با حضور سعید محمد؛

موزه باستان شناسی خداآفرین افتتاح شد

 موزه باستان شناسی خداآفرین افتتاح شد

 عصر امروز با حضور سعید محمد دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد کشور و نماینده ویژه رئیس جمهور در سفر استانی دولت به استان آذربایجان شرقی و مجید کیانی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس، موزه باستان شناسی خداآفرین بصورت رسمی افتتاح شد.

 آنچه در موزه باستان شناسی خداآفرین " ارائه شده ماحصل حفاري هاي انجام گرفته در این حوزه باستاني را شامل می شود که با هدف آشنایی مردم منطقه و گردشگران و پژوهشگران در معرض دید علاقمندان قرار داده شده است.

 موزه باستان شناسی خداآفرین بر اساس مجوزی که دارد حاوی اشیایی در ۳ گروه سفال،مفرغ و زیور آلات مربوط به هزاره اول و دوم قبل از میلاد می باشد.

  در زمان احداث سدهای خداآفرین و قیز قلعه سی، اشیای تاریخی قابل توجهی که ارزش و قدمت تاریخی آن ها جایگاه بسیار ویژه ای در تمدن استان و منطقه آزاد ارس دارد کشف شد.در تپه هاي كهنه پاسگاه و کهنه تپسي در نزديك روستاي شجاعیلو آثار استقرار دائمی انسان از 7 هزار سال قبل در حفاری های باستان شناسي مشخص گردید. روند این استقرار علاوه بر دوره کالكوليتيك در دوره مفرغ عصر آهن دوره تاریخی و اسلامی نیز ادامه داشت.اشیای یافت شده در کاوش های باستان شناسان منبع مطالعاتی بسیار خوبی برای دانشجویان و محققان بود، پس از مرمت و احیای لازم برای اشیای تاریخی، در موزه باستان شناسی شهرستان خداآفرین قرار داده شده است.

 همچنین با پیگیری سازمان منطقه آزاد ارس و آماده سازی و تجهیز ساختمان موزه خداآفرین، مجوز موزه از طرف وزارت میراث فرهنگی و صنایع دستی صادر شد و بر اساس دستور وزارت اشیا تاریخی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی استان آذربایجان شرقی به این موره منتقل شد.

نجیبه ظفری لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج