مزیت های ارس تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را تسریع می بخشد

مزیت های ارس تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را تسریع می بخشد
رئیس شورای بازرگانان ایران و ترکیه گفت: مزیت های ارس تحقق تجارت 30 میلیارد دلاری ایران و ترکیه را تسریع می بخشد.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس،رضا کامی در دومین روز همایش تجارت و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و ترکیه گفت: مناطق آزاد یکی از پتانسیل های هر کشوری هست و با توجه به اینکه از نظر مقررات گمرکی و دیگر موارد اداری با سرزمین اصلی متفاوت است در ایجاد و توسعه سرمایه گذاری آن کشورها نقش بسزایی دارند.
وی در ادامه افزود: منطقه آزاد ارس نزدیک ترین منطقه تجاری و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی با ترکیه است و زیرساخته ها و امکانات وسیعی که در ارس وجود دارد می تواند بخش عظیمی از مشکلات را رفع کند و سرمایه گذاران بتواند با خیال راحت تر و تسهیلات بیشتر سرمایه گذاری کنند که این خود زمینه ساز افزایش حجم تجاری و اقتصادی دو کشور خواهد بود.
کامی در خصوص راهکارهای افزایش مبادلات اقتصادی بین دو کشور گفت: روابط اقتصادی ایران وترکیه سابقه ای دیرینه دارد و این حجم در اوج تحریم ها حتی به ارقام بالای 20 میلیارد دلار رسید که نسبت به سال 2002 تا 2012 بالای 22 میلیارد دلار رسید.
رئیس شورای بازرگانان ایران و ترکیه در ادامه افزود: در این همایش که با حضور روسای اتاق های بازرگانی و مدیران اقتصادی و بخش خصوصی و دولتی ترکیه و ایران برگزار می شود مسائل و مشکلات مربوط به حوزه های خدمات بازرگانی از جمله روابط بانکی و مالی و نیز مسائل مربوط به حمل و نقل و ترانزیت بین دو کشور بررسی می شود و پیشنهادها و راهکارهایی جهت اجرا به هر دو کشور ارائه می شود.
وی همچنین افزود: از دیگر مسائلی که در این همایش مورد بررسی قرار می گیرد تردد مرزی و تسهیلاتی است که برای واردات و صادرات مرزهای دو کشور می توانیم بعنوان پنجره واحد در نظر بگیریم.
رضا کامی در پایان با اشاره به اینکه کریدور سبز در اکثر کشورهای اروپایی اجرا میشود افزود: در مبحث کریدور سبز کالاهایی که توسط کامیون ها برای کشورها و مقاصد مختلف بارگیری می شود حین بارگیری اطلاعات لازم بصورت الکترونیکی در اختیار گمرکات مرزی قرار می گیرد و بحث بازرسی و ارزیابی های مجدد برطرف می شود و بصورت کریدور سبز در زمان خیلی کوتاه از مرز عبور می کنند و با اجرای این طرح یکی از مهمترین معضلات مهم بین کشور ما با ترکیه که صف های طولانی بین مرزهای دو کشور می باشد حل شود.
گفتنی است همایش دو روزه تجارت و سرمایه گذاری آذربایجان شرقی و ترکیه با حضور مدیران اقتصادی بخش خصوصی و دولتی ترکیه در ارس به پایان رسید. روز نخست این همایش دیروز در تبریز و با حضور مقامات دولتی و مدیران بخش خصوصی ایرانی برگزار شد.
بازدید از فازهای صنعتی و واحدهای تولیدی ارس از دیگر برنامه های هیات ترک در این منطقه بود.
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج