همزمان با شروع ایام تعطیلات نوروزی موزه سکه های تاریخی قبل و بعد از اسلام در منطقه آزاد ارس راه اندازی می شود

همزمان با شروع ایام تعطیلات نوروزی موزه سکه های تاریخی قبل و بعد از اسلام در منطقه آزاد ارس راه اندازی می شود

موزه سکه و سنگ های قیمتی تاریخ قبل و بعد از اسلام در کاروانسرای خواجه نظر جلفا در منطقه آزاد ارس جهت بازدید میهمانان نوروزی این منطقه راه اندازی می شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس سرپرست منطقه آزاد ارس با اعلام این خبر اظهار داشت: این موزه در محل نمایشگاه های هنری منطقه آزاد ارس واقع در کاروانسرای تاریخی خواجه نظر راه اندازی می شود.
صادق نجفی افزود: سکه های ارائه شده مربوط به تاریخ قبل و بعد از اسلام بوده و 100 سکه قیمتی و کم یاب را شامل می شود.
نجفی با بیان اینکه این سکه ها گویای فرهنگ و اقتصاد دهها قرن پیش است گفت: گردشگران می توانند با بازدید از این موزه با فرهنگ اقتصادی و اجتماعی گذشته های دور گذشتگان ایرانی آشنا شده و تاریخ پولی کشور را از قبل از اسلام تاکنون مشاهده نمایند.
اضافه می شود این نمایشگاه از ساعت 10 صبح الی 20 شب در این مکان تاریخی وزیبا برای بازدید عموم دایر است.
گفتنی است اولین سکه‌ها در ایام قدیم از جنس طلا (= دینار)، نقره (= درهم) و مس ساخته شد ,و شکل همه سکه‌ها گرد نبوده است بطوریکه بعضی سکه‌های ایران قدیم چندگوش‌اند، بعضی دیگر نیز میله‌ای و به شکل یک میخ یا سنجاق کوچک‌اند. با اختراع سکه مشاغل دولتی زیادی در ایران قدیم به وجود آمد. اختراع سکه، کلمات و اصطلاحات زیادی به زبان‌های ایرانی وارد کرد. نوشته‌های روی بزرگ‌ترین سکه جهان که در موزه بریتانیا قرار دارد، به خط و زبان فارسی است. از روی نقش و نوشته سکه‌ها می‌توان اطلاعاتی از تاریخ و اجتماع ایران قدیم به دست آورد که در کتاب‌ها و کتیبه‌ها موجود نیست.
 

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج