در نشست ثبت جهانی جنگل های ارسباران مطرح شد:

ایجاد زیر ساخت های ثبت جهانی ارسباران توسط منطقه آزاد ارس

ایجاد زیر ساخت های ثبت جهانی ارسباران توسط منطقه آزاد ارس
بر اساس برنامه های مطرح شده در نشست مشترک استاندار با مسئولان شهرستان های خداآفرین و کلیبر برای ثبت جهانی جنگل های ارسباران، منطقه آزاد ارس زیرساخت های لازم در جنگل های ارسباران را ایجاد می کند
بر اساس برنامه های مطرح شده در نشست مشترک استاندار با مسئولان شهرستان های خداآفرین و کلیبر برای ثبت جهانی جنگل های ارسباران، منطقه آزاد ارس زیرساخت های لازم در جنگل های ارسباران را ایجاد می کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، قائم مقام مدیر عامل منطقه آزاد ارس در مرکز خداآفرین با اعلام این خبر، گفت: فراهم کردن زیر ساخت های لازم در جنگل های ارسباران توسط منطقه آزاد ارس به تسریع فرایند ثبت جهانی این جنگل ها کمک می کند.
جعفر ملکی با بیان اینکه کارشناسان یونسکو اواخر مهرماه امسال از جنگل های ارسباران بازدید می کنند، خاطر نشان کرد: پس از ثبت جهانی، ظرفیت و مزیت های کم نظیر این جنگل ها از سوی سایت ها، مجلات گردشکری و رسانه های بین المللی به دنیا معرفی می شود که این تبلیغات گسترده در فضای مجازی و حقیقی افزایش محسوس مسافران خارجی را در پی خواهد داشت.
وی افزود: افزایش گردشگران و مسافران خارجی موجب ایجاد اقتصاد پایدار و با ثبات برای مردم منطقه خواهد شد.
فرماندار خداآفرین نیز ثبت جهانی جنگل های ارسباران را فرصت ارزشمندی برای توسعه گردشگری منطقه خداآفرین دانست وعنوان کرد: گردشگری، صنعت، هنر و تجارت است و همه مکلفیم با برنامه ریزی دقیق و اقدام کارشناسی شده در جهت ثبت نهایی جنگل های ارسباران به منظور بهره مندی از نتایج بسیار ارزشمند و تاثیرگذار آن در رشد و توسعه شهرستان به ویژه در حوزه گردشگری تلاش کنیم.
امین امینیان با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها در این راستا مکلف به همکاری هستند، یادآور شد: در مناطق حفاظت شده جنگلی طرح توسعه روستا وجود ندارد و تمامی روستاهای زیر 20خانوار تا پایان شهریور ماه باید تعیین محدوده شوند.
فرماندار خداآفرین بر آموزش عمومی ساکنان مناطق حفاظت شده از طریق بخشداری، دهیاران و معتمدین محل و توسعه کاشانه مهمان و افزایش رشته های تحصیلی مدارس و دانشگاه ها در حوزه گردشگری و کارآفرینی تاکید کرد.
گفتنی است، در این نشست مشترک با استاندار، قائم مقام مدیر عامل منطقه آزاد ارس در مرکز خداآفرین، فرمانداران شهرستان های خداآفرین و کلیبر ، نماینده این شهرستان ها در مجلس شورای اسلامی، و مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان حضور داشتند.
جنگل های ارسباران با 57هزار هکتار در زمره 15منطقه غنی جهان به لحاظ ژن های گیاهی و جانوری است. همچنین این جنگل ها با یک هزار و 80 گونه گیاهی از یکهزار و 800 گونه گیاهی کشور، 15درصد گونه های کشور را داراست که این گیاهان 46 درصد کاربرد دارویی، 20درصد زینتی، 17درصد تغذیه ای، 10درصد حفاظتی و 5 درصد صنعتی دارند. وجود 320گونه جانوری از جمله 220گونه پرنده و 38گونه خزنده در این جنگل ها نیز یکی از دلایل بی نظیر بودن ارسباران است. 29 درصد پستانداران، 46 درصد پرندگان، 32درصد دوزیستان، 9درصد آبزیان و 20 درصد خزندگان کشور در این جنگل ها زندگی می کنند. این جنگل ها به عنوان ذخیره گاه زیست کره جهان نیز ثبت شده که وجود آثار تاریخی و طبیعی منطقه نیز مکمل این اهمیت است.
لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج