سفرنامه نوروزی ارس – 10

لذت خرید در ارس

لذت خرید در ارس
جلفا شهر گردشگری چند وجهی است. شاید بسیاری از شهرها تاریخ داشته باشند اما طبیعت نداشته باشند. طبیعت داشته باشند اما شهر خرید نباشند. خرید باشد اما تفریح نباشد و کلی باشد و نباشدی که کنار هم می توان ردیف کرد. در حالیکه ارس و به خصوص جلفا جزو شهرهایی است که می تواند هر طیف از گردشگر را به سوی خود جذب کند. کسانی که به دنبال تاریخ و اماکن تاریخی هستند، کسانی که به دنبال برنامه های فرهنگی و هنری هستند، کسانی که به قصد تفریح مسافرت می کنند، کسانی که طبیعت گرد هستند و در نهایت کسانی که دوست دارند خرید بکنند و از صبح تا شب در بازارها و پاساژها، بگردند و نگاه بکنند و قیمت بپرسند و در نهایت خرید کنند.
نام جلفا با بازارهایش گره خورده است و این روزها با مجتمع های مدرن تجاری که تعداد آن ها در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است. و البته کالای همراه مسافر که باعث می شود، اجناس مختلف ارزان تر به دست مشتری رسیده و گردشگران از خریدهای خود راضی باشند.
کسانی که در چند سال گذشته به طور مستمر به جلفا مسافرت کرده اند، می توانند تفاوت ها را احساس کنند. زمانی دور جلفا و بازارهای مرزی آن به یک بازار روس کوچک محدود می شد. بازار سنتی مرزی که البته در آن زمان ها نیز پربازدید بود. با استقبال خوبی که از این بازار شد، بازار آراز به وجود آمد که نمونه بزرگتر بازار روس با همان سبک بازارداری و ساخت بازار بود. بازار آراز هم حسابی گرفت و در ادامه مجتمع های بزرگ و کوچک تجاری شروع به ساخته شدن کردند. مجتمع هایی که چهره جلفا را مدرن تر کردند اما برو و بیای بازار آزار و روس همچنان پابرجا ماند.
ما نیز ابتدا راهی بازارهای سنتی جلفا می شویم که روبروی هم در یک خیابان قرار دارند. چهره شهر در این قسمت نیز مدرن شده است اما این بازارها هنوز هم چهره قدیمی خود را حفظ کرده اند و چقدر این چهره سنتی و قدیمی بازارهای روس و آراز دلنشین و زیباست. آنقدر که آرزو می کنی مجتمع های تجاری مدرن، این بازارها را نبلعند. شاید یکی از دلایل استقبال مردم از این بازارها، اعتقاد به ارزان بودن اجناس در آنهاست که البته حرفه ای های خرید باید در این مورد نظر بدهند.
مجتمع های تجاری جلفا هم که یکی دوتا نیستند. چراکه ارس یک منطقه آزاد تجاری و صنعتی است و تجارت در این منطقه رونق دارد. کلی مجتمع در ورودی شهر از سمت تبریز که در دو طرف جاده قرار گرفته اند و کلی مجتمع در مسیر پارک کوهستان که در یک سمت جاده معمولا مملو از گردشگرانی هستند که از این پاساژ به پاساژ دیگر راهی می شوند و به خصوص شور و شوق خانم ها در پاساژگردی ها کاملا مشخص است.
یک گردشگر واقعا چه چیزی از یک مسافرت می خواهد؟ مگر نه این است که از لحظه لحظه مسافرت لذت ببرد و چیزهای نو ببیند و بگردد و تجربه های جدید را به زندگیش اضافه کند؟ خرید هم یک تجربه جدید است و یک لذت که برای بسیاری از مردم حکم درمان دارد، در مقابل خستگی ها و افسردگی ها و ناملایمت های زندگی. پس اگر می گوییم ارس برای تاریخ گردان ، برای طبیعت گردان، برای کسانی که به آرامش نیاز دارند و برای علاقمندان به فرهنگ و هنر مناسب است، با افتخار می گوییم زنده باد ارس برای خرید و علاقمندان به خرید.
اگر نوروز به ارس آمدید و خرید هم کردید که هیچ. اما اگر فقط با ما همراه شدید در این سفر، حتما خودتان هم سری به ارس بزنید. ماه های بهاری، جان می دهد برای ارس گردی و خرید و تفریح و هر آنچه که از یک مسافرت انتظار دارید. ارس منتظر شماست.
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج