طرح حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد در تعارض با منافع ملی است

طرح حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد در تعارض با منافع ملی است

نماینده مرند و جلفا و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پشت پرده جنجال‌ها برای تصویب حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد، منطقه‌نگری برخی‌هاست که در لوای برقراری عدالت مالیاتی منافع خود را دنبال می‌کنند و اصل آن در تعارض با منافع ملی است.

محمد حسن نژاد روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران افزود: کسانی که بحث حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد را مطرح کرده اند، فاقد بینش ملی هستند و می خواهند با طرح موضوعاتی مانند « ضرورت برقراری عدالت مالیاتی» و یا «لزوم رفع تبعیض مالیاتی»، اهداف منطقه ای مدنظر خود را محقق کنند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی گفت: همه حرف هایی که در ارتباط با حذف معافیت های مالیاتی مناطق آزاد زده می شود، بهانه است و اصل، پشت پرده هایی است که با نام و در قالب برقراری عدالت مالیاتی مطرح می شود.

حسن نژاد با یادآوری بندهایی از قانون مناطق آزاد افزود: قانون این مناطق خاص و فراتر از قوانینی است که در سرزمین اصلی، ساری و جاری بوده و سرمایه گذار مناطق آزاد هم با استناد به این قانون وارد فعالیت اقتصادی شده و حالا در میانه فعالیت او نمی توان گفت که باید مالیات بدهی، چون او به امید معافیت به منطقه آزاد آمده و در آنجا سرمایه گذاری کرده است.

وی اظهار داشت: اگر چنین اصلاحی صورت بگیرد و معافیت مالیاتی مناطق آزاد حذف شود، همان سرمایه گذار می تواند شکایتش را به دادگاه ببرد و ما هم محکوم خواهیم شد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه «یا به قانون مناطق آزاد پایبند باشیم یا درب مناطق آزاد را تخته کرده و این مناطق را کلا تعطیل کنیم»، گفت: قانون می گوید مناطق آزاد باید در کمربندهای مرزی کشور ایجاد شود، اما در اقدامی غیرقانونی، در پایتخت، منطقه آزادی به نام فرودگاه امام خمینی(ره) ایجاد شده و جالب تر اینکه صدای هیچ کس درنیامده است. 

حسن نژاد با انتقاد از آنچه «دوگانگی و سلیقه ای عمل کردن» خواند، افزود: این درست نیست که کسبه شهرهایی مثل جلفا در حالی که نمی توانند، اجاره مغازه خود را دربیاورند تحت فشار قرار گیرند و در مقابل شاهد فرار مالیاتی مجتمع های تجاری بزرگ (مال) تهران که درآمد بالای ۵۰ میلیاردی دارند، باشیم.

وی اضافه کرد: بهتر است قبل از هرگونه اصلاحی در معافیت مالیاتی مناطق آزاد، تکلیف ها مشخص شود و اگر بپذیریم که مناطق آزاد باید به فعالیتشان ادامه دهند، قانون خاص اداره این مناطق را هم بپذیریم و مدام این قانون را سوراخ نکنیم، چون مناطق آزاد به اندازه کافی در اثر صدور بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد وزارتی خانه خراب شده اند.

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس گفت: در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده، فصل مربوط به معافیت های مالیاتی به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده بود که موضوع حذف معافیت مالیاتی مناطق آزاد با مخالف اعضای کمیسیون ر