با افزایش نسبی دمای هوا از سویی و تمام شدن دید و بازدیدهای نوروزی از سوی دیگر باعث شکل گیری موج دوم سفرها به منطقه آزاد ارس شده است. هرچند تدارک برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی و مفرح در کنار جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری منطقه آزاد ارس عامل حضور شمار زیادی از گردشگران به این منطقه آزاد شده و می شود اما هستند افراد گمنام و کمتر شناخته شده ای که در برقراری امنیت و آرامش خاطر دست اندرکاران این برنامه ها و گردشگران به صورت شبانه روزی در تلاش هستند. نیروهای امدادی و اطفاعی منطقه آزاد ارس از این دست افراد هستند که فرمانده شان می گوید که برای پذیرایی از گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی کاملاً آماده هستند. متن گفت وگوی ما با محبوب ابراهیمی فرمانده ستاد آتش نشانی ..... و رئیس کمیته امداد و نجات ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس پیش روی شماست:

" />

آمادگی ارس برای پذیرایی از گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی

آمادگی ارس برای پذیرایی از گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی

با افزایش نسبی دمای هوا از سویی و تمام شدن دید و بازدیدهای نوروزی از سوی دیگر باعث شکل گیری موج دوم سفرها به منطقه آزاد ارس شده است. هرچند تدارک برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی و مفرح در کنار جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری منطقه آزاد ارس عامل حضور شمار زیادی از گردشگران به این منطقه آزاد شده و می شود اما هستند افراد گمنام و کمتر شناخته شده ای که در برقراری امنیت و آرامش خاطر دست اندرکاران این برنامه ها و گردشگران به صورت شبانه روزی در تلاش هستند. نیروهای امدادی و اطفاعی منطقه آزاد ارس از این دست افراد هستند که فرمانده شان می گوید که برای پذیرایی از گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی کاملاً آماده هستند. متن گفت وگوی ما با محبوب ابراهیمی فرمانده ستاد آتش نشانی ..... و رئیس کمیته امداد و نجات ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس پیش روی شماست:

افزایش نسبی دمای هوا از سویی و تمام شدن دید و بازدیدهای نوروزی از سوی دیگر ، باعث شکل گیری موج دوم سفرها به منطقه آزاد ارس شده است. هرچند تدارک برنامه های فرهنگی، هنری، ورزشی و مفرح در کنار جاذبه های طبیعی، تاریخی و تجاری منطقه آزاد ارس عامل حضور شمار زیادی از گردشگران به این منطقه آزاد شده و می شود اما هستند افراد گمنام و کمتر شناخته شده ای که در برقراری امنیت و آرامش خاطر دست اندرکاران این برنامه ها و گردشگران به صورت شبانه روزی در تلاش هستند. نیروهای امدادی منطقه آزاد ارس از این دست افراد هستند که فرمانده شان می گوید که برای پذیرایی از گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی کاملاً آماده هستند. متن گفت وگوی ما با محبوب ابراهیمی فرمانده ستاد آتش نشانی و امداد و نجات منطقه آزاد ارس و رئیس کمیته امداد و نجات ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس پیش روی شماست:

نیمی از زمان ماموریت ویژه شما در قالب طرح نوروزی به پایان رسیده است. این مدت را چگونه می بینید؟

از قدیم الایام ارس پتانسیل بالایی در جذب گردشگر داشته است و نیروهای امدادی از همان زمان ها در ارائه خدمات به گردشگران فعال بوده اند اما از وقتی ستاد تسهیلات سفر برای اولین بار در سال 87 شکل گرفت گردشگران با آرامش بیشتر و طیب خاطر به این منطقه زیبا سفر می کنند. ما در کمیته امداد و نجات ستاد تسهیلات سفر هیچ حادثه ای را دست کم نگرفته ایم و با آمادگی خدمت رسانی می کنیم. هرچند آرزو داریم هیچ حادثه ای وجود نداشته باشد که نیازی به حضور ما باشد اما در سطح کشور آمار مایوس کننده مرگ یک نفر در هر ساعت که از قول مسئولان ارشد انتظامی بیان شد، سنگینی مسئولیت ما را نشان می دهد. خوشبختانه با احساس مسئولیت بالا همه اکیپ های ثابت و گشت ما در نقاط تعیین شده منطقه آزاد ارس که عموماً مبادی ورودی و خروجی محدوده ها و نقاط خادثه خیز را شامل می شود، مستقر و آماده ارائه خدمات هستند.
ستاد فرماندهی امداد و نجات ارس چه تفاوتی با ستادهای دیگر شهرستان ها و مناطق آزاد دارد؟
اگر به حساب خودستایی نگذارید، ستاد منطقه آزاد ارس در بین استان ها و شهرها و مناطق آزاد مختلف کشور نمونه است. مجموعه آتش نشانی و امداد و نجات ارس متشکل از تخصص های امداد و نحات، فوریت های پزشکی و اطفای حریق است که همزمان از یک مرکز هدایت می شوند. این ویژگی در هیچ نقطه دیگری از کشورمان وجود ندارد. ستاد ارس علاوه بر دارا بودن نیروهای مجرب و ماهر از هر سه تخصص مزبور مشکلی از حیث تجهیزات ندارد و امکانات موجود در آن استانداردهای بالای بین المللی را دارند که از این حیث هم قابل مقایسه با دیگر مناطق کشور نیست و با فاصله زیادی در جایگاه برتر ایران قرار گرفته است. ساختمان ستاد ارس هم بی نظیر است و ستادی در سطح کشور نداریم که با وسعت 1300 مترمربعی در کنار اتوبان اصلی و ورودی شهر واقع شده باشد. به عبارت دیگر در کشورمان پایگاه آتش نشانی و امداد و نجات کنار جاده ای با این وسعت و با این تجهیزات نداریم. همه این برتری ها در سایه پشتیبانی مادی و معنوی مدیرعامل منطقه آزاد ارس و همکاران سختکوشمان در سازمان بوده که امروز، در نوروز 95 مایه آرامش خاطر گردشگران و ارسوندان را فراهم آورده است.
مهم ترین حادثه که معمولا به شما گزارش می شود، کدام است؟
خوشبختانه تابحال شاهد حادثه خاص در محدوده های منطقه آزاد نبوده ایم و یا رخدادی در ذهنم نیست که بگویم این اتفاق در منطقه آزاد ارس شایع است ولی ما در ستاد فرماندهی آتش نشانی و امداد و نجات آماده ارائه انجام هر نوع عملیات هستیم.
اجازه دهید سوال را این گونه بپرسم که بیشترین ماموریت های شما به کدام موضوع اختصاص داشته است؟
با توجه به اینکه محورهای مواصلاتی منطقه آزاد ارس به ویژه در ایام نوروز و اخر هفته ها پرتردد است، حوادث جاده ای بخش اعظمی از ماموریت های ما را به خود اختصاص می دهد. البته جالب است بدانید که بیشترین ماموریت های ما و بیشتر حوادث در خارج از محدوده های منطقه آزاد رخ می دهد اما با توجه به تاکید مدیرعامل سازمان و حس انسان دوستانه ای که داریم، به درخواست های خارج از محدوده و حتی ماموریت های مربوط به شهرهای همجوار نظیر هادیشهر و مرند هم پاسخ مثبت می دهیم. نکته جالب تر اینکه ما آماده ایم در صورت واصل شدن درخواست از سوی کشورهای همسایه یعنی جمهوری خودمختار نخجوان و ارمنستان خدمات ارائه دهیم. درکل بسیاری از ماموریت های ما مربوط به حوادث جاده ای و آن هم خارج از محدوده منطقه آزاد است. در داخل محدوده هم بیشتر به واسطه خرابی خودرو یا در راه ماندن با ما تماس می گیرند.
با توجه به اینکه شما مسئول کمیته امداد و نجات منطقه آزاد ارس هستید، محدوده های دو و سه منطقه آزاد در چه وضعیتی از حیث امداد و نجات قرار دارند؟
محدوده خداآفرین به همه تجهیزات لازم آتش نشانی و امداد و نجات مجهز شده است. خودروهای آمبولانس و آتش نشانی در این محدوده مستقر هتسند و 24 ساعته با هدایت ستاد فرماندهی که در جلفا مستقر است، امکان ارائه خدمات دارد. در محدوده نوردوز هم اورژانس استقرار دارد و آتش نشانی را از اینجا پشتیبانی می کنیم ولی در نزدیکی های پاسگاه های مرزی واقع در محدوده نوردوز اکیپ های ثابت مجهز داریم که به محض واصل شدن گزارش و با فرماندهی ما در جلفا خدمت رسانی می کنند.
فکر می کنم رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد و خود شما بر روی بحث پیشگیری توجه خاصی دارید. درست است؟
بله، واقعیت این است که بخشی از فعالیت های ما در ستاد فرماندهی آتش نشانی و امداد و نجات مربوط به مقوله عملیات است و بخش مهم تری به حوزه پیشگیری مرتبط است. همان طور که شما اشاره کردید، آقای مهندس عرب باغی دستور ویژه ای برای تمرکز روی بحث پیشگیری داده اند و ما نیز توجه خاصی به این حوزه داریم. نامگذاری شعار امسال ستاد تسهیلات سفر کشور با عنوان «نوروزی شاد با سفری ایمن» شاید گواه این ادعاست که مسئولان بر روی مقوله پیشگیری و اهمیت معطوف شدن توجه همه دستگاه های اداری روی این موضوع متفق القول هستند. بهتر است استحضار داشته باشید که در زمینه پیشگیری برنامه خاصی برای دانش آموزان و خردسالان تعقیب می کنیم. آموزش های تخصصی به همراه طراحی، انتشار و توزیع بسته های فرهنگی ویژه کودکان و نوجوانان گوشه ای از فعالیت های سازمان منطقه آزاد ارس در بحث پیشگیری به حساب می آید. یک ابتکار جالب را هم تجربه کرده ایم و آن حضور و یادآوری مباحث ایمنی و پراهمیت به صورت چهره به چهره است. برای مثال اکیپ های ما که در نقاط گردشگرپذیر پربازدید حضور ثابتی دارند، در محل استقرار چادرهای گردشگران حاضر می شوند و تذکر می دهند که چگونه مراقب برخی خطرات احتمالی سکونت طولانی مدت در چادرها مانند مسمومیت ناشی از احتراق ناقص سوخت وسایل گرمازا باشند. برخی اقدامات مربوط به پیشگیری در حوزه بهداشت و درمان هم در منطقه آزاد انجام می شود. تست های مربوط به وزن، قند خون، فشار خون و مقوله هایی از این دست توسط اکیپ های به صورت رایگان انجام می شود.
موج دوم سفرهای نوروزی به تدریج شروع می شود. برای پذیرایی از گردشگران در این مقطع زمانی چه تدبیری اندیشیده اید؟
تحلیل های ما در کمیته امداد و نجات ستاد تسهیلات سفر موید این موضوع است که شمار گردشگران در موج دوم سفرهای نوروزی بیشتر از موج اول است. با این آگاهی آمادگی کامل برای پذیرایی از مهمانان را داریم و همان طور که گفتم فقط در جلفا 6 اکیپ ثابت در مبادی ورودی و خروجی شهر و نقاط حادثه خیز به همراه 2 گشت موتوری و 2 گشت سواره 24 ساعته قادر به پاسخگویی به نیازهای گردشگران نوروزی هستند.
گردشگران چگونه می توانند در مواقع بروز حادثه مراتب را به شما گزارش کنند؟
شماره تلفن 42030125-041 در تمام ساعات شبانه روز پاسخگوی تماس های مردم است. البته شماره تلفن 3 رقمی 125 هم به مرکز پیام ستاد فرماندهی آتش نشانی و امداد و نجات سوئیچ می شود اما در بسیاری از مواقع و با توجه به قرار گرفتن گردشگران در نقاط مختلف شهر و حومه آن تماس های 125 به ستادهای فرماندنی آتش نشانی شهرهای همجوار وصل می شود و امکان خدمت رسانی شایسته را از ما سلب می کند. در حقیقت شماره تلفن هشت رقمی مزبور کار خدمت رسانی را تسهیل می کند و ترجیحا از مردم و گردشگران درخواست داریم در مواقع لزوم از این شماره تلفن هشت رقمی استفاده کنند.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج