از سرگیری نظارت بر پایش آلودگی رود ارس

از سرگیری نظارت بر پایش آلودگی رود ارس


 نظارت بر پایش آلودگی رودخانه ارس توسط کارگروه نظارتی مشترک ایران و ارمنستان از سر گرفته می شود.

 به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، در پی امضای یادداشت تفاهم هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان توسط نمایندگان هر دو؛ از سرگیری پایش رود ارس توسط کارگروه نظارتی مشترک ایران و ارمنستان برای بررسی آلودگی رودخانه ارس که از مهم ترین موضوعات مورد توافق در بند ٣ بخش الف این تفاهم نامه در حوزه انرژی، آب و محیط زیست بود مورد تاکید قرار گرفت.

 بر اساس این تفاهمنامه بر ادامه مانیتورینگ مشترک کیفیت رودخانه آب ارس و رسوبات بستر و بیومانیتورینگ تاکید و با از سرگیری کارگروه نظارتی مشترک دو کشور برای بررسی آلودگی رودخانه مرزی ارس و برای انجام پایش و مانیتورینگ مشترک موافقت کردند.

 همچنین طرفین با نصب تجهیزات تصویری در چارچوب کارگروه نظارت بر پایش آلودگی در محل تخلیه آلودگی به رودخانه مرزی ارس به منظور نظارت موافقت کردند. همچنین طرفین توافق کردند فیلم های ویدویی را بطور مداوم از طریق مجاری دیپلماتیک به یکدیگر ارسال نمایند.

 بر اساس توافقات صورت گرفته، دو طرف ضمن تاکید بر تقویت ظرفیت کارگروه مشترک فنی مدیریت پایش و جلوگیری از آلودگی رودخانه مرزی ارس بر ضرورت حضور نمایندگان تام الاختیار دو طرف در جلسات این کارگروه و تمرکز بر روی اقدامات پیشگیرانه تاکید نمودند. همکاری در انجام مطالعات مشترک برای شناسایی علل تغییرات کمی در رودخانه مرزی ارس توسط طرفین از دیگر بندهای این تفاهمنامه بود.

 گفتنی است در حاشیه برگزاری هفدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و ارمنستان یادداشت تفاهم همکاری بین مناطق آزاد ارس و مغری در حاشیه همایش اقتصادی تجار و بازرگانان ایرانی و ارمنی توسط سازمان توسعه تجارت ایران و با حضور محسن نریمان رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، صفر شاسفند عضو هیات مدیره این سازمان، مدیرعامل منطقه آزاد مغری، مقامات ۲ کشور و تجار بخش خصوصی امضا شد.

نجیبه ظفری لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج