جشنواره عشایری خداآفرین، نخستین برنامه نوروزی محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس

جشنواره عشایری خداآفرین، نخستین برنامه نوروزی محدوده خداآفرین منطقه آزاد ارس

رئیس کمیته خداآفرین ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس اعلام کرد: امروز، جمعه جشنواره عشایری خداآفرین به عنوان نخستین برنامه نوروزی این محدوده از منطقه آزاد ارس آغاز می شود.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل منطقه آزاد ارس، «فرهاد رضازاده» به خبرنگاران گفت: در قالب این جشنواره 10 آلاچیق و کومه عشایری در نقاط مختلف سایت قایقرانی دریاچه سد خداآفرین دایر شده و به گردشگران نوروزی این محدوده از منطقه آزاد ارس خدمت رسانی خواهد کرد.
وی گفت: آلاچیق ها و کومه های برپا شده در جریان این برنامه جذاب، علاوه بر اینکه امکان اسکان مهمانان نوروزی را دارند محل نمایش زنده زندگی، هویت و میراث فرهنگی کوچندگان عشایر نیز بوده و بی تردید یکی از سایت های پربازدید منطقه آزاد ارس در طول تعطیلات نوروز خواهد بود.
مسئول فرهنگی، اجتماعی و گردشگری مرکز خداآفرین منطقه آزاد ارس گفت: 3 آلاچیق از مجموع آلاچیق ها و کومه ها به نمایشگاه های صنایع دستی و تعدادی نیز به محل طبخ غذاهای لذیذی مانند کباب و آش تبدیل خواهد شد تا لحظات خاطره انگیزی را برای گردشگران رقم زند.
رضازاده اضافه کرد: برخی از آلاچیق ها و کومه ها تا آخر فررودین سال آینده دایر است و آن دسته از گردشگرانی که در طول تعطیلات نوروز نمی توانند از این جاذبه دیدن کنند، امکان بازدید خواهد داشت.
وی به دیگر برنامه های نوروزی مرکز خداآفرین هم اشاره و اظهار کرد: برگزاری جشنواره موسیقی محلی و نیز برنامه ماهیگیری تفریحی به عنوان دیگر برنامه های تدارک دیده شده برای ایام نوروز 95 است.
عشایر آذربایجان در ییلاق و کوهستان های سرسبز این سرزمین در چادرهای نمدی و گنبدی به نام آلاچیق و کومه دالانی شکل روزگار خود را با پرورش دام و تولید صنایع دستی سپری می کنند. بعضی از این عشایر در قشلاق کرانه رود ارس هم به جای زندگی در واحدهای مسکونی ثابت، در همین آلاچیق ها به سر می برند که علاوه بر نمایش هویت عشایر، یکی از جاذبه های گردشگری محسوب می شوند.

خداآفرین در فاصله 165 کیلومتری جلفا، مرکز منطقه آزاد ارس واقع است.

 

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج