معاون وزیر امور خارجه در سفر به منطقه ازاد ارس؛

ایجاد گذرگاه مرزی با آذربایجان را در خداآفرین نهایی می کنیم

ایجاد گذرگاه مرزی با آذربایجان را در خداآفرین نهایی می کنیم

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان منطقه آزاد ارس، مهدی صفری روز جمعه در بازدید از نوار مرزی شهرستان خداآفرین در منطقه آزاد ارس، اظهار داشت: با جمهوری آذربایجان روابط بسیار مهمی داریم و تلاش ما بر این است که روابط خود را با این کشور در زمینه‌های مختلف گسترش دهیم که در این ارتباط به نقاط مرزی بیشتری نیاز داریم، یکی از بهترین نقاط مرزی که سابقه تاریخی و تسهیلات لازم را هم دارد، نقطه مرزی خداآفرین است.

وی با اعلام اینکه ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین به‌ زودی نهایی می‌شود، خاطرنشان ساخت: در روزهای آینده سفری به جمهوری آذربایجان برای شرکت در اجلاس غیرمتعهدها خواهیم داشت که در ملاقات‌های ۲ جانبه، توافق ایجاد گذرگاه مرزی در شهرستان خداآفرین را نهایی می‌کنیم.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه با بیان اینکه اولویت طرف مقابل برای ایجاد گذرگاه مرزی محلی موسوم به "آق‌بند" در شهرستان خداآفرین است، یادآور شد: با توجه به این‌که در محل پیشنهادی طرف‌های آذری موانع طبیعی متعددی وجود دارد، امیدواریم از راه مذاکره و با استدلال فنی به جمع‌بندی مشترکی برای ایجاد این گذرگاه در حوالی موقعیت پل‌های تاریخی خداآفرین که نماد ارتباطات تجاری فلات مرکزی ایران با قفقاز است و سایر بسترهای گمرکی و ترانزیتی نیز در این‌ محل مهیاست، برسیم.

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید، گفت: ما از ایجاد گذرگاه‌های متعدد با کشور همسایه استقبال می‌کنیم.

حسین حاتمی تصریح کرد: محدوده پل‌های تاریخی خداآفرین به لحاظ داشتن زیرساخت‌های گمرکی و اشتراکات تاریخی و فرهنگی، اولویت نخست ما برای ایجاد گذرگاه است، اما محدوده آق‌بند را به‌ عنوان گذرگاه کمکی و ثانوی به مقامات جمهوری آذربایجان پیشنهاد می‌کنیم.

وی اهمیت گذرگاه مرزی خداآفرین را برای شمال‌غرب کشور راهبردی خواند و افزود: خداآفرین تنها شهرستان آذربایجان‌شرقی است که با جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد و با ایجاد این گذرگاه، ظرفیت مهم اقتصادی و تجاری برای استان و هم‌چنین شمال‌غرب کشور ایجاد می‌شود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج