مدیرعامل منطقه آزاد ارس گفت:

همزمان با دهه فجر۵۴۰ میلیارد ریال پروژه عمرانی و صنعتی در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد

همزمان با دهه فجر۵۴۰ میلیارد ریال پروژه عمرانی و صنعتی در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل، محسن خادم عرب باغی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: 11 طرح عمرانی با سرمایه گذاری 120 میلیارد ریال آماده بهره برداری است.
وی طرح تعریض جاده دسترسی به کلیسای سنت استپانوس و طرح مرمت و بازسازی حمام تاریخی جلفا را از جمله این طرح ها عنوان کرد.
عرب باغی گفت: 6 طرح کشاورزی و گلخانه ای با سرمایه گذاری 95 میلیارد ریال و 8 واحد تولیدی صنعتی هم با سرمایه گذاری 130 میلیارد ریال اجرا شده که همزمان با دهه فجر بهره برداری می شود.
وی همچنین چند فروشگاه و هایپرمارکت بخش خصوصی را از دیگر طرح ها دانست که در دهه فجر افتتاح می شود.
وی اظهارکرد: علاوه بر طرح های آماده بهره برداری به منظور بزرگداشت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی درصدد برگزاری برنامه های فرهنگی و ورزشی در منطقه هستیم.
عرب باغی گفت: از توان هنرمندان بومی استان آذربایجان شرقی برای ایجاد شور و نشاط در منطقه استفاده می کنیم.
وی با بیان اینکه امید لازمه پیشرفت جامعه است نقش هنرمندان و رسانه ها را در امید بخشی به جامعه مهم دانست و بر ضرورت انعکاس فعالیت های صورت گرفته تاکید کرد.
وی با اشاره به اینکه با وجود مشکلات موجود و تحریم های اقتصادی، برنامه ترسیم شده در زمینه انتقال فناوری به منطقه آزاد ارس و توسعه بخش مختلف صنعتی و گردشگری محقق شده است، گفت: در زمینه گردشگری درصد ارتقای زیر ساخت های منطقه هستیم و در کنار این مهم به مرمت و بازسازی آثار تاریخی به عنوان یکی از جاذبه های منطقه توجه داریم.
عرب باغی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی و آبزی پروری منطقه از ایجاد 4 واحد صنایع تبدیلی در منطقه در مساحتی بالغ بر 32 هکتار به منظور افزایش ارزش افزوده این بخش خبرداد.
مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ارس با فعالیت های سازمان منطقه آزاد ارس در زمینه های اجتماعی، فرهنگی و آموزشی اشاره کرد و گفت: تمامی مدارس روستاهای منطقه هوشمندسازی و مراکز درمانی تجهیز شده است.
وی در کنار ارتقای سطح فرهنگی و اجتماعی بر افزایش ضریب امنیت منطقه تاکید و خاطرنشان کرد: امنیت پیش نیاز جذب سرمایه گذاری است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اعلام اینکه میزان اشتغال واحدهای تولیدی منطقه از 4 هزار و 500 نفر در سال 92 به بیش از 12 هزار نفر در سال جاری افزایش یافته است، این موضوع را نشانه رونق تولید در منطقه دانست.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد ارس زمینه رقابت تولیدکننده های داخلی با تولیدکننده های خارجی را فراهم کرده است، اظهارکرد: هر چند با چشم انداز طراحی شده برای اهداف ایجادی منطقه آزاد فاصله داریم اما همیاری سیاست گذاران و تعامل بیشتر مسئولان در رفع موانع و مشکلات موجود موجب سرعت بخشی به برنامه های توسعه منطقه می شود.
عرب باغی با انتقاد از رویکرد واگذاری مدیریت دبیرخانه مناطق آزاد به وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: این اتفاق موجب تزلزل جایگاه این مناطق می شود.
وی با اشاره به راه اندازی بورس کالا در منطقه آزاد ارس، گفت: به دلیل مشکلات بین المللی موفق به ایجاد شعب بانک ها و بیمه های خارجی در منطقه نشده ایم.
عرب باغی ایجاد این امکانات مالی را برای جذب سرمایه گذاری خارجی ضروری دانست و اظهار امیدواری کرد: با روند بهبود مسایل سیاسی شاهد بهره گیری از این امکانات باشیم.
وی با اشاره به اینکه صدور مجوز راه اندازی فرودگاه ارس توسط کمیته هوانوردی در مراحل نهایی است، گفت: فنس کشی محوطه فرودگاه از سال 96 شروع می شود.
عرب باغی در پاسخ به وضعیت تردد خودروهای پلاک ارس در تبریز و مرخصی این خودرو ها گفت: در خصوص تردد این خودروها در سطح استان آذربایجان شرقی پیشنهادات و رایزنی های مختلفی صورت گرفته اما هنوز نتیجه ای حاصل نشده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، مشکلات صدور مرخصی برای خودروهای ارس پلاک را نیز یادآور شد و گفت: گمرک باید پاسخ صحیحی در خصوص این مشکلات داشته باشد. ما معتقدیم ضوابط و قوانین باید به شکل درست و بجا اعمال شد و این حق قانونی دارندگان این خودروها است که بتوانند از خدمات یک ماه مرخصی استفاده کنند.
وی به فعالیت پردیس های دانشگاهی در این منطقه نیز اشاره کرد و گفت: تمامی پردیس های دانشگاهی در این منطقه فعال است و در برخی از موارد در رشته ای خاص اگر در مقطعی دانشجو وجود نداشته باشد پذیرش در رشته خاص انجام نمی شود.
عرب باغی، ادامه داد: هدف از ایجاد این پردیس ها جذب دانشجوی بین المللی است اما متاسفانه تا به امروز با وجود حتی فراهم کردن زیرساخت های مورد نیاز و حل مسائل رفاهی از قبیل ساخت 16 واحد مسکونی دانشجویی برای دانشجویان خارج از کشور هنوز ما نتوانسته ایم حتی یک دانشجوی خارجی به این دانشگاه ها جذب کنیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، از تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی ارس به تجهیزات مورد نیاز درمانی و بهداشتی در طول سه سال اخیر خبر داد و گفت: طی سال های اخیر تمامی تجهیزات پزشکی مراکز بهداشت و درمان و اورژانس در اختیار آنها قرار گرقته است.
منطقه آزاد ارس با وسعت 51 هزار هکتار در 4 بخش منفصل جلفا، نوردوز، خداآفرین و قلی بیگلو در شمالغرب ایران و نقطه صفرمرزی کشورمان با کشور ارمنستان، جمهوری آذربایجان و جمهوی خود مختار نخجوان واقع است.
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج