مجتمع گلخانه ای

مجتمع گلخانه ارس به مساحت 140 هکتار در شهر جلفا در کنار رود پر آب ارس قرار گرفته است. مطالعات اولیه این مجتمع در سال 1386 صورت گرفته و بعد از آماده سازی زیر ساخت ها واگذاری قطعات از سال 1390 شروع شده است. این مجتمع شامل 102 قطعه بوده و مساحت هر قطعه بطور متوسط 5000 متر مربع می باشد. مساحت ناخالص گلخانه 140 هکتار و مساحت خالص گلخانه (سالن های زیرکشت) 32 هکتار می باشد. در این مجتمع عملیات احداث جاده ، جدول کشی ، برق رسانی ، آبرسانی و گاز رسانی به اتمام رسیده است . لازم بذکر است منبع تأمین آب مجتمع گلخانه ای از چاه ساحلی حاشیه رودخانه ارس صورت می گیرد و پروانه بهره برداری آب با میزان برداشت 27 متر مکعب از سازمان آب منطقه ای اخذ شده است. این مجتمع دارای دو ایستگاه پمپاژ شامل ایستگاه پمپاژ حاشیه رودخانه ارس و ایستگاه پمپاژ داخل مجتمع گلخانه ای نسبت به تأمین آب قطعات اقدام می نماید.

جهت پایین آوردن میزان آب مصرفی و نیز افزایش راندمان محصول الگوی کشت بصورت هیدروپونیک بوده و انواع محصولات شامل خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی ، گل‌های شاخه بریده ، بادمجان ، فلفل دلمه ای و نیز تولید نهال های اصلاح شده هسته دار و دانه دار پیش بینی شده است .

تعداد واحدهای بهره‌برداری شده 60 قطعه با میزان تولید 7200 تن در سال بوده و پیش‌بینی می‌گردد حجم محصولات تولیدی با اتمام تمامی گلخانه‌ها به 12250 تن و میزان اشتغال‌زایی 610 نفر به‌صورت مستقیم خواهد بود. جهت افزایش راندمان درآمد تولیدکنندگان این مجتمع قطعه زمینی به مساحت حدود 7000 مترمربع جهت سورتینگ، بسته‌بندی، ارائه مشاوره و... در نظر گرفته تا محصولات تولیدی به کشورهای همسایه صادر گردد.

همچنین مجتمع های گلخانه ای ارس تارلا امین و ارس تارلا امیر به ترتیب با مساحت های 50 و 80 هکتار و میزان اشتغالزایی حدود 1000 نفر و تولید سالیانه 36000 تن شامل انواع صیفی جات گلخانه ای از بزرگترین و مدرنترین گلخانه های هیدروپونیک خاورمیانه می باشد.

در حال حاضر از 469 هکتار گلخانه در حال ساخت و ساز با حجم سرمایه گذاری 41704 میلیارد ریال، حدود 200 هکتار گلخانه با اشتغالزایی نزدیک به 1500 نفر به مرحله بهره برداری رسیده و محصولات تولیدی خود را به داخل و خارج کشور صادر می نمایند. محصول تولیدی در مجتمع های گلخانه ارس در سال 99 حدود 38000 تن انواع محصولات گلخانه ای خیار،گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، گل رز شاخه بریده و... بوده و از این مقدار 30000 تن به کشورهای روسیه،عراق، امارات و.... صادر و مابقی جهت مصرف داخل کشور ارسال گردیده است.