تحقق سرمایه گذاری 43 هزار میلیارد ریالی در ارس

 تحقق سرمایه گذاری 43 هزار میلیارد ریالی در ارس

  عضو هیئت مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس از تحقق سرمایه گذاری 43 هزار میلیارد ریالی داخلی و خارجی در منطقه آزاد ارس خبر داد.

  به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند دیروز پیش از خطبه های نماز جمعه منطقه آزاد ارس ضمن تبریک ایام الله دهه فجر به تشریح عملکرد و دستاوردهای سازمان منطقه آزاد ارس پرداخت و گفت: در طول ده ماهه اخیر ما بالغ بر 43 هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری داخلی و خارجی در منطقه آزاد ارس داشتیم این در حالی است که این رقم در سال 96 برابر 16 هزار میلیارد ریال بود.

  شاسفند با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری 19 طرح سرمایه گذاری طی هفته دولت و افتتاح های ریاست جمهوری با مجموع سرمایه گذاری 10 هزار و 656 میلیارد ریالی و70/5میلیون یورویی و 6/4 میلیون دلاری در منطقه آزاد ارس به بهره برداری رسیده است افزود: طی دهه فجر امسال نیز 4 طرح سرمایه گذاری با اعتبار هزینه شده یک هزار و 300 میلیارد ریال سرمایه گذاری ریالی و 0.2 میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی افتتاح شد که در مجموع با بهره برداری از این پروژه ها ١٣٣٠نفر شغل ایجاد شده است.

  وی با تاکید بر اینکه ما مدیون فعالین اقتصادی و بخش خصوصی ارس هستیم ادامه داد: تا پایان سال جاری نیز 26 طرح سرمایه گذاری دیگر در حوزه های مختلف با میزان سرمایه گذاری قریب به 11 هزار میلیارد ریال در منطقه آزاد ارس افتتاح می شود که 2815 میلیارد ریال آن توسط سازمان و 8185 میلیارد ریال آن توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده است.

  عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: مناطق آزاد فلسفه وجودشان صادرات محوري است و از سال 97 تراز تجاری ارس مثبت شده است و این رقم در ده ماهه امسال به 220 میلیون دلار رسیده است که این نشان می دهد ما در تحقق شعار صادرات محور بودن منطقه آزاد ارس موفق عمل کرده ایم.
  شاسفند به عدم کاهش سهمیه اصناف نسبت به سال گذشته اشاره کرد و افزود: در حال حاضر 2 هزار و 20 واحد صنفی فعال هستند که به نسبت سال گذشته 36 واحد افزوده شده است همچنین ما در سال گذشته 74میلیون دلار سهمیه به بازار تزریق کرده بودیم که امسال نیز فارغ از شیوع کرونا و بسته بودن مرزها تاکنون 61 میلیون دلار اختصاص يافته و ظرفيت 18 ميليون دلار نيز براي تخصيص وجود دارد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ارس یادآور شد: میزان اشتغال در محدوده ارس در سال گذشته 16 هزار نفر بود که امسال علیرغم شیوع کرونا و بیکاری 950 نفر از شاغلین واحدهای تولیدی ارس، میزان اشتغال در پایان ده ماهه امسال به 16 هزار و 200 نفر رسیده است.
  وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به تاثیر کرونا در کاهش میزان گردشگران اشاره کرد و افزود: شیوع ویروس کرونا خسارات جبران ناپذیری بر بدنه صنعت گردشگری دنیا زده است که ارس نیز از آن مستثنی نبوده است و ما در ارس علیرغم اینکه در سال 97 بالغ بر 11 میلیون نفر مسافر و گردشگر در ارس داشتیم این رقم امسال به سه و نیم میلیون نفر کاهش یافت.
  عضویت سازمان منطقه آزاد ارس در جامعه جهانی گردشگری و جامعه ایمن، شهر ایمن، کسب رتبه برتر مرکز رشد ارس در بین مناطق آزاد، کمک به احداث مسجد جلفا، کمک 100 میلیارد ریالی ارس به حوزه آموزش و پرورش منطقه در زمینه احداث، تجهیز، تعمیر و.. مدارس، هزینه کرد 600 میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس در بحث پروژه های زیربنایی، عمرانی، مسیرها، ریل، جاده و ... از دیگر موضوعاتی بود که صفر شاسفند در این سخنرانی به آن اشاره کرد.

نجیبه ظفری لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج