سفرنامه نوروزی ارس – 4

روح هنر در کالبد همیشه جاری ارس

روح هنر در کالبد همیشه جاری ارس
ارس رودی است که از دیرباز جاری بوده و جاری خواهد ماند. همانند روح هنر که در کالبد ایرانیان جاریست. هنر معنی توانایی هایی است، آسمانی که در وجود هنرمندان به ودیعه گذاشته شده و لطف الهی است که شامل ما شده است. هنر زیباست، همانند خداوند و انسان نیز عاشق زیباییهاست. احساسی که به واسطه خلق یک اثر هنری در هنرمند ایجاد می شود و یا احساسی که در این این آثار به بیننده منتقل می شود، احساسی روحانی است و تاثیرگذاری آن ثابت شده است.
اگر نوروز را هم هنر بدانیم، اشتباه نکرده ایم. نوروز هنر است و تجلی هنر پیشینیان ما که نسل به نسل به نسل حاضر منتقل شده و به نسل های دیگر نیز تسری می یابد. نوروز هنر است و در درون خود هنرهای بیشماری را نهفته دارد. از موسیقی خاص نوروزی و آیین های سنتی چون تکم گردانی بگیرید تا رنگ کردن تخم مرغ و تزئین سفره هفت سین...
شاید به همین دلیل است که هنر جایگاه ویژه ای در برنامه های نوروزی ارس دارد و به جرات می توان گفت که هنر در راس برنامه های نوروزی ارس قرار گرفته است. نوروز هنر است و ارس نیز این روزها جلوه ای از هنر نوروزی است. شاید حدس زده باشید که امروز ما در ارس، به هنر گره خورده بود و فقط به دنبال دیدن و لمس زیبایی های هنر در ارس بودیم.
اگرچه عکس های منتخب دوسالانه عکس ارس را در چند روز قبل در حمام تاریخی جلفا دیده بودیم و تخم مرغ های نوروزی را در کاروانسرای خواجه نظر، اما امروز نیز دوباره به خواجه نظر رفتیم تا به نیت انجام عمل خیر در روزهای ابتدایی سال، از تخم مرغ های زیبای نوروزی به نمایش گذاشته شده، خریداری کنیم. هر کدام یک تخم مرغ رنگ شده در دست، در حیاط زیبای خواجه نظر و در کنار حوض و ماهی های قرمز داخل حوض، عکسی گرفتیم تا یادگاری باشد از نوروز هنرمندانه در نزدیک ترین نقطه به ارس و این یادگاری مصادف شد با حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس که اتفاقا برای شرکت در این امر خیر به کاروانسرا آمده بود.
در مسیر خواجه نظر تا مجتمع تجاری مشاهیر که محل قرار ما برای دیدن هنر دست هنرمندان این سرزمین بود، رنگ و بوی هنر در جای جای جلفا و منطقه آزاد ارس، قابل مشاهده بود. از اجرای نوای عاشیق ها در کمپ عشایر جلفا تا برنامه های شاد و مفرح برای کودکان و اجراهای نمایشی در پارک ها و مجتمع های تجاری. و البته تخم مرغ های غول پیکر شهری که زیبایی خاصی به جلفا داده اند.
و اما نمایشگاه صنایع دستی ایرانی که بعضی از آثار بسیار زیبای این نمایشگاه ما را وادار به خریدن کرد. فرش های زیبا و ورنی هایی که زبانزد مردمان جهان هستند. از هنر سفال که برگرفته از خاک این سرزمین است و از شیشه و بلور و هر آنچه که دیدیم و لذت بردیم. نباید از نمایشگاه کوچک و خودجوش عتیقه ها و فرش های قدیمی در داخل این نمایشگاه نیز به سادگی گذشت. وسایل کهنسالی که هر کدام داستان خاص خود را دارند و با زبان بی زبانی به شرح ماجرای خود می پردازند.
آخرین برنامه امروز ما نیز به دیدن نمایشگاه تصاویر سه بعدی اختصاص یافت که در ایستگاه راه آهن برپاست. در این نمایشگاه پشت هفت سین سه بعدی نشستیم و سوار بر سقف قطار جلفا شدیم تا لحظه های ارسی ما نیز در قاب تصاویر ثبت شود و یادگاری برای این روزهای ما باشد.
روزهای پیش رو هنر در ارس پررنگ تر خواهد شد. همگی بی صبرانه منتظر اجراهای تئاتری هستیم و آغاز جشنواره تئاتر خیابانی ارس تا این بار هنر زنده ارس، زیبایی های نوروزی را در وجودمان جاری کند. شما هم بیایید. همگی دعوتید به جشنواره تئاتر خیابانی ارس در مرز پرگهر...چه مجازی و چه واقعی...
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج