مجتمع گلخانه ای

مجتمع گلخانه ارس به مساحت 140 هکتار در شهر جلفا در کنار رود پر آب ارس قرار گرفته است. مطالعات اولیه این مجتمع در سال 1386 صورت گرفته و بعد از آماده سازی زیر ساخت ها واگذاری قطعات از سال 1390 شروع شده است. این مجتمع شامل 101 قطعه بوده و مساحت هر قطعه بطور متوسط 5000 متر مربع می باشد. مساحت ناخالص گلخانه 140 هکتار می باشد. در این مجتمع عملیات احداث جاده ، جدول کشی ، برق رسانی ، آبرسانی و گاز رسانی به اتمام رسیده است . لازم بذکر است منبع تأمین آب مجتمع گلخانه ای از چاه ساحلی حاشیه رودخانه ارس صورت می گیرد و پروانه بهره برداری آب با میزان برداشت 27 لیتر در ثانیه از سازمان آب منطقه ای اخذ شده است. این مجتمع دارای دو ایستگاه پمپاژ شامل ایستگاه پمپاژ حاشیه رودخانه ارس و ایستگاه پمپاژ داخل مجتمع گلخانه ای نسبت به تأمین آب قطعات اقدام می نماید.

جهت پایین آوردن میزان آب مصرفی و نیز افزایش راندمان محصول الگوی کشت بصورت هیدروپونیک بوده و انواع محصولات شامل خیار، گوجه فرنگی، توت فرنگی ، گل‌های شاخه بریده ، بادمجان، فلفل دلمه ای و نیز تولید نهال های اصلاح شده هسته دار و دانه دار در این مجتمع کشت می گردد.

تعداد واحدهای بهره‌برداری شده 64 قطعه با ظرفیت تولید حدود 7200 تن در سال بوده و پیش‌بینی می‌گردد حجم محصولات تولیدی با بهره برداری کامل از این مجتمع گلخانه‌ ای بالغ بر 10000 تن و میزان اشتغالزایی 500 نفر به‌صورت مستقیم برسد. جهت تکمیل زنجیره تولید در این مجتمع، قطعه زمینی به مساحت حدود 7000 مترمربع جهت سورتینگ، بسته‌بندی، ارائه مشاوره و... در نظر گرفته شده است.

همچنین مجتمع های گلخانه ای ارس تارلا امین و ارس تارلا امیر به ترتیب با مساحت های 50 و 80 هکتار و میزان اشتغالزایی بیش از 1000 نفر و تولید سالیانه 36000 تن شامل انواع صیفی جات گلخانه ای از بزرگترین و مدرنترین گلخانه های هیدروپونیک خاورمیانه بوده در حال بهره برداری می باشد.

علاوه بر این، مجتمع گلخانه ای 83 هکتاری شرکت کشت و صنعت مانا رام ارس، مجتمع گلخانه ای 80 هکتاری شرکت گوزل طبیعت ارس، مجتمع گلخانه ای 33 هکتاری شرکت آرتان قوچ ارس و مجتمع گلخانه ای 14 هکتاری شرکت بین المللی آذر تروند ارس در مرحله ساخت و ساز بوده و بیش بینی می شود با بهره برداری کامل از مجتمع های گلخانه ای مورد بحث برای 872 نفر بطور مستقیم اشتغال ایجاد گردد.

حجم سرمایه گذاری اسمی انجام پذیرفته در حوزه گلخانه ای بالغ بر 83157 میلیارد ریال بوده و حال حاضر 300 هکتار گلخانه هیدروپونیک در مرحله ساخت و ساز بوده و حدود 200 هکتار گلخانه هیدروپونیک با اشتغالزایی نزدیک به 1510 نفر به مرحله بهره برداری رسیده است و محصولات تولیدی خود را به داخل و خارج کشور صادر می نمایند. محصول تولیدی در مجتمع های گلخانه ارس در سال 1400 حدود 47500 تن انواع محصولات گلخانه ای خیار،گوجه فرنگی، فلفل دلمه ای، توت فرنگی، و... بوده و از این مقدار 36500 تن به کشورهای روسیه،عراق، امارات و... صادر و مابقی جهت مصرف داخل کشور ارسال گردیده است.