سفرنامه نوروزی ارس – 7

آرامش معنوی در ارس

آرامش معنوی در ارس
ارس نمی تواند معنی جز آرامش داشته باشد. آرامش شاید اولین تعریف از ارس باشد که می توان در صحبت با سایر مسافران نوروزی شنید. همه و همه تاکید می کنند که آرامش را می توان در ارس تجربه کرد. رودی که متین و آرام در مسیر خود جاریست. کوه هایی که بی صدا نظاره گر ارس هستند و از بالاترین نقطه ممکن بر این دیار و مردمانش نظاره می کنند. جنگل ها و جاده هایی که اگرچه در نوروز شلوغ ترند اما آرامش خاصی دارند که شاید دلیل آن هم نوایی با ارس در مسیر مرزی باشد. اما آرامش موضوعی است که برای هر کس می تواند تعریف متفاوتی داشته باشد. برای بسیاری نیز آرامش معنوی بهاری را می توان در امامزاده های زیبای ارس تجربه کرد.
مسیر زیبای جاده مرزی حاشیه ارس، در نقطه ای به سه راهی روستای زیباتر نوجه مهر متصل می شود. سه راهی که از یکسو شما را به خداآفرین بهشتی، از سوی جلفای تاریخی و از یک سمت نیز به آرامش معنوی می رساند. به روستایی که ورودی آن از جاده مرزی است و خود یک روستای مرزی محسوب می شود. این روستا می تواند بهترین روستای ارس از نگاه بسیاری از گردشگران باشد. روستایی که راه اصلی آن به امامزاده سید محمد آقا (ع) ختم می شود و این راه راهی است که مسافران نوروزی را به سمت آرامش معنوی بهاری هدایت می کند.
این امامزاده یکی از بزرگترین امامزاده های استان است که هر ساله میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی را به سمت خود می کشد. چه بسا مسافرینی را ببینید که از آن سوی ارس، فقط و فقط برای رسیدن به لحظه ای آرامش و احساس معنوی، به این سمت آمده اند و جذبه ای بزرگ آن ها را به این سمت کشیده است.
امکانات بالای رفاهی و اسکان در این امامزاده که با حمایت سازمان منطقه آزاد ارس ایجاد شده است، باعث می شود که افراد بیشتری روزهای متوالی در جوار این مکان متبرک، آرامش بگیرند. در واقع اینجا پیوند تاریخ، طبیعت و دین است و این پیوند محکم گردشگری مذهبی را شکل داده است.
راستی، خرید از محصولات خاص این روستا را فراموش نکنید. محصولاتی که اگر دقت کنید در مغازه های پرتعدد کنار امامزاده می توانید ببینید. بازارچه های کنار این امامزاده و فروش محصولات تولیدی در روستا می تواند یکی دیگر از زیبایی های گردشگرپسند باشد. میوه های خشک و میان پرهای خوشمزه و انواع محصولات تولیدی روستا را می توان از این محل به عنوان سوغات سفر خریداری کرد. داخل امامزاده نیز باشکوه و زیباست. دورتادور حیاط امامزاده ساختمان هایی برای اسکان است که معمولا در این روزها نمی توان اتاق خالی در این ساختمان پیدا کرد. مگر اینکه شانس بیاورید و بتوانید یک شب در جوار این آستان مقدس و در کنار زائران بگذارنید.
امامزاده در کنار رودی قرار گرفته و کوهها نیز این امامزاده را احاطه کرده اند. درختان اطراف امامزاده و آب و هوای مفرح و نشاط آور روستا، دست به دست هم داده اند تا نوجه مهر در بین روستاهای دیگر ارس، شاخص تر به نظر برسد. در داخل امامزاده نیز فضای معنوی و روحانی ایجاد شده است و شاید در هیچ روزی از سال نتوان این آستان مقدس را خالی از زائرین دید.
اگر قصد دارید تا سفر معنوی خود را پربارتر کنید، به دیگر امامزاده های این مسیر نیز سری بزنید. امامزاده روستای دوزال با آن برج زیبای هشت ضلعی، دل از علاقمندان به معماری می برد و زیبایی خود را به گردشگران نشان می دهد و یا امامزاده روستای زاویه با چنارهای کهنسالی که سال های سال اینجایند تا زیارت زائرین را به نظاره بنشینند. اگر به صورت مجازی همراه ما هستید، دعوت می کنیم که همسفر حقیقی ما نیز باشید. امروز یا شاید وقتی دیگر. زمانش مهم نیست. مهم سفر است و جاری شدن در کنار رود همیشه جاری ارس.

برچسب ها : ارس, سفرنامه
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج