبادک پرانی نیز از جمله مهمترین ویژه برنامه های منطقه آزاد ارس برای میهمانان و گردشگران نوروزی می باشد .
براساس این گزارش ، منطقه آزاد ارس در شمال غربی کشورمان در استان آذربایجان شرقی در 138 کیلومتری شهر تبریز و هم مرز با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع شده و بخش هایی از شهرستان های جلفا، خداآفرین و کلیبر را به مساحت تقریبی 51هزار هکتار شامل می شود.
این منطقه با بهره مندی از مواهب طبیعی خدادادی و بناهای مختلف و زیبای تاریخی همه ساله مورد توجه طبیعت گردان و گردشگران بوده و فقط در ایام نوروز سال جاری بیش از یک میلیون و هشتصد هزار نفر از این منطقه بازدید کردند.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج