مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور:

1400 واحد صنعتی در مناطق آزاد کشور فعالیت می کنند / منطقه آزاد ارس جزو افتخارات مناطق آزاد ایران محسوب می شود

1400 واحد صنعتی در مناطق آزاد کشور فعالیت می کنند / منطقه آزاد ارس جزو افتخارات مناطق آزاد ایران محسوب می شود

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در آیین افتتاح پروژه های زیرساختی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس به مناسبت هفته دولت از فعالیت 1400 واحد صنعتی در مناطق هفتگانه آزاد کشور خبر داد.

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در آیین افتتاح پروژه های زیرساختی و سرمایه‌گذاری منطقه آزاد ارس به مناسبت هفته دولت از فعالیت 1400 واحد صنعتی در مناطق هفتگانه آزاد کشور خبر داد.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مرتضی بانک در این آیین عنوان کرد: هم اکنون 1400 واحد صنعتی در مناطقه هفت گانه آزاد ایران فعالیت می کنند و نباید اجازه دهیم که این حرکت امیدوارانه با حرف های غیرکارشناسی به یاس بدل شود.
وی افزود: در 5 سال اخیر سرمایه گذاری های عظیمی در مناطق آزاد انجام شده است و باید از همت این سرمایه گذاران تشکر کرده و آن ها را در این مسیر نا امید نکنیم.
بانک با اشاره به اینکه مناطق آزاد یکی از بسترهای تاثیرگذار در توسعه کشور هستند و باید به این مناطق کمک کنیم که در مسیر اقتصادی کشور موفق شوند، تاکید کرد: وضعیت قشم، چابهار، ارس و بسیاری از مناطق مشابه کشور، قبل و بعد از تبدیل به مناطق آزاد نشان می دهد که این موضوع به چه میزان می تواند مرزهای محروم کشور را به توسعه برساند.
وی ضمن تاکید بر نظارت موثر بر مناطق آزاد کشور، خبرهای منتشر شده در زمینه قاچاق در این مناطق را نادرست دانسته و گفت: بیشترین و دقیق ترین حضور نهادهای نظارتی در مناطق آزاد کشور وجود دارد و مناطق آزاد منظم ترین و قانونی ترین فعالیت های تجاری و اقتصادی را انجام می دهند. اینکه بسیاری از مشکلات را فقط به مناطق آزاد ربط دهیم، بی انصافی است.
مشاور رئیس جمهور با اشاره به نقش مناطق آزاد در وضعیت کنونی اقتصاد کشور، اظهار کرد: مناطق آزاد کشور می توانند ارتباط اقتصادی ایران با کشورهای همجوار و برخی از کشورهای غیرهمجوار فراهم آورند و باید از ظرفیت های پیرامونی کشور برای رشد اقتصادی استفاده کنیم.
بانک افزود: معمولا مناطق آزاد در نقاط محروم مرزی تشکیل می شوند و هیچ راهکار جایگزینی وجود ندارد که بتواند به این سرعت باعث محرومیت زدایی در مناطق مرزی شود.
وی خاطرنشان کرد: کاهش ریسک سرمایه گذاری، استقرار اکوسیستم کسب و کار، استفاده از ظرفیت های صندوق های ضمانت کشور، ایجاد بورس بین المللی و سایر برنامه های مشابه در آینده می تواند بخشی از مشکلات سرمایه گذاران در مناطق آزاد را مرتفع کند.
رئیس شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در منطقه آزاد ارس، گفت: منطقه آزاد ارس جزو افتخارات مناطق آزاد ایران محسوب می شود و برنامه ریزی های چند سال اخیر باعث شده است که این منطقه زبانزد شود.
بانک افزود: با توجه به همت و تلاشی که از مسئولین منطقه آزاد ارس سراغ داریم، اجازه نخواهند داد تا سرعت رشد و توسعه ارس کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: این مقدار از طرح های توسعه ای و فعالیت های بخش خصوصی که امروز در منطقه آزاد ارس افتتاح می شود، نشان دهنده حجم بالای فعالیت های صورت گرفته در ارس است.
بانک در پایان گفت: دفاعیه دکتر حسن نژاد در زمینه لایحه افزایش مناطق آزاد بسیار ارزشمند بود و باید از این فرصت استفاده کرده و از این عضو کمیسیون اقتصادی و سایر اعضای این کمیسیون تشکر کنم.
گفتنی است، طرح های قابل افتتاح امروز در منطقه محدوده های منطقه آزاد ارس 45 طرح و تعداد طرح های کلنگ زنی نیز 8 طرح است. بر همین اساس، همزمان با هفته دولت در منطقه آزاد ارس 11 طرح در حوزه تولید و صنعت، 19 طرح عمرانی، یک طرح زیرساختی، یک مرکز رشد، یک مجتمع تجاری، 10 طرح در حوزه کشاورزی و 2 پروژه گردشگری افتتاح می شود. 5 طرح در حوزه عمرانی و 3 طرح در حوزه کشاورزی هم در این سفر کلنگ زنی می شود.
اعتبار طرح های قابل افتتاح 351 میلیارد تومان و برای پروژه هایی که کلنگ زنی می شود 587 میلیارد تومان سرمایه گذاری خواهد بود. میزان اشتغالزایی طرح هایی که امروز افتتاح می شود 277 نفر است. پیش بینی اشتغال طرح هایی که کلنگ زنی می شود نیز 657 نفر است.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج