سفر با مینی بوس های ارس گردی به صرف دمنوش های محلی

سفر با مینی بوس های ارس گردی به صرف دمنوش های محلی

راننده تور ارس گردی راس ساعت 10 صبح طبق قول و قراری که گذاشتیم جلوی هتل جهانگردی جلفا منتظر ماست. همراه با سایر مسافرانی که از روز قبل با راننده هماهنگ شده اند، سوار مینی بوس ارس گردی می شویم. این بار در میدان اصلی شهر منتظر مسافرانی هستیم که قرار است در همین مکان به ما ملحق شوند. اما بعد از کمی انتظار از صحبت های راننده متوجه می شویم که تعداد این مسافران به بیست نفر رسیده و به دلیل نبود صندلی کافی قرار است در نوبت بعد ازظهر ثبت نام شوند. استقبال مسافران از تور رایگان ارس گردی باعث شده تا بعضی روزها در نوبت بعدازظهر هم ارس گردی رایگان برقرار باشد. عظیمی به طرف محل اسکان مسافران نوروزی حرکت می کند و چند نفر هم از مسافرانی که شب را در سالن ورزشی تختی گذرانده اند، سوار می شوند.

مقصد اول، کلیسا
مقصدمان مشخص است؛ کلیسای باشکوه سنت استپانوس. از داخل شهر به طرف جاده کلیسا حرکت می کنیم. بعد از عبور از پارک زیبای کوهستان که در سمت چپمان قرار دارد به کاروانسرای خواجه نظر می رسیم. یکی از مسافران درباره نمایشگاه تخم مرغ نوروزی که در این کاروانسرا برگزار شده، می پرسد و راننده خوش اخلاق تور توضیحات لازم را ارائه می دهد. کلیسا حدودا در 8 کیلومتری شهر قرار دارد. همراه با رود پر و پیچ و خم ارس به مسیرمان ادامه می دهیم و همه مسافران مشغول فیلم گرفتن از رود ارس و مناظر زیبای اطراف آن می شوند. به کلیسای چوپان رسیده ایم و آقای عظیمی توضیح مختصری از این کلیسا می دهد. از اینجا به بعد پیچ و خم جاده بیشتر شده و مینی بوس هم با سرعت کم و مطمئن به حرکت خود ادامه می دهد. به دوراهی کلیسای ننه مریم و کلیسای سنت استپانوس می رسیم و کمی بعد در محوطه پارکینگ سنت استپانوس هستیم.
حدود یکساعت فرصت بازدید و گردش در کلیسا و اطراف آن را داریم. استقبال مسافران و گردشگران از این بنای تاریخی بی نظیر است. داخل کلیسا بازار سلفی گرفتن داغ داغ است. همه ضمن تماشای شکوه و عظمت کلیسا، مشغول عکس گرفتن و فیلم گرفتن هستند. مسافران تور ارس گردی هم بعد از دیدن داخل کلیسا و عکس برداری، از نمایشگاهی که داخل یکی از سالن های کلیسا برگزار شده، بازدید می کنند. اینجا چهار فصل سنت استپانوس و زیباهای آن قاب شده و به معرض دید عموم درآمده است. از حیاط باصفای کلیسا عبور کرده و وارد موزه کلیسا می شویم. اشیای قدیمی مثل ظروفی که حین مراسم دینی در کلیسا استفاده می شده، همچنین کتب و دستنوشته های تاریخی نیز در این موزه جمع آوری شده است. بعد از کمی استراحت در محوطه زیبای کلیسا با چمنی که به تازگی سبز شده و زیر درختانی که از آمدن بهار خبر می دهند، سوار مینی بوس می شویم تا به کشف سرزمین زیبایی ها ادامه دهیم.

رضایت گردشگران از ارس و ارس گردی
مسیر رفت را برمی گردیم و همه از بازدیدشان راضی به نظر می رسند. خانم مکائی که به همراه خانواده و دوستانش از تهران به ارس آمده است، از علاقه اش به ارس گردی می گوید. اینکه تصمیم دارد، شهریورماه هم سفر دوباره ای به ارس زیبا داشته باشد. بانوی میانسال تهرانی تور ارس گردی را برای مسافرانی که بدون وسیله شخصی به ارس آمده اند، بسیار ضروری می داند. او که سفرش را با قطار انجام داده است، از اجرای طرح تور ارس گردی تشکر کرده و می گوید که اجرای این طرح باعث شده تا مسافران بدون وسیله شخصی جاهای تاریخی خارج از شهر را هم ببینند.
مشغول گفتگو با برخی از مسافران می شوم. علی محمد ملک زاده، 80 ساله و سرزنده همراه خانواده و نوه هایش چند ساعت قبل به جلفا رسیده است. نوه اش که از طریق سایت از طرح تور ارس گردی باخبر بوده، پیشنهاد ارس گردی با تور را مطرح کرده و بلافاصله با راننده تماس گرفته و هماهنگ شده اند. دیدن اکو موزه گلفرج و اشیای قدیمی نگهداری شده در آن برای این پیرمرد اردبیلی بسیار لذت بخش و خاطره انگیز بوده است به طوریکه با لبخند می گوید:«من با دیدن این موزه بسیار شاد شدم، امیدوارم خداوند دل شما و مسئولینی را که این تور را راه انداخته اند شاد کند».
اقدس ملکی زاده یکی دیگر از مسافران تور رایگان ارس گردی است که از تبریز یک روز قبل به جلفا آمده و از طریق محل اقامتش از این طرح باخبر شده است. وی چندین بار به همراه خانواده اش به ارس سفر کرده اما تا به حال با تور ارس گردی به گردش در ارس نپرداخته است. وی از این تجربه بسیار راضی است و می گوید:«سفر گروهی با مسافرانی که از جاهای مختلف آمده اند و آشنایی با آنها بسیار لذت بخش است». وی چندین بار از حوصله و خوش رویی راننده تور تعریف می کند و پیشنهاد می دهد که برای نوروز سال آینده چند مکان تاریخی دیگر هم به لیست بازدید تور اضافه شود.
مقصد دوم، اکوموزه گلفرج
دوباره به داخل شهر بر می گردیم و به سوی اکوموزه گلفرج راهی می شویم. گلفرج روستایی در 18 کیلومتری جنوب غرب جلفاست که اکوموزه آن به همت اهالی روستا در سال 1392 تاسیس شده و سه سالی است که میزبان تور ارس گردی است. در این تور نیز مسافران ارس، با شادابی و نشاط نظاره گر مناظر اطراف هستند. زن و شوهری که از تهران به ارس سفر کرده اند و شش روزی است که در ارس به سر می برند، برای اولین بار است که از تور ارس گردی استفاده می کنند. آنها که سال قبل هم سفری به ارس داشته اند، در روز پایانی سفرشان از تور ارس گردی مطلع می شوند اما به دلیل فرصت کمشان نمی توانند از این امکان استفاده کنند. خنده کنان می گویند:«امسال عزممان را جزم کردیم که همراه با تور ارس گردی گردش کنیم».
به اکوموزه گلفرج می رسیم. به محض ورود به حیاط موزه، اسکندر ابدالی، مسئول موزه شروع به توضیح آثار قدیمی محوطه می کند و با حوصله به سوالات مسافران پاسخ می دهد. داخل اکوموزه آثار مربوط به تاریخ، طبیعت، حیات وحش منطقه و پدیده های بی نظیر زمین شناسی و فسیل های دوره های پرمین و تریاس مورد توجه مسافران تور قرار می گیرد. بعد از بازدید با چای و دمنوش گیاهان منطقه از مسافران در محوطه باصفای اکوموزه پذیرایی می شود. همه مسافران زیر آلاچیق ها می نشینند و در هوای پاک و مطبوع روستای گلفرج نفسی تازه می کنند.

بازگشت به شهر و جاذبه های منتظر دیدار
ظهر شده است و عقربه های ساعت 2 بعد از ظهر را نشان می دهد. موقع برگشت فرا رسیده و همه سوار مینی بوس شده و به طرف جلفا حرکت می کنیم. انرژی و نشاط مسافران بعد از یک نیم روز گردش در ارس پابرجاست و می دانند که جاذبه های زیادی در جلفا نیز منتظر بازدید آن ها هستند.
همه مسافران از گردش نیم روزه خود با تور ارس گردی راضی هستند و با تبریک سال جدید از یکدیگر خداحافظی می کنند. ششم فروردین 96، گردش با تور ارس گردی با پیاده شدن مسافران در مقابل محل اقامتشان به پایان می رسد. اما کار آقای عظیمی که حدود سه-چهار سالی است راننده تورهای ارسگردی است، هنوز ادامه دارد. چراکه یک گروه مسافر 20 نفره، بعد از ظهر منتظر ارس گردی با نشاط دیگری هستند.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج