ارس، دومین رودخانه پر آب کشور

ارس، دومین رودخانه پر آب کشور
پایگاه خبری فردای جوان - علی درخشانی : ارس، دومین رودخانه پرآب و سومين رودخانه از لحاظ قدرت آب در کشور است که زیبایی های چشم نوازی در مسیر ۱۰۷۲ کیلومتری این رود تا دریای خزر در مناطق مختلف از جمله در منطقه آزاد ارس گسترده شده است و با مسیر پر پیچ و خم و حکایت های غریب خود یکی دیگر از جاذبه های گردشگری است.

رود زیبای ارس، از کوههای مین گول داغ (هزار برکه) کشور ترکیه واقع در جنوب شهر ارزروم سرچشمه مى گیرد و حدود۴۵۰ کیلومتر از مرز آبى جمهورى اسلامى ایران با کشورهاى آذربایجان و ارمنستان را تشکیل مى دهد.

رود ارس، علاوه بر جذابیت ویژه گردشگری و تأثیرات مثبت اکوسیستمی قابلیت مهمی از نظر ماهی های قابل صید دارد. ماهی‌های این رود حدود ده گونه می‌باشند که حدود 6 نوع آنها نسبت به دیگر ماهی‌های بومی این رود بزرگتر و دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر ماهی‌ها هستند. به همین جهت صید این ماهی‌ها بین ورزشکاران و ماهیگیران از ارزش بالایی برخوردار است. ماهی هایی از جمله : اسبله یا گربه ماهی - سوف – زردپر – کپور - ماش ماهی - فیتوفاگ یا کپور نقره ای ماهی های این رود هستند.

رودخانه ارس در منابع و اصطلاحات یونانیان و اروپائیان، آراکس ( ARAX ) و ارکساس و آراکسس (ARAKSS) بوده و از قدیم اِراسک و آراسک نامیده شده است. در منابع عربى هم الّرس و در فارسى ارس و اَرس و در ترکى آراز و آراس و اَراز و اَرَز نام گرفته است.

طبیعت این رود منحصر به فرد، به انضمام سرگذشت تاریخی آن موجب شده از جمله مناطق مستعد گردشگری و طبیعت گردی برای تمام فصول سال از جمله ورزش های آبی باشد. همچنین قابلیت ایجاد تحول در عرصه های مختلف تولید، صنعت، کشاورزی، انرژی و سایر بخش ها را دارد و لازم است با برنامه ریزی صحیح و کارشناسی شده، از توان این رود پرآب کشور در همه زمینه ها بهره مند شد.

رود ارس با سواحل زیبای خود ظرفیت بالقوه برای منطقه آزاد ارس است، که در صورت بالفعل شدن می‌تواند تحول اساسی در صنعت توریسم منطقه ایفا کند. سازمان منطقه آزاد ارس نیز یکی از بزرگترین پارک های تفریحی ساحلی کشور را با امکان ماهیگیری در سکوهای ویژه ماهیگیری در ساحل این رود احداث کرده است .

ارس در عرصه شعر و هنر و شاعران بزرگ و مشهور ایران جایگاه ویژه ای دارد:

حافظ

ای صبا گر بگذری بر ساحل رود ارس

بوسه زن بر خاک آن وادی و مشکین کن نفس

نظامی

ارس را در بیابان جوش باشد

چو در دریا رسد خاموش باشد

ملک الشعرای بهار

به یک ماه اگر رفت جیش خزان

ز رود ارس تا لب هیرمند

به یک هفته آمد سپاه بهار

زکوه پلنگان به کوه سهند

فیلم:
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج