دشت گلفرج

هدف از مطالعات توسعه اراضي كشاورزي دشت‌هاي گلفرج، يكانات و هرزندات به ترتيب به مساحت 12450، 3850 و 6450 هكتار و به مساحت كل 22750 هكتار خالص مي‌باشد كه با پمپاژ آب از رودخانه ارس با ظرفيت 6 مترمکعب در ثانيه در فصول زراعي و غير زراعي و استفاده از تأسيسات پمپاژ دشت گرديان در فصول غير زراعي با ظرفيت 4/1 مترمکعب در ثانيه و با احداث سدهاي گرديان، گلفرج، گلفرج بالادست و هرزندات به ترتيب با ظرفيت ذخيره 4/22، 38/10، 5/16 و 96/48 ميليون متر مكعب براي تنظيم 6/29، 8/13، 22 و 60 ميليون متر مكعب امكان‌پذير خواهد بود. مطالعات مرحله اول دشت گلفرج به مساحت 12450 هكتار انجام و به كارفرماي محترم ارائه شده است و مطالعات مرحله اول دشت‌هاي هرزندات و يكانات نيز از طرف مشاور در حال انجام مي‌باشد. هدف از مطالعات مرحله دوم اولويت اول و دوم توسعه اراضي عبارتست از انجام مطالعات مرحله دوم تأمين آب بخشي از توسعه کشاورزی دشت گلفرج به مساحت 5200 هكتار ناخالص (3805 هکتار خالص) شامل مطالعات مربوط به احداث سدهاي ذخيره‌اي گرديان و گلفرج و مطالعات مربوط به سيستم انتقال اصلي طرح و شبكه آبياري اراضي كشاورزي بر اساس نتايج و مصوبات مطالعات مرحله اول طرح و هدف از مطالعات مرحله دوم اولويت سوم و چهارم اراضي نيز عبارت است از انجام مطالعات مرحله دوم تأمين آب بخشي از توسعه كشاورزي به مساحت 11350 هكتار ناخالص (8645 هکتار خالص) شامل مطالعات مربوط به سيستم انتقال طرح و شبكه آبياري اراضي كشاورزي (درجه 1، 2، 3 و 4) بر اساس نتايج و مصوبات مطالعات مرحله اول مي‌باشد (بر اساس آخرين نتايج مطالعات سطح اراضي اولويت اول و دوم 3805 هكتار و اولويت سوم و چهارم نيز 8645 هكتار مي‌باشد).با عنایت به اینکه مساحت 5200 هکتار از اراضی مذکور مربوط به محدوده منطقه آزاد ارس میباشد لذا برنامه ریزی برای آماده سازی و بهره برداری از اراضی مذکور در حال انجام میباشد که از این مقدار حدود 939 هکتار با اشتغالزایی حدود 900 نفر آماده و تحویل بهره برداران گردیده است. الگوی کشت در باغات اراضی مذکور زردآلو و بادام بر اساس مطالعات مشاور طرح میباشد.

موقعيت و مشخصات جغرافيايي طرح

محدوده مورد مطالعه از نظر تقسيمات كشوري در استان آذربایجان شرقی، شهرستان جلفا، بخش مركزي و دهستان‌های شجاع و ارسي واقع شده است. اين محدوده از نظر جغرافيايي بين طول‌های ً43، َ26 و ْ45 تا ً33، َ46، ْ45 شرقي و عرض‏هاي ً42، َ47، ْ38 تا ً25، َ57 و ْ38 شمالي قرار گرفته است. بطوريكه محدوده فوق از طرف غرب به ارتفاعات كوه موشي‏آخر و كوه دره، از طرف شرق به محدوده اراضي دشت افشار و داران، از جنوب به ارتفاعات مشرف به اراضي هاديشهر و طالب گلي (ارتفاعات قلعه زير و قره‏گوز) و از طرف شمال نيز به ارتفاعات اوچ‏تپه و شهر جلفا محدود مي‏شود. محدوده مطالعاتي مورد نظر علاوه بر دو شهر جلفا و هاديشهر، روستاهاي گلفرج تازه‏كند ، آق‏بلاغ ، طالب‏گلي، حيدرآباد ، سيلگرد ، شاهمار (حق‏وردي‏آباد)، شجاع، زاويه، لیوارجان و سیه سران را نیز در بر می گیرد.

اهداف طرح

هدف اصلي از مطالعه طرح گلفرج استفاده از حق‏آبه جمهوري اسلامي ايران و استفاده حداكثر از پتانسيل آبي رودخانه‏هاي مرزي كشور بوده كه در نتيجه آب كشاورزي حدود 12450 هكتار از دشت گلفرج (11100 هکتار اراضي توسعه و 1350 هکتار اراضي بهبود) و 10480 ~ 9850 هکتار در گزينه‏هاي مختلف طرح توسعه از يكانات و هرزندات تامين خواهد شد. نحوه تأمین آب به‌صورت پمپاژ از رودخانه ارس با ظرفيت 6 مترمكعب در ثانيه به‌صورت 12 ماهه و 20 ساعته و ذخيره‏سازي آب مازاد در فصول غير زراعي در سدهاي چهارگانه طرح (گلفرج، گرديان، يكانات و هرزندات) به حجم كل 158 ميليون مترمكعب و استفاده از آب مازاد پمپاژ گرديان (24 ميليون مترمكعب) با ذخيره‏سازي در سد گرديان مجموعاً حجم آب قابل برنامه‏ريزي 182 ميليون مترمكعب مي‏باشد. افزايش عملکرد محصولات کشاورزي و افزايش چشمگير درآمدهاي اهالي منجر به ايجاد اشتغال و جلوگيري از مهاجرت بي‏رويه خواهد شد و هدف از انجام مطالعات تكميلي نواحي انتخاب شده، بررسي وضعيت و شرايط حاكم و نيز بررسي چگونگي بهره‌برداري از نواحي فوق بوده تا بدين طريق امكان اصلاح و يا به مطلوب رساندن بهره‌دهي آنها مشخص گردد.دسترسي به محدوده مورد مطالعه از طريق راه ارتباطي اصلي تبريز - مرند - جلفا امکانپذير مي‏باشد بطوريکه جاده فوق از قسمت مرکزي محدوده مطالعاتي عبور مي‏نمايد. فاصله شهر جلفا از مرکز استان آذربايجان‏شرقي (تبريز) در حدود 146 کيلومتر و از شهر هاديشهر نيز در حدود 12 کيلومتر مي‏باشد. همچنين دسترسي به روستاهاي واقع در قسمت‏هاي غربي محدوده از طريق راه فرعي متداول (يکي بنام ايستگاه قره‏برون و ديگري بنام سه راهي پليس راه) امکان‏پذير بوده و دسترسي به روستاهاي واقع در بخش جنوب شرقي نيز از طريق راه ارتباطي اصلي هاديشهر - سيه‏ رود مقدور است.