مرکز آمار منطقه آزاد ارس : ترانزیت خارجی در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس 73 درصد افزایش یافت

مرکز آمار منطقه آزاد ارس : ترانزیت خارجی در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس 73 درصد افزایش یافت

مرکز آمار سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس از رشد 73 درصدی ارزش دلاری ترانزیت خارجی در 9 ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس براساس این آمار در 9 ماهه اول سال جاری بیش از 27 هزار تن کالا به ارزش 96 میلیون دلار برای ترانزیت خارجی ثبت شده است.
برهمین اساس اقلام عمده ترانزیت خارجی انجام یافته از این منطقه شامل مغز گردو، مغز بادام، مغز پسته، البسه، ابزارآلات دستی، اسباب بازی، اجزا و قطعات ماشین آلات، شیرآلات بهداشتی، چای و اشیای پلاستیکی می باشند.
چندی پیش نیز گمرک ایران از کسب رتبه نخست ترانزیت خارجی بعنوان کشور مبدا توسط منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در 5 ماهه نخست سالجاری خبرداد.
براساس گزارش مرکز آمار گمرک ایران در بخش ترانزیت‎ ‎خارجی‎ ‎به‎ ‎عنوان‎ ‎کشور‎ ‎مبدأ ترانزیت‎ ‎خارجی‎ ‎به‎ ‎عنوان‎ ‎کشور‎ ‎مبدأ، 8 ‏‎ ‎منطقه‎ ‎ویژه‎ ‎اقتصادی‎ ‎و‎ ‎آزاد‎ ‎تجاری با این ویژگی‏‎ ‎در کشور وجود دارد که‎ ‎منطقه‎ ‎آزاد ارس‎ ‎با‎ ‎‏70‏‎ ‎هزار‎ ‎تن‎ ‎یا78 درصد‎ ‎بیشترین‎ ‎سهم‎ ‎وزنی‎ ‎را به عنوان رتبه نخست در اختیار گرفته بود.
اضافه می شود در 9 ماه اول سال جاری صادرات حاصل از تولید نیز از رشد 70درصدی و صادرات قطعی از رشدی معادل 39درصد در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس برخوردار بوده اند.
گفتنی است از جمله مزایای سرمایه گذاری در منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس میتوان به موقعیت جغرافیایی مناسب ، نزدیکی به بازار 400 میلیونی کشورهای CIS ، قرارگیری در درون بازار 10 میلیونی شمالغرب ایران، قرارگیری در مرزهای سه کشور آذربایجان، ارمنستان و نخجوان ،زیرساخت های مناسب، فراوانی انرژی های برق و گاز ،خطوط پرسرعت مخابراتی ، آب فراوان رود ارس ، وجود 4 سد بزرگ و زمینه های فراوان و فرصتهای سرمایه گذاری گسترده می باشد.
همچنین برخورداری از نخستین خط آهن برقی ایران با قدمت حدود یکصد سال و نیز سابقه یکصدساله گمرکی از مهم ترین زیرساختهای ارتباطی و اقتصادی در این منطقه بشمار می روند.
یادآور می شود منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس در 4 بخش منفصل در شمالغرب ايران و نقطه صفر مرزي در مجاورت با کشورهای ارمنستان، آذربايجان و جمهوري خودمختار نخجوان و کنار رود مرزی ارس استقرار يافته است و بدلیل پتانسیل های بالقوه جغرافیایی و استراتژیکی از اهمیت فراوانی برای تجار داخلی و خارجی برخوردار می باشد.

 

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج