ویژگی های نوروز 97 در منطقه آزاد ارس / افزایش کمی و کیفی برنامه های نوروزی

ویژگی های نوروز 97 در منطقه آزاد ارس / افزایش کمی و کیفی برنامه های نوروزی


سازمان منطقه آزاد ارس هر ساله به مناسبت فرا رسیدن نوروز برنامه های متنوعی برای مسافران و ارسوندان تدارک می بیند که بسیاری از این برنامه ها در راستای معرفی ظرفیت ها و زیبایی های ارس است. امسال نیز همچون سال های گذشته اجرای برنامه های تفریحی، هنری و گردشگری عید نوروز از ابتدای تعطیلات نوروزی با شعار «در ارس نفسی تازه کنیم» آغاز شده و تا سیزدهم فروردین ادامه دارد. در این گزارش قصد داریم با بررسی برنامه های نوروزی 2 سال اخیر سازمان منطقه آزاد ارس به مقایسه کمی و کیفی این برنامه ها بپردازیم. 

نمایشگاه صنایع دستی کیفی تر از نظر مکان و آثار 
در 2 سال اخیر نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی ارس در ایام عید نوروز برگزار شده است. سال گذشته این نمایشگاه در مجتمع مشاهیر جلفا دایر بود اما امسال با تغییر مکان در سالن نمایشگاهی حکیم نباتی برپا شده است. مطمئنا تغییر مکان نمایشگاه صنایع دستی و هنرهای سنتی به دلیل قرار گرفتن این نمایشگاه در مسیر ورود گردشگران نوروزی ارس، باعث بازدید و استقبال بسیار از این نمایشگاه و بالا رفتن سطح کمی و کیفی آن می شود. 

افزایش گستره جشنواره تئاتر خیابانی ارس 
امسال جشنواره تئاتر خیابانی ارس به پنجمین ایستگاه خود رسیده است و اجراهای آن از هفتم فروردین آغاز می شود. این جشنواره سال گذشته به صورت فرا استانی با حضور شرکت کنندگانی از شمالغرب کشور، با موفقیت برگزار شد. امسال با افزایش گستره  این جشنواره علاوه بر شمالغرب کشور، تیم هایی از مناطق آزاد نیز در این جشنواره حضور دارند. استمرار و حرکت رو به جلوی جشنواره تئاتر خیابانی ارس باعث شده است تا این جشنواره به یکی از برندهای هنری ارس تبدیل شود. 

برگزاری جشنواره تخم مرغ های نوروزی ارس در سطح بین المللی
این جشنواره سومین سال خود را پشت سر گذاشت و نمایشگاهی از آثار ارسالی به این جشنواره هم اکنون در سالن نمایشگاهی حکیم نباتی جلفا برپا شده است. جشنواره تخم مرغ های نوروزی امسال نیز با افزایش کمی و کیفی در سطح بین المللی برگزار شد و شرکت کنندگانی از کشورهای همجوار در این جشنواره حضور داشتند. 
افزایش برنامه های شاد هنری
امسال برنامه های شاد متنوعی در سطح شهر برای مسافران نوروزی در نظر گرفته شده است که نشان دهنده بالا رفتن سطح کمی و کیفی برنامه های شادی آفرین در ارس است. از جمله برگزاری جنگ شادی و اجرای برنامه شاد کودکانه در سطح شهر و در مراکز گردشگری ارس مثل نمایش عروسکی، ایستگاه شادی و پیک شادی باعث رضایت گردشگران از این برنامه ها شده است. ضمن اینکه امسال هر شب برنامه شعبده بازی در پارک کوهستان ارس به صورت رایگان برای عموم اجرا می شود. در واقع برنامه شعبده بازی به جای سیرک که سال گذشته به صورت بلیط فروشی در ارس اجرا شد، تدارک دیده شده است و امسال شاهد بالا رفتن کیفیت اجراها هستیم. 

نمایشگاه های هنری بهتر و بیشتر
نوروز امسال شاهد افزایش تعداد نمایشگاه های هنری در ارس هستیم. نمایشگاه خانه پدری شامل تابلوهای کاهگلی مینیاتوری در گالری کلیسای سنت استپانوس و مجتمع مشاهیر ارس برپاست. این نمایشگاه با توجه به آثار متفاوت و زیبایی که در آن ارائه شده است، خانه های باصفای کاهگلی پدربزگ ها و مادربزگ ها را تداعی می کند و مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. نمایشگاه زنده سفال نیر در کاروانسرای خواجه نظر دایر و پذیرای بلزدیدکنندگان است. نمایشگاه عکس گروهی با موضوع مستند اجتماعی و طبیعت از یکم تا سیزدهم فروردین در محل حمام تاریخی جلفا برپا است. 

جشنواره های جدید در ارس
برگزاری جشنواره آکروباسی با پاراگلایدر، پاراموتور و تراک در سایت نمایشگاهی ارس و همچنین جشنواره اسب زیبای ارس در مانژ سوارکاری روبروی پارک کوهستان ارس برای اولین بار امسال در ارس برگزار می شود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج