ژئوسایت ها

ژئوسایت آبشار آسیاب خرابه

507408asiab-01.jpg
 

  این آبشار از زیباترین جاذبه های منطقه ی آزاد ارس است که با چشمه های فراوان و پرآب و همیشگی در حاشیه ی شهر جلفا قرار دارد وهمه ساله هزاران گردشگر را به خود جذب می کند.
این آبشار در27 کیلومتری هادیشهر در شرق شهرستان جلفا در دل حیات وحش کیامکی قرار دارد. براى رسیدن به این مکان بسیار دل‌انگیز باید از جاده ی مرند – جلفا به هادی شهر (علمدار – گرگر) رفت و با عبور از یک جاده خاکى در نوار مرزى ایران و جمهورى آذربایجان و گذشتن از یک جادهی فرعى، به دره‌اى باصفا رسید که محل آسیاب خرابه قرار دارد.
 بقایای آسیاب به دوره ی قاجاریه می رسد. درپشت این آبشار که ارتفاعی بیش از 30 متر دارد، غار آهکی زیبایی با طاقدیسها و ناودیس های شگفت انگیز وجود دارد که بر اثر ممارست آب بر دل سنگ ایجاد شده است.
در گذشته در این محل یک باب آسیاب آبی وجود داشت که با استفاده از این آبشار کار می کرد. آب این چشمه ی زیبا و زلال از کوه کیامکی، یکی از کوه های بلند بین منطقه ی دیزمار غربی ارسباران و شهرستان مرند و بخش زنوز سرچشمه می گیرد. در مظهر چشمه ی این آسیاب درختان انجیر بسیار روییده است. آب آن بعد از آنکه به شکل آبشار سرازیر شد، به صورت یک رشته جویبار به هم پیوسته به سمت دره جریان پیدا می کند. در محل ریزش آب در تمام سطوح دیواره ی آبشار، گیاهان آبزی نظیر خزه، پر سیاوش و بولاغ اوتی روییده است که بر زیبایی آن افزوده است. يکي از ويژگي هاي منحصر به فرد آبشار ، آن است که به علت مقاومت ضعيف طبقات آهکي، قسمت زيرين آبشار عقب نشيني کرده است و بدين ترتيب ، در اين قسمت حفره اي به وجودآمده است و در اين حفره ، درختان بيد تنومندي روييده اند که سايه اشان محل مناسبي براي استراحت گردشگران است.
 تمام سنگ های بالای آسیاب آهکی است و به وسیله رسوب گذاری آب شکل گرفته اند. و رسوبات اطراف این منطقه شامل فیلیش کر تاسه به ضخامت 30 متر در غرب روستای سیه رود، مرکب از کنگلومرا، ماسه سنگ، سیلت سنگ و گل سنگ یا مارن است.
درحال حاضر برنامه هایی به منظور بازسازی این آسیاب توسط میراث فرهنگی و با همکاری سازمان دردست تهیه و اجرا است که امید می رود در آینده با اجرای این طرح بر زیبایی این محل افزوده گردد و گردشگران بیشتری را به این منطقه جذب نماید.


ژئوسايت ارتفاعات كيامكي

 51818601.jpg

بلندترين كوه منطقة‌ جلفا به ارتفاع 3347 متر به نام كيامكي در شـمال غرب استان قرار گرفته كه به عنوان منطقه حفاظت شـده و پناهـگاه حيات وحش به تصويـب رسيده است. از مهمترين زيستگاه‌هاي پناهگاه حيات وحش كيامكي مي‌تــوان بـه مناطق ييلاقي جنوب آن اشاره كرد كه در برگيرنده ارتفاعات مهمي بوده و زيستگاه حيوانات وحشي مي باشد اين ارتفاعات در اثرفعاليت تكتونيكي شديد ترشياري كه اواسط ائوسن آغاز مي شود و همراه با نفوذ ولكانيكهاي داسيتي پلیوسن بوده، بوجود آمده است.

ژئوسايت كوه گئچي قالاسي

 80159001.jpg

تنها كوه‌ منفرد شهرستان‌ جلفا مي‌باشد كه‌ به‌ ارتفاع‌ 2050 متري‌ در 500 متري‌ جنوب‌ شرقي‌شهر جلفا واقع‌ شده‌ است‌ در بعضي از  قسمتهاي اين منطقه سنگهاي دگرگوني ديده مي شود كه در اثر نوعي از دگرگوني بنام دگرگوني همبري در حدود 38 میلیون سال قبل بوجود آمده است. جنس اين كوه شامل مارن قرمز، ماسه سنگ و توف به سن میوسن و همچنين ماسه سنگ، سنگ آهك ماسه اي با ميان لايه هايي از آهك ماسه اي داراي فسيل نوموليت به سن پالئوسن مي باشد.

21905902.jpg

ژئوسايت ارتفاعات اللي باشي

 
37458601.jpg


 1-مسیر کلیسای سنت استپانوس(جاده مرزی جلفا- سد ارس)
اين ارتفاعات در غرب شهرستان جلفا واقع شده و شامل مناظري طبيعي هستند، در مسير كليساي تاريخي سنت استپانوس( جاده مرزي جلفا- سد ارس) بطور عمده سنگها ی پرمین و ترياس رخنمون داشته و فعالیت های تکتونیکی حادث شده در این واحدها منشا شکل گیری کوه ها و دره ها و بصورت کلی شکل گیری سیمای امروزی این مسیر شده است.
رودخانه ی ارس به عنوان خط مرزی ایران و آذربایجان دقیقاً در امتداد جاده مرزی قرار گرفته و با برش عرضی این سنگ ها آثار مدفون فراوانی از این رسوبات را از نظر نوع لایه بندی و فسیل ها و ساختارهای پنهان را ظاهر ساخته است.

بطوركلي اين سازند شامل سنگ آهك به رنگ خاكستري تيره و سنگ آهك مارني برنگ قرمز و همچنين شيل در بخش بالايي و داراي فسيلهاي به سن پرموترياس مي باشد. و يكي از كامل‎ترين برش‎هاي پرمين ايران در منطقه ی مرزي جلفا مطالعه شده است.

2049502.jpg

 

2-حفرات و غارهای انحلالی کارستیک و تافونی
پدیده ی انحلال در آهک ها در مجاورت اب های اسیدی جوی و تاثیرات فرایندهای جوی دیگر نظیر باد از عوامل ایجاد حفرات بزرگی در درون سنگ های آهکی به ویزه آهک های مارنی است که در نهایت به صور حفرات(pit) کوچک و بزرگ در رخنمون های آهکی ظاهر می شود.وقوع این پدیده را به طور مکرر در آهک های مارنی پرموتریاس جلفا می توان دید.
 
47394001.jpg

 

 3-کنگلومرای قرمز نئوژن
این کنگلومرها به سن نئوژن() بخش قابل توجهی را در این مسیر به خود اختصاص داده اند که به صورت رانده بر روی رسوبات قدیمی تر(آهک های تریاس) قرار گرفته اند. تجمع این حجم کنگلومرا نشانگر فرایند فرسایش عظیمی است که در اوایل نئوژن اتفاق افتاده و قلوه سنگ های کوچک و بزرگ با سنین مختلف را ایجاد کرده و سپس اینقطعات به وسیله ی آب حمل و در نهایت در یک محیط رودخانه ای به وسیله ی زمینه ی سرخ رنگ رسی به نام(ماتریکس رسی) به همدیگر چسبیده و متصل شده اند.

73591501.jpg

 

 4-دایک ها وسیل های دیابازیک
وقوع پدیده های مرتبط با پلوتونیسم(فعالیت آذرین درونی) به صورت تزریق ماده ی مذاب در بین لایه های یکی از پدیده های زمین شناسی زیبا در این مسیر می باشد. مذاب درونی زمین پس از رسوب گذاری لایه های آهک های مارنی پرموتریاس از طریق شکستگی های پیوسته به این ناحیه تزریق شده و به دو صورت سیل و دایک لایه ها را شکافته است در حالت سیل مواد مذاب درونی زمین در بین لایه ها به صورت افقی و هم شیب با لایه ها تزریق شده و منجمد می شود، اما در حالت دایک مواد مذاب درونی زمین به صورت عمودی و تیغه ای لایه های جوان تر را می شکافد و سرد منجمد می شود. این ساختمان ها نشانگر قدرت بالا آمدن مواد مذاب بر اثر فشار حاکم بر آنها در اعماق زمین و عملکرد نیروهای عظیمی است که پوسته را شکافته و مسیر تزریق را برای این مواد مذاب فراهم می آورد.

 93089901.jpg

 

5-چشمه ی آب معدنی
آب این چشمه ترش و گازدار که از میان رسوبات ارتفاعات پرمین() بیرون زده است به صورت موضعی از چندین قطعه همراه با حباب های هوا خارج شده و با خود املاح اهن داری را به همراه می آورد که پس از رسیدن به سطح زمین به صورت هیدروکسید آهن آبدار فرو و فریک(هماتیتی و لیمونیتی) نهشته می شود و رنگ اخرایی با لیمویی را ه رسوباتی که در سطح آن جاری می شود می دهد. در صورت افزایش دبی این آب در صورت داشتن فاکتورهای لازم جهت شرب می توان به عنوان آب مصرفی مورد استعمال قرار گیرد.

6-وجود کره های نودولی با جنس سیلیس در درون سنگ های آهکی پرمین
نمودی از تغییرات شرایط شیمیایی حوضه ی رسوبی و تغییرات ثانویه ای که منجر به تشکیل چنین ساختمانی شده است. انحلال آهک در PHهای اسیدی و رسوب گذاری سیلیس به طور همزمان منجر به ایجاد چنین گرهک هایی از سیلیسدر درون سنگ آهک شده است. وجود نودول های چرتی(سیلیس) از ویژگی های آهک های پرمین محوب می شود.

22852501.jpg

 

7-تلماسه های روان وآثار زیبای موجواره(Ripple mark)
درحاشیه ی رودخانه ی ارس تلماسه های روانی دیده می شوند که قادر هستند به وسیله ی عوامل آب و باد در هر جهتی حرکت نمایند. حرکت این تلماسه ها به وسیله ی باد در حاشیه ی ارس منظره ی زیبای موجواره ای را ایجاد کرده است که در اصطلاح زمین شناسی به آن(Ripple mark) می گویند.
این ساحل نرم باز یکی از سواحل با ارزش ارس است که در صورت ایجاد بستر مناسب رفاهی می تواند به عنوان یکی از سواحل با ارزش ارس معرفی شود.


76877101.jpg

ژئوسايت آبشار ماهاران

67774801.jpg
 

 ماهاران‌ يكي‌ از زيباترين‌ مناطق‌ ديدني‌ اين‌ منطقه‌ مي‌باشد،كه‌ در كنار روستاي‌ قشلاق‌ و در 17كيلومتري‌ هاديشهر قرار گرفته‌ است چشمه‌ آبي‌ زلال‌ از آن‌ محل‌ جاري ‌است‌ كه‌ در حول‌ و حوش‌ آن‌ منظره‌هــاي‌ سرسبزي‌ وجود دارد، آب‌ چشـمه‌ هاي اين‌ مـنطقه‌ بدون‌ امـلاح‌ و آهـك بوده‌ و از بهترين‌ آبهاي منـطقه‌ مي‌باشد. منطقه در اثر فـعاليـت تكتونيكي شديد ترشياري كه اواسط ائوسن آغاز مي شود تحت تاًثير قرار گرفته و در پلیوسن گدازه هاي ولكانيكهاي داسيتي فوران يافته و كوه قشلاق بوجـود آمده است. نفوذ اين گنبدهاي نفوذي و جريان گدازه هاي ولكانيكي مربوط به آن باعث خرد شدن و پوشيده شدن سنگهاي قديمي تر شده است.

 

 


انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج