تهیه و توزیع بسته آموزشی نشانگر رنگی تغذیه در ارس

تهیه و توزیع بسته آموزشی نشانگر رنگی تغذیه در ارس
بسته آموزشی آشنایی با مفهوم نشانگر رنگی تغذیه درمواد غذایی تولید داخل، توسط حوزه غذا و داروی سازمان منطقه آزاد ارس، تهیه و توزیع شد. 
بسته آموزشی آشنایی با مفهوم نشانگر رنگی تغذیه درمواد غذایی تولید داخل، توسط حوزه غذا و داروی سازمان منطقه آزاد ارس، تهیه و توزیع شد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مدیر ضوابط بهداشت انسانی حوزه غذا و داروی ارس، گفت: با توجه به اهمیت نشانگر رنگی تغذیه ای موجود بر روی انواع فرآورده های غذایی تولید داخل و نقش آن در سلامت مصرف کنندگان مدیریت غذا و داروی ارس اقدام به تهیه و توزیع بسته آموزشی نحوه ارزیابی و استفاده از برچسب نشانگر رنگی تغذیه کرده است.
مهدی غفاری افزود: با توجه به اینکه نشانگر رنگی تغذیه نوید بخش افزایش آگاهی مصرف کنندگان و اصلاح الگوی مصرف و ارتقا سلامت جامعه بوده و راهنمایی سریع برای انتخابی سالم محسوب می شود، این بسته همزمان با هفته سلامت توزیع می شود.
وی خاطرنشان کرد: انرژی، قند، چربی، نمک و اسیدهای چرب ترانس، پنج شاخص مهم و موثر در حفظ سلامتی محسوب می شوند و با بهره گیری از این شاخص رنگی، مصرف کنندگان می توانند در زمان خرید در حداقل زمان ممکن درمورد میزان مواد تاثیر گذار بر سلامت فرد، اطلاعات لازم را کسب کنند تا ارزیابی و انتخاب مناسبی در زمان خرید داشته باشد.
غفاری تاکید کرد: الصاق اجباری این نشانگر رنگی تغذیه و توجه خریداران به آن، تا حد زیادی سلامت مصرف کنندگان را در مورد جلوگیری از مصرف بیش از اندازه قندها، چربیها، نمک و اسید های چرب ترانس که بر سلامت آنها تاثیر منفی دارد، تضمین می کند.
گفتنی است، بر اساس این سیستم رنگ بندی که در آن از سه رنگ قرمز، نارنجی و سبز استفاده شده است، اگر رنگ هر یک از این چهارترکیب غذایی سبز باشد، مفهوم آن این است که مقدار دریافتی آن ترکیب از هر سهم آن ماده غذایی در مقایسه با حد اکثر مطلوب اعلام شده از سوی مراجع بین المللی اندک است و خطری سلامتی او را تهدید نمی کند.
اگر رنگ هر یک از این چهارترکیب غذایی نارنجی باشد، مفهوم آن این است که مقدار دریافتی آن ترکیب از هر سهم آن ماده غذایی در مقایسه با حداکثر مطلوب اعلام شده از سوی مراجع بین المللی در حد متوسط است. این نشانه رنگی فرد را به سمت یک انتخاب خوب راهنمایی می کند هر چند مواد غذایی دارای نشانگر رنگی سبز، مناسبترین انتخاب هستند.
همچنین اگر رنگ هر یک از این چهارترکیب غذایی قرمز باشد، مفهوم آن این است که مقدار دریافتی آن ترکیب از هر سهم آن ماده غذایی در مقایسه با حداکثر مطلوب اعلام شده از سوی مراجع بین المللی در حد زیاد است و ممکن است سلامتی فرد مصرف کننده را تهدید کند.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج