مرتضی بانک:

افزایش صادرات در منطقه آزاد ارس با توسعه زیرساخت های کشاورزی امکانپذیر می شود

افزایش صادرات در منطقه آزاد ارس با توسعه زیرساخت های کشاورزی امکانپذیر می شود

وسعه زیرساخت های کشاورزی در منطقه آزاد ارس افزایش صادرات محصولات کشاورزی را در این منطقه به همراه خواهد داشت. 

نماینده ویژه اعزامی رئیس جمهور به شهرستان جلفا و منطقه آزاد ارس در جلسه شورای اداری شهرستان جلفا، گفت: توسعه زیرساخت های کشاورزی در منطقه آزاد ارس افزایش صادرات محصولات کشاورزی را در این منطقه به همراه خواهد داشت. 
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مرتضی بانک در شورای اداری شهرستان جلفا، با اشاره به اینکه حامل سلام گرم رئیس جمهور به مردم عزیز جلفا هستم، گفت: به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور در سفر به آذربایجان شرقی، تلاش می کنم تا مشکلات شهرستان جلفا و نقطه نظرات مطرح شده را به رئیس جمهور گزارش بدهم.
وی تصریح کرد: بدون شک حضور رئیس جمهور در استان آذربایجان شرقی پربرکت خواهد بود و حضور مردم نیز پشتوانه قدرتمندی برای مدیران اجرایی است تا بتوانند با جدیت بیشتر برای رسیدن به رفاه و توسعه در کشور، کار کنند. 
بانک خاطرنشان کرد: خون و راه شهدای کشور هیچ گاه فراموش نمی شود. شهدا برای اعتلای کشور جان خود را فدا کردند و کوچکترین گام برای پاسداشت خون این بزرگواران، تلاش مستمر و بی منت برای خدمت مردم است.
مشاور رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، تاکید کرد: برجام محور همکاری بین المللی برای منافع مشترک جامعه جهانی است و در تامین منافع ملی ایران هیچ نقطه ای را فراموش نکرده است. بر همین اساس، هرکشوری برجام را نقض کند در برابر جامعه بین المللی شرمنده خواهد شد.
بانک افزود: ملت ایران از اول انقلاب از تمامی بحران ها و مشکلات سربلند بیرون آمده است و از عدم رعایت اخلاق سیاسی و نقض تعهدات توسط هیچ کشوری نگران نمی شود. 
وی در ادامه با اشاره به اینکه حفظ انسجام و اتحاد سرمایه اصلی کشور بوده و نباید به هیچ وجه اجازه خدشه دار شدن آن را بدهیم، تصریح کرد:  آذربایجان در طول تاریخ انقلاب، در حفظ این انسجام و اتحاد نقش ویژه ای داشته است و باید قدردان مردم این خطه بود. 
بانک گفت: پیام امروز رئیس جمهور در تبریز مبنی بر تدریس زبان ترکی در دانشگاه ها و تاکید بر ادامه تلاش ها در زمینه احیای دریاچه ارومیه، نشان دهنده عزم دولت برای جبران زحمات مردم آذربایجان در طول تاریخ است. 
مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به نیازها و مشکلات شهرستان جلفا، خاطرنشان کرد: در خصوص مشکلات مطرح شده، موضوع اجرای فاضلاب شهری هادیشهر  و تصفیه خانه آب شرب جلفا از نکات مهمی‌ است که باید پیگیری شود و خواسته های مسئولان شهرستان برای تامین اعتبار لازم این پروژه ها را به رئیس جمهور انتقال خواهم داد. 
بانک افزود: امسال اعتبار خوبی برای تصفیه خانه در نظر گرفته شده است اما کافی نیست و این پروژه، به نوعی پروژه خود منطقه آزاد نیز محسوب می شود. بر همین اساس، در بخشی از این پروژه به ویژه خط انتقال آن نیاز به مساعدت منطقه آزاد ارس می باشد.
وی تاکید کرد: یکی از وظایف ثانویه مناطق آزاد کمک به مناطق همجوار برای رشد و توسعه هرچه بیشتر است و بر همین اساس، منطقه آزاد ارس نیز می تواند در زمینه هزینه کرد اعتبارات در این پروژه اقدام کند.
وی ادامه داد: ورزشگاه 5هزار نفری هادیشهر از تعهداتی است که از دوره های قبلی بر زمین مانده است و این مساله را پیگیری خواهیم کرد. 
مشاور رئیس جمهور در زمینه آزادراه مرند – جلفا گفت: درخصوص اتمام آزادراه مرند- جلفا، تعهدات منطقه آزاد ارس تقریبا به اتمام رسیده و امیدواریم تا خرداد ماه، ۶ کیلومتر باقیمانده آن به بهره برداری برسد. بخشی از تعهدات که مربوط به وزارت راه و شهرسازی است که امیدواریم این تعهدات نیز به زودی انجام شود. 
بانک عنوان کرد: در مورد توسعه زیرساخت های کشاورزی و انتقال آب رود ارس، اینکه ۹۶۰۰ هکتار تبدیل به اراضی کشاورزی شده باشد، بسیار باارزش است ولی برای ادامه کار، موضوع را دنبال و هر آنچه لازم است در این باره به وزارت نیرو و وزارت کشاورزی حتما منعکس خواهد شد.
وی افزود: از اعتباری که به طور ویژه توسط مقام معظم رهبری برای مهار آب های مرزی در نظر گرفته شده است، در این زمینه استفاده می شود. 
بانک اظهار کرد: در زمینه توسعه گمرکی نیز جلساتی برگزار خواهیم کرد تا مشکلات بخش های مختلف منطقه آزاد ارس در زمینه گمرکی مرتفع شود. مطمئن باشید، موضوعات و ضروریات اجرای مسائل گمرکی در منطقه را پیگیری و موانع و مشکلات را رفع می کنیم. 
وی در ادامه گفت: ثبات قیمت ارز برای توسعه اقتصادی کشور بسیار مهم است و بدون شک سیاست های کنونی دولت در زمینه قیمت ارز می تواند باعث شکوفایی اقتصادی کشور شود.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به اینکه امسال باید از تولید ملی حمایت کنیم، تاکید کرد: برای رسیدن به این هدف باید کیفیت تولید داخلی بالاتر رفته و حمایت های لازم صورت گیرد تا با قیمت مناسب به بازار عرضه شود.
وی خاطرنشان کرد: هم اکنون صادرات از مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی کشور بیش از 18 میلیارد دلار است و این در مقابل واردات 6 میلیارد دلاری از این مناطق، نشان دهنده موفقیت سیاست های دولت در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی است. 
بانک در پایان گفت: مناطق آزاد باعث مقاوم تر شدن اقتصاد کشور و تحقق بخشی از اقتصاد مقاومتی شده است و ادامه فعالیت مناطق آزاد می تواند در ادامه این مسیر نیز کمک رسان کشور باشد. 

 

گفتنی است، شورای اداری شهرستان جلفا، امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 97 با حضور مرتضی بانک، نماینده ویژه اعزامی از سوی رییس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، فرماندار شهرستان جلفا،  ائمه جمعه هادیشهر و منطقه آزاد ارس، مدیران و روسای سازمان منطقه آزاد ارس و اداره های شهرستان جلفا، در سالن حکیم نباتی برگزار شد.


در ادامه این برنامه و از طریق ارتباط زنده ویدئو کنفرانس با رئیس جمهور 4 طرح تولیدی خدماتی با سرمایه گذاری یک هزار و 770 میلیارد ریال رسما به بهره برداری رسید.

کارخانه آریان دوخت ارس؛ تولید کننده کت و شلوار با سرمایه گذاری حدود 70 میلیارد ریال، اشتغال 180نفری و ظرفیت تولید 200هزار کت و شلوار در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.
افتتاح خط مونتاژ خودروی پیکاپ آمیکو با سرمایه گذاری 623 میلیارد ریال بخش دیگری از برنامه بود. ظرفیت تولید سالانه این مجموعه 30 هزار دستگاه خودروی دوکابین و تک کابین با قدرت کشنده مختلف بوده و 500 نفر مشغول به کار شده اند.
همچنین در سفر مشاور رئیس جمهور به منطقه آزاد ارس، امروز خط پنجم کارخانه نساجی جلفاکاران ارس با ظرفیت تولید روزانه 20 تن نخ فرش ماشینی و با سرمایه گذاری 380 میلیارد ریال و اشتغالزایی 30 نفر راه اندازی شد.
افتتاح کارخانه جلفا چوب ارس، تولیدکننده ورق های چوبی ملامینه و هایگلس با ظرفیت ۹ میلیون مترمربع و سرمایه گذاری خارجی به میزان 694 میلیارد ریال که برای 43 نفر شغل ایجاد کرده است نیز بخش پایانی برنامه های امروز در منطقه آزاد ارس بود 

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج