دشت گردیان

دشت گردیان در شمال شهرهادیشهر و در فاصله 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر جلفا بین مختصات جغرافیایی 45 درجه و 43 دقیقه تا 45 درجه و 38 دقیقه طول شرقی و 38 دقیقه و 56 دقیقه تا 38 درجه و 51 دقیقه عرض شمالی واقع‌شده است و از شمال به ارتفاعات اوچ تپه،رودخانه ارس و جاده مرزی آسفالته جلفا-سیه رود و از شرق به اراضی روستاهای نوشروان و از جنوب به ارتفاعات پشت بایر و هادیشهر و از غرب به اراضی شوره زار شجاع و خط راه‌آهن تبریز-جلفا محدود می‌گردد. مطالعات عمران اراضی ارس کنار توسط معاونت طرح و برنامه وزارت کشاورزی وقت در حدفاصل سدهای ارس و اصلاندوز در سال 1368 شروع و از ده متر مکعب سهم حق آبه جمهوری اسلامی ایران از رودخانه ارس 4/1 مترمکعب در ثانیه آن به دشت گردیان اختصاص یافت.

واگذاری اراضی به بهره‌برداران از نیمه دوم سال 79 آغاز گردیده است.آب موردنیاز طرح توسط ایستگاه اصلی و فرعی مجاور رودخانه ارس در کد ارتفاعی 680 متر از سطح دریا توسط دستگاه‌های الکتروپمپ مستقر برداشت شده و توسط خط انتقالی به طول 1/5 کیلومتر به حوضچه رسوب‌گیر و ازآنجا به استخر خاکی با ظرفیت حدود 5000 مترمکعب پمپاژ می‌شود .

عملیات اجرایی طرح با سرمایه‌گذاری بانک زمین به‌عنوان مجری و شرکت فراز آب به‌عنوان مشاور آغاز گردید و با تفکیک2500 هکتار از اراضی ،اقدام به برنامه‌ریزی جهت بهره‌برداری دشت به‌صورت کشت آبی و با نام تعاونی تولید روستایی دشت گردیان نمود. بر اساس اقدامات انجام گرفته 1833 هکتار از اراضی دشت گردیان جهت کشت و کار مناسب تشخیص داده شد که از این مقدار 1421 هکتار به احداث باغ (زردآلو،انگور،پسته،آلبالو،فندق،سیب و مابقی کشت مخلوط) و 412 هکتار برای زراعت (یونجه،ذرت علوفه ای و جالیز در کنار گندم و جو)تفکیک گردید.

دشت گردیان با توجه به ظرفیت‌های موجود در عرضه تولید میتواند یکی از بسترهای صادرات محصولات باغی مد نظر قرار گیرد که در حال حاضر سالانه حدود 20000 تن انواع محصولات باغی در آن دشت تولید میگردد.لازم به ذکر است میزان اشتغالزایی در دشت گردیان حدود 1560 نفر میباشد.