مدیر امور کشاورزی ارس خبر داد: صادرات ۱۱۰۰تن محصولات گلخانه ای ارس به روسیه

مدیر امور کشاورزی ارس خبر داد: صادرات ۱۱۰۰تن محصولات گلخانه ای ارس به روسیه
مدیر کشاورزی منطقه آزاد ارس از صادرات 1100 تن محصولات گلخانه ای ارس به روسیه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مدیر امور کشاورزی ارس در مراسم روز درختکاری گفت: از ابتدای سال جاری 2500 تن محصولات گلخانه ای شامل خیار، گوجه، فلفل دلمه ای و توت فرنگی در ارس تولید شده است که نزدیک به 1100 تن از این محصولات در بازار روسیه عرضه شده است
شیخلو با اشاره به توسعه زیرساخت های مورد نیاز صنعت کشاورزی در ارس گفت: قبل از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید آثاری از گلخانه در ارس وجود نداشت اما امروز شاهد وجود مجتمع گلخانه ای 140 هکتاری با 29 واحد فعال در این مجموعه هستیم.
شیخ لو، با اشاره به ایجاد مدرن ترین شرکت گلخانه ای فعال در ارس با نام تارلاامین گفت: در این مجموعه گلخانه ای شاهد انتقال به روز ترین دانش هستیم و نزدیک به 300 نفر در این مجموعه فعالیت می کنند و طرح توسعه این مجموعه اخیرا ارائه شده و در کمیسیون اقتصادی نیز مورد تصویب قرار گرفته است و با توسعه این مجموعه شاهد انقلابی در توسعه کشاورزی منطقه آزاد ارس خواهیم بود.
وی ادامه داد: تولید بذر و نهال از اهداف این مجموعه است، در حال حاضر ما شاهد خروج ارزش از کشور به خاطر نبود تولید این محصول در کشور هستیم. هرگرم بذر اصلاح شده یک و نیم برابر قیمت طلا است و از کشور ما خارج می شود.
مدیر امورکشاورزی سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به تکمیل زیر ساخت های گلخانه ای در ارس اظهار کرد: در این خصوص هزینه سنگینی را منطقه آزاد ارس متحمل شده است و فاز دوم مجتمع گلخانه ای باتوجه به استقبال سرمایه گذاران در دستور کار ماقرار گرفته است تا ارس را به قطب گلخانه ای در بحث های کشاورزی تبدیل کنیم.
شیخ لو فعالیت های صورت گرفته در دشت های گلفرج و گردیان را نیز مورد توجه قرار داد و افزود: استقرار کلنیک گیاه پزشکی، ایجاد واحد تولید سبد میوه ، پیگیری دریافت اعتبار برای ایجاد شبکه زه کشی، اجرای طرح مبارزه با آفات جهت تولید محصول سالم در دشت گردیان و تجهیز دو هزار هکتار از اراضی دشت گلفرج به سیستم آبیاری تحت فشار و تجهیز به سامانه ضد تگرگ که به صورت مشترک در هر دو دشت از اقدامات صورت گرفته در این زمینه می باشد.
وی گفت: در اراضی پایاب صد خداآفرین به دنبال ایجاد واحد کشت و صنعت بزرگ هستیم که بخشی از معارض این منطقه حل شده است و به شدت پیگیر ادامه کار هستیم .
وی افزود: در بخش آبزی پروری سایت 30 هکتاری آغاز و مجوز های مورد نیاز کسب شده است و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته 60 واحد پرورش ماهی به ظرفیت 50 تن در این مجموعه صورت خواهد گرفت.
مدیر امورکشاورزی سازمان منطقه آزاد ارس موضوع آموزش را مورد تاکید قرار داد و گفت: در حوزه ترویج و آموزش کشاورزی شاهد برگزاری بیش از 150 ساعت کارکاه آموزشی در سال 95 در حوزه های باغبانی ، گلخانه، آبیاری ، بودیم و این روند ادامه خواهد داشت.
وی با اشاره به دیگر اقدامات این بخش گفت : برگزاری نخستین همایش نقش محیط های کنترل شده تولید، ایجاد بانک اطلاعاتی ترویجی آموزشی ارس، تولید و انتشار بیش از 100 عنوان سی دی آموزشی و 200 عنوان کتاب، تشکیل صندوق توسعه بخش کشاورزی ، راه اندازی دفتر نظارت صنفی کشاورزی و دفتر نظام مهندسی کشاورزی و مبارزه با آفت های مختلف از دیگر اقدامات صورت گرفته در سال جاری در بخش کشاورزی در منطقه آزاد ارس بوده است.
گفتنی است در پایان این مراسم که با حضور مدیرعامل و معاونین و مدیران سازمان منطقه آزاد ارس، فرماندار شهرستان جلفا و روسای سایر ادارات شهرستان برگزار شد با اهدای لوح تقدیر از کارکنان مدیریت امور شهری - روستایی و گشت زمین سازمان منطقه‌ آزاد ارس تجلیل شد.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج