آغاز عملیات ساخت شبکه آبیاری تحت فشار در اراضی قلی بیگلو

آغاز عملیات ساخت شبکه آبیاری تحت فشار در اراضی قلی بیگلو

 

عملیات اجرایی ساخت شبکه آبیاری تحت فشار بارانی در هزار و 830 هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین در محدوده قلی بیگلو با حضور قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، قائم مقام مدیرعامل ارس با اعلام این خبر افزود: این طرح در اراضی روستاهای محمودآباد، داغلو مقدم و قایرخان از محدوده قلی بیگلو منطقه آزاد ارس در مدت 18 ماه با تامین 172 میلیارد ریال از سوی سازمان منطقه آزاد ارس اجرا می شود.

جعفر ملکی افزود: از اراضی 12 هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین در استان آذربایجان شرقی، نزدیک به شش هزار هکتار به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز خواهد شد، که از این مقدار علاوه بر هزار و 830 هکتار که اکنون کلنگ زنی شد، ساخت شبکه آبیاری در سطح هزار و 350 هکتار با 78 درصد و دو هزار و 150 هکتار با 44 درصد پیشرفت فیزیکی در این شهرستان در حال اجرا می باشد.

آقایی قایم مقام وزیر جهاد کشاورزی در مراسم کلنگ زنی این طرح گفت: 50 هزار میلیارد ریال برای مهار آب های مرزی کشور از صندوق توسعه ملی به وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی تخصیص پیدا کرده و با این اعتبار برای 220 هزار هکتار از اراضی استان های غربی کشور شامل؛ ایلام، کرمانشاه، آذربایجان غربی،آذربایجان شرقی و اردبیل تامین آب و اغلب این اراضی به سیستم آبیاری نوین تحت فشار مجهز خواهد شد.

وی با بیان اینکه مالکیت این اراضی به منطقه آزاد ارس واگذار شده است افزود: 12 هزار هکتار از 220 هزار هکتار این اراضی،در شهرستان خداآفرین قرار دارد که در سطح نزدیک به شش هزار هکتار آن، شبکه آبیاری تحت فشار بارانی اجرا و بر اساس برنامه زمان بندی تا پایان سال 1396 به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه رشد چشم گیر بخش کشاورزی در سال های اخیر، رشد ضعیف دیگر بخش های اقتصادی را جبران کرده است، خاطر نشان کرد: بهره برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین رونق اقتصادی و افزایش در آمد و رفاه مردم این شهرستان را به دنبال خواهد داشت.

الله قلی زاده نماینده شهرستان های خداآفرین، کلیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم بر تعیین و تکلیف حق و حقوق ساکنان بومی، دامداران و عشایر ذینفع در این اراضی تاکید کرد و گفت: برای جلوگیری از بروز مشکلات اجتماعی و جلب رضایت مردم، باید قبل از اتمام کارهای عمرانی طرح پایاب سد خداآفرین، نحوه بهره برداری مردم از این اراضی و وضعیت شغلی مرتع داران مورد بررسی دقیق و کارشناسی قرار گیرد تا از اجحاف در حق این قشر محروم و زحمت کش جلوگیری شود.

فرماندار شهرستان خداآفرین هم با بیان اینکه دولت حافظ منافع مردم است گفت: مردم از بابت حقوق خود در خصوص نحوه تقسیم بندی اراضی پایاب، هیچ نگرانی و دغدغه ای نداشته باشند و دولت این سرمایه گذاری کلان را بخاطر مردم و برای ایجاد اشتغال در روستاها و جلوگیری از مهاجرت جوانان این منطقه، انجام می دهد.

امینیان افزود: ما با بررسی دقیق و با جدیت و حساسیت تمام، موضوع بهره برداری از اراضی پایاب سد خداآفرین را پیگیری می کنیم تا حقی از ساکنان محلی و سهامداران ضایع نشود.

اراضی 12 هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین در داخل محدوده قلی بیگلو زون 4 منطقه آزاد ارس در شهرستان خداآفرین قرار دارد.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع می باشد.

ارس با 51 هزار هکتار وسعت بعنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح بوده و در چهار محدوده منفصل جلفا (مرز ایران و نخجوان) با 20 هزار و 500 هکتار، نوردوز (مرز ایران و ارمنستان) با 411 هکتار، محدوده خداآفرین با پنج هزار و 700 هکتار و محدوده قلی بگلو (مرز ایران و آذربایجان) با 25 هزار هکتار مجری سیاست ها و ماموریت های اقتصادی تعریف شده می باشد.

 

 

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج