آغاز تولید گل رز هلندی در ارس

آغاز تولید گل رز هلندی در ارس

 

مدیر امور کشاورزی سازمان منطقه آزاد ارس از اتمام عملیات کاشت اولین گلخانه هیدروپونیک تولید گل رز شاخه بریده پایه هلندی در مجتمع گلخانه ای 140 هکتاری ارس خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، محسن شیخلو با اعلام این خبر افزود: در حال حاضر فاز اول این پروژه در 11 هزار و 200 متر مربع اجرا و زیر کشت رفته است.

وی افزود: در کاشت این گلخانه از 78 هزار پایه گل رز متشکل از ده رقم متفاوت استفاده شده است.

وی گفت: میزان سرمایه گذاری این واحد گلخانه ای بالغ بر 60  میلیارد ریال می باشد که 28 میلیارد ریال آن با مساعدت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از طریق تسهیلات بانکی تامین شده است.

شیخلو گفت: پیش بینی می شود در فاز اول این واحد یک و نیم میلیون شاخه گل رز تولید و در بازارهای داخلی و خارجی به فروش برسد.

وی اضافه کرد: با توجه به محدودیت آب در کشور جایگزینی کشت های گلخانه ای با کشت های سنتی از اولویت های دولت برای استفاده بهینه از منابع و افزایش عملکرد محصول در واحد سطح می باشد.

حوزه کشاورزی یکی از استراتژی های برتر تعیین شده برای منطقه آزاد ارس است. هم اکنون بزرگترین مجموعه گلخانه ای کشور با 105 قطعه گلخانه ای در این منطقه آزاد محصولات گلخانه ای تولید و در بازارهای داخلی و خارجی عرضه می کنند.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع می باشد. ارس با 51 هزار هکتار وسعت بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح بوده و در چهار محدوده منفصل جلفا (مرز ایران و نخجوان) با 20 هزار و 500 هکتار، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) با 411 هکتار، محدوده خداآفرین با پنج هزار و 700 هکتار و محدوده قلی بگلو (مرز ایران و آذربایجان) با 25 هزار هکتار مجری سیاست ها و ماموریت های اقتصادی تعریف شده می باشد.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج