سعید محمد خبر داد: ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه

سعید محمد خبر داد: ایجاد منطقه آزاد مشترک ایران و روسیه

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از ایجاد یک منطقه مشترک بین ایران و روسیه خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس به نقل از فرینا، سعید محمد ایجاد یک منطقه مشترک بین ایران و روسیه را از اهداف آتی دبیرخانه خواند و گفت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، در آینده نزدیک این مهم تحقق خواهد گرفت.

بر اساس این خبر، در نتیجه دیدار و مذاکره سعید محمد دبیر شورایعالی مناطق آزاد کشور با نماینده ویژه پوتین و نائب رییس دومای روسیه، امضای پوتین پای قانون منطقه آزاد ایران و اوراسیا رسید.

پیش از این «سعید محمد» مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه اقتصادی در دیدار و جلساتی با «نواف» عضو مجلس دومای روسیه و نماینده ویژه پوتین، «سرگئی میلوشکین» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه، «الک ساو چنک‌و» نائب رییس دومای روسیه و هیات همراه بر گسترش همکاری های دو و چند جانبه ایران و روسیه با تکیه بر ظرفیت های در مناطق آزاد ایران تاکید کردند.

این در حالی است که اخیرا در گزارشی از سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین اعلام شد: ولادیمیر پوتین – رئیس جمهور روسیه، قانونی را برای تصویب پروتکل الحاقی توافقنامه منطقه آزاد بین اتحادیه اوراسیا و ایران امضا کرده است.

این توافقنامه شامل قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران است و تا حد ممکن به قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) نزدیک است. در آن تعهدات طرفین برای کاهش یا لغو حقوق گمرکی و دیگر موانع غیرگمرکی برای برخی از کالا‌ها در راستای تشویق همکاری‌های اقتصادی و تجاری دو طرف تعریف می‌شود.

اتحادیه اقتصادی اوراسیا، یک اتحادیه اقتصادی است که بیشتر اعضای آن کشور‌های شمال منطقه اوراسیا در شرق اروپا هستند.

لازم به توضیح است زون منفصل نوردوز منطقه آزاد ارس تنها دروازه زمینی ایران به کشورهای اوراسیا، حوزه قفقاز و بازار 300 میلیونی cis می باشد.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج