عرب باغی خبر داد: سرمایه گذاری بیش از 1470 میلیارد ریالی ترک ها در ارس / مشوق های ویژه برای سرمایه گذاران ترک اختصاص می یابد

عرب باغی خبر داد:  سرمایه گذاری بیش از 1470 میلیارد ریالی ترک ها در ارس  / مشوق های ویژه برای سرمایه گذاران ترک اختصاص می یابد

 

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در دومین روز همایش تجارت و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و ترکیه، گفت: سهم ترک ها از سرمایه گذاری در ارس یک هزار و 470 میلیارد و 339 میلیون ریال است.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن خادم عرب باغی در جمع مدیران اقتصادی بخش خصوصی و دولتی ترکیه، از فعالیت 25 شرکت خارجی در ارس خبر داد و افزود: هم اکنون 14 واحد تولیدی و صنعتی با سهام ترکیه ای در ارس فعال هستند که از این بین هفت شرکت با سهام 100 درصدی، سه شرکت با بیش از 50 درصد و چهار شرکت نیز کمتر از 50 درصد سهام فعالیت مشترک دارند.

وی با اشاره به مزیت های ارس برای سرمایه گذاری های خارجی، از اختصاص مشوق های ویژه برای سرمایه گذاران ترک خبر داد و گفت: سرمایه گذاری های مشترک ایرانی و ترکیه ای همواره با موفقیت همراه بوده است.

وی رویکرد برنامه های اقتصادی ارس را همسو با سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: با توجه به معافیت از پرداخت عوارض گمرکی و سود بازرگانی برای واردات مواد اولیه و ماشین آلات و معافیت از پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای ورود کالای تولید شده در منطقه به سایر نقاط ایران بر اساس قانون ارزش افزوده و مزیت های رقابتی دیگر در ارس، سرمایه گذاری خارجی سودآوری زیادی برای ترک ها دارد.

وی اضافه کرد: واردات ماشین آلات و تکنولوژی به ارس و تولید و صادرات به خراج از مرزها و همچنین داخل ایران از اهداف مهم ما می باشد که در این راستا سرمایه گذاری های خوبی انجام شده و در حال اجرا می باشد.

وی وجود نیروی کار متخصص و ارزان، قیمت انرژی ارزان، امنیت سرمایه گذاری، انبارداری ارزان و زمین را از دیگر مزیت های سرمایه گذاری در ارس بیان کرد و افزود: برخورداری از مزیت قانون ارزش افزوده، معافیت مالیاتی 20 ساله، کمترین تشریفات برای صدور کالای تولید شده به خارج از کشور، آزادی ورود هر نوع کالا به استثنای کالاهای مغایر با شرع اسلام، تضمین سرمایه سرمایه گذاران خارجی در برابر تملک و ملی شدن، امکان هر گونه فعالیت اقتصادی برای سرمایه گذاران خارجی، ثبت شرکت ها توسط خود سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس، امکان سرمایه گذاری 100 درصد خارجی بدون مشارکت ایرانی، عدم نیاز به تحصیل روادید برای ورود و خروج اتباع خارجی، امکان استفاده از متخصصین خارجی و صدور پروانه اشـتغال برای اتباع خارجـی توسط ارس نیز مزیت های قانونی سرمایه گذاری در این منطقه می باشد.

در ادامه سوالاتی در جهت آشنایی با نحوه سرمایه گذاری خارجی و حمایت های ارس از سرمایه گذاران توسط اعضای هیات اقتصادی ترکیه مطرح شد که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس پاسخگوی این سوالات بود.

گفتنی است همایش دو روزه تجارت و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و ترکیه با حضور مدیران اقتصادی بخش خصوصی و دولتی ترکیه در ارس به پایان رسید. روز نخست این همایش دیروز در تبریز و با حضور مقامات دولتی و مدیران بخش خصوصی ایرانی برگزار شد.

بازدید از فازهای صنعتی و واحدهای تولیدی ارس از دیگر برنامه های هیات ترک در این منطقه بود.

 

برچسب ها : ارس, همایش, ترکیه
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج