اعضای کمیسیون ملی یونسکو از ارس بازدید می کنند

اعضای کمیسیون ملی یونسکو از ارس بازدید می کنند

مدیر امور گردشگری ومیراث فرهنگی سازمان منطقه آزاد ارس در حاشیه جلسه ارائه گزارش فعالیت های ژئوپارک ارس گفت: تا 10 تیرماه امسال اعضای کمیسیون ملی یونسکو از ارس بازدید می کنند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مهدی عباسی با اعلام این خبر افزود: اعضای کمیسیون ملی یونسکو اعضای ایرانی این سازمان بین المللی بوده و آخرین ارزیابی ها برای ارسال پرونده ارس و ثبت جهانی در یونسکو را انجام می دهند.

وی افزود: ژئوپارک ارس شامل بیش از بیست ژئوسایت از جمله کوه های اللی‌باشى، کیامکى، گئچى قالاسى و آبشارهای ماهاران و آسیاب خرابه است که هر کدام نمونه‌هاى زمین‌شناسى کم‌نظیرى دارند.

نماینده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اضافه کرد: یکی از مهمترین و بارزترین جاذبه‌های علمی منطقه آزاد ارس، مرز دوره‌های زمین‌شناسی «پرمین» و «تریاس» است که تنها در چند نقطه‌ معدود در جهان قابل مشاهده است و از بین آنها، محدوده جلفای منطقه آزاد ارس بهترین نقطه به شمار می‌رود.

ژئوپارک، منطقه‌ای است که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه، با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می‌شود. تاکنون بیش از هشتاد ژئوپارک در دنیا به ثبت فهرست ژئوپارک‌های جهانی یونسکو رسیده‌ و کشور چین نخستین کشور آسیایی است که بیشترین تعداد ژئوپارک جهانی و ملی را داراست.

جزیره قشم هم نخستین ژئوپارک ایران و خاورمیانه است و ژئوپارک ارس طی سال های گذشته با بررسی های گروه های مختلف از سوی سازمان جهانی یونسکو و تامین نیازها از سوی سازمان منطقه آزاد ارس در آخرین مراحل ثبت در فهرست آثار جهانی قرار دارد.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج