بزرگترین مجتمع گلخانه ای کشور در منطقه آزاد ارس آماده واگذاری به سرمایه گذاران

بخش کشاورزی و منابع طبیعی که 15 درصد از توليد ناخالص داخلي، 22 درصد از اشتغال، بیش از 85 درصد نيازهاي غذايي و يك سوم از صادرات غيرنفتي كشور را تامين ميکند، داراي پتانسيلها و امكانات بالقوه فراواني است. توجه به پتانسیل های موجود در بخش کشاورزی و منابع طبیعی و توان و امكانات توليدي و نيروي انساني متخصص اين بخش ، می تواند در دستيابي به توسعه ملی نقش مهمی داشته باشد.
از سوی دیگر وجود امکانات بالقوه خدادادی در منطقه آزاد ارس از جمله زمین های قابل استفاده و منابع آب غنی رود ارس ، نیروی کار فراوان و نهایتأ وجود آب و هوای مناسب، شرایط مساعدی را برای توسعه بخش کشاورزی فراهم کرده است.
بررسی های مقدماتی بیانگر وجود دارایی هایی است که به دلیل عدم شناخت کافی و یا وجود موانع داخلی تاکنون بلااستفاده مانده است و سازمان منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس در نظر دارد با تجهیز کلیه امکانات و استفاده کامل از ظرفیت های ملی و استانی ،این منطقه را به عنوان پیشتاز رشد اقتصاد ملی وتحقق اهداف مندرج در چشم انداز بیست ساله کشور تبدیل کند. بر این اساس، هدف سازمان ایجاد شرایط مناسب برای سیر صعودی کسب درآمد ارزی خواهد بود. این درآمد توسط فعالین اقتصادی با جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی وافزایش بهره وری از طریق تولید،تبدیل وصادرات کالا وخدمات به بازارهای جهانی وهمچنین سرزمین اصلی به دست خواهد آمد.
از 51000 هکتار مساحت منطقه در حال حاضر 4519 هكتار داراي فعاليت كشاورزي بوده كه 2700 هکتار به کشت آبی 1820 هکتار به کشت دیم اختصاص دارد که 8/8 در صد مساحت منطقه را تشکیل میدهد كه با اتمام پروژه گلفرج و خدآفرين مساحت اراضي كشاورزي آبي به حدود20000 هكتار خواهد رسيد كه حدود 40درصد مساحت منطقه را تشكيل ميدهد.
امروزه استفاده بهینه از عوامل تولید و امکانات موجود برای افزایش بازده تولید با استفاده از آخرین دستاوردهای نوین فنی و فن‌آوری‌های جدید در صدر اهداف کشاورزی مدرن قرار دارد. در این میان گلخانه‌ها و کشت گلخانه‌ای به‌عنوان راهکاری برای کنترل عوامل تأثیرگذار محیطی هم‌چون تغییرات دمائی، جلوگیری از پدیده‌های سرمازدگی، گرمازدگی و ... از یک‌سو و استفاده بهینه از خاک و آب و کاربرد مناسب کود و سموم از سوی دیگر از دیرباز مورد توجه جوامع مختلف کشاورزی قرار گرفته و در این راستا طی دهه‌های اخیر از پیشرفت‌های قابل توجهی نیز برخوردار بوده است.
ناگفته نماند: کمبود منابع آب شیرین، محدودیت اراضی قابل کشت، رشد روزافزون جمعیت، افزایش تقاضا برای مواد غذائی، استفاده بهینه از زمان و ... از جمله دلایلی است که سبب شده روزبه‌روز تقویت و توسعه گلخانه‌ها در جهان و ایران مورد تأکید قرار گیرد.
مجتمع گلخانه اي جلفا به وسعت 140 هکتار اراضی دشت گلفرج شهرستان جلفا واقع در محدوده يك منطقه آزاد ارس می باشد. این اراضی در جنوب غربی شهر جلفا واقع شده و از نظر موقعیت جغرافیایی در شمال غرب ايران قرار دارد.
مجتمع گلخانه ای جلفا به تعداد 101 واحد گلخانه، به مساحت هر سالن گلخانه اي معادل 3008 متر مربع سالن سرپوشيده و با سيستم كشت هيدروپونيك و كاملاً مكانيزه بوده كه با هزينه 40 ميليارد ريالي دولت جهت تامين زيرساختها بزرگترين مجتمع گلخانه اي كشور بوده كه آماده واگذاري به فارغ التحصيلان اين بخش و سرمايه گذاران داخلي و خارجي مي باشد .
اين واحدها داراي آخرين پديده‌هاي علمي در پرورش گلها و گياهان گلخانه‌اي بوده و مجهز به سيستم آبياري تحت فشار، سيستم‌ حرارتي با استفاده از گاز شهري و متصل به شبكه برق سراسري مي‌باشند.
با توجه به اينكه مجموعه طرح شامل 100 واحد گلخانه اي با حدود 100 بهره بردار متخصص و در سطح 3/58 هكتار اراضي اختصاصي به واحد ها بوده و با تعداد بهره‌برداران خود يكي از منسجم ترين مجموعه كشاورزي مدرن و پيشرفته كشور مي باشد،.ميزان اشتغالزايي طرح بطور مستقيم 700 نفر و 500 نفر غير مستقيم مي باشد .
این مجتمع گلخانه ای ظرفیت جذب سرمایه گذاری بیش از 210 میلیارد ریالی بخش خصوصی داخلی و خارجی را خواهد داشت .
سازمان منطقه آزاد ارس و سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان شرقی با امضای تفاهم نامه ای بصورت مشترک کمیته راهبردی واگذاری واحدهای گلخانه ای را تشکیل داده اند كه بر این اساس سرمایه گذاران معرفی شده جهت احداث واحدهای گلخانه ای موظف به بکارگیری فارغ التحصیلان کشاورزی بعنوان مسوول فنی در آنها شده اند.
مجتمع گلخانه ای جلفا یکی از 3 مجتمعی است که در استان آذربایجان شرقی و توسط وزارت جهاد کشاورزی در آماده سازی شده است و بزرگترین آنها بشمار می رود.
این مجتمع با هدف تولید برای صادرات انواع گل و صیفی جات گلخانه ای به کشورهای همسایه در آسیای میانه و قفقاز طراحی شده است.
وجود منطقه آزاد ارس در مرزهای مشترک ایران با جمهوری خودمختار نخجوان، ارمنستان و آذربایجان زمینه مناسبی را برای تولید و صادرات محصولات این واحدهای گلخانه ای به کشورهای مذکور ایجاد کرده است.همچنين احداث پایانه تخصصی صادرات محصولات کشاورزی منطقه آزاد ارس به مساحت حدود 45 هکتار در جوار شهر جلفا با توجه به ظرفیت های این منطقه در حوزه کشاورزی و تولید محصولات باغی و ایجاد صنایع غذایی و تبدیلی طراحی شده و آماده سرمایه گذاری ميباشد .
با ایجاد مراکز تولید نشاء، سردخانه، آزمایشگاه کنترل کیفیت ، واحدهای سورتینگ، بسته‌بندی و صنایع تبدیلی توسط بخش خصوصی و یا ایجاد تعاونی‌های فروش در شهرک گلخانه‌ای می‌توان موجب تحولاتی در اين زمينه شد.
در اين ميان، گسترش همكاري با شركت‌هاي خارجي فعال در اين رشته به‌ويژه شركت‌هاي هلندي كه در زمينه توليد و تجارب گل تجارت زيادي دارند، مي‌تواند موثر باشد و حتي زمينه جذب سرمايه‌گذاري آنها را فراهم سازد.
امیدواریم با حمایت‌های مادی و معنوی قوی از این بخش كه توسط سازمان‌ منطقه آزاد ارس و وزارت جهاد کشاورزی انجام گرفته شاهد صادرات محصولات اين مجتمع به بازار هاي جهاني باشيم .

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج