آب و هوای ایده آل ارس برای گردش، تفریح و خرید

آب و هوای ایده آل ارس برای گردش، تفریح و خرید

در حالی که این روزها و در آستانه عید نوروز شاهد آب و هوای سرد و برفی در اکثر نقاط استان و کشور هستیم، ارس زیبا و محدوده های متعلق به آن، ایده آل ترین آب و هوای نوروزی را در بین مناطق شهری و روستایی تابعه آذربایجان شرقی دارند و این موضوع می تواند یک فرصت استثنایی برای کسانی باشد که دوست دارند تعطیلات نوروزی خود را در کنار طبیعت گذرانده و یا به دنبال مسافرت های تفریحی و تجاری هستند. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، تمام گردشگرانی که این روزها عزم سفر به ارس را دارند و یا در روزهای آتی در این منطقه خواهند بود، بهاری ترین روزها را به خود خواهند دید و این سفر می تواند خاطرات زیادی را برای گردشگران به همراه داشته باشد.
آب و هوای ارس در نوروز
بررسی های هواشناسی نشان می دهد که منطقه آزاد ارس و به خصوص شهر جلفا گرم ترین و مطبوع ترین آب و هوا را در روزهای عید و تا 13 فروردین خواهند داشت، به طوری که در روزهایی که آب و هوای تبریز به -8 درجه می رسد و بیشتر شهرهای استان آب و هوای زیر صفر را دوباره تجربه می کنند، آب و هوای جلفا در خنک ترین حالت خود یک درجه بالای صفر خواهد بود و برای بیشتر روزهای عید آب و هوای آفتابی و نیمه ابری برای این منطقه پیش بینی شده است. همین موضوع سبب می شود که بتوان آب و هوای منطقه آزاد ارس را به تمام معنی، آب و هوای مطبوع بهاری دانست.
دلایل گرم تر بودن آب و هوای جلفا
موقعیت خاص جغرافیایی سبب می شود که آب و هوای منطقه آزاد ارس و به خصوص جلفا گرم تر از سایر نقاط آذربایجان باشد. این منطقه در ناحیه نیمه خشک و نیمه سرد شمال غرب ایران قرار گرفته است. بارش سالیانه در ارس حدود ۲۲۵ تا ۴۰۰ میلی‌لیتر در سال بوده و دمای میانگین آن تقریباً ۱۵ درجه سانتی گراد است. در جلفا حدود ۵۰ روز از سال به عنوان روز سرد در نظرگرفته می شود و بقیه روزهای سال آب و هوای معتدل جایگزین هوای سرد می شود. این منطقه صنعتی- تجاری در محدوده کوه‌های بلندی که اقلیم نسبتاً سردی دارند، واقع شده ‌است اما پست بودن محل واقع شدن شهرها از جمله جلفا باعث به وجود آمدن چنین وضعیتی شده است. بر همین اساس حتی در بیشتر روزهای برفی آذربایجان استان نیز می توانیم شاهد باشیم که این بارندگی ها در جلفا به صورت باران انجام می گیرد.
هوای ایده آل برای در جلفا بودن
کسانی که به خرید و یا تفریح علاقه مند هستند، می دانند که آب و هوای سرد یا گرم می تواند در این زمینه مشکل ساز بوده و بسیاری از ساعات مهمانی در یک شهر را دقیقا به همین علت به هدر دهد. این در حالیست که آب و هوای معتدل بهترین فرصت برای گردش های تفریحی و یا خرید است و طبیعت گردی نیز در این آب و هوا بسیار مفرح و لذت بخش خواهد بود.
به خصوص اینکه قدم زدن زیر آفتاب سرکش و یا باران های تند در بازارهای روباز جلفا آزاردهنده و غیرقابل تحمل است اما آب و هوای معتدل و ابری می تواند در این زمینه خوشایند باشد. البته در سال های اخیر چندین مرکز خرید مدرن در جلفا افتتاح شده است اما هنوز هم مشتریان بازارهای قدیمی، بسیار بیشتر هستند و همین موضوع اهمیت آب و هوا را در این منطقه مشخص تر می کند.
آب و هوای مناسب می تواند رانندگی امن و بی خطری را نیز برای گردشگران به همراه داشته باشد چنانکه این آب و هوا باعث امن و مساعد بودن جاده های منطقه آزاد می شود. منطقه آزاد ارس همچنین دارای جاده های بسیار زیبایی به ویژه در نوار مرزی و دو سوی غرب و شرق جلفا است که آب و هوای مطبوع در آن لذت رانندگی در این جاده ها را که پیچ و خمی شبیه پیچ و خم رودخانه ارس دارند، صدچندان می کند.
طبیعت گردی در ارس
طبیعت گردان نیز در ایام عید و روزهای تعطیلات نوروز می توانند بهترین استفاده را از طبیعت ارس کنند. منطقه آزاد ارس به مراتب زودتر از سایر مناطق استان سرسبز و زیبا شده است و شکوفه های درختان منطقه به گردشگران خوش آمد می گویند. شکوفه هایی به رنگ های سفید و صورتی اکثر درختان منطقه را در برگرفته است و همین موضوع سبب می شود که تابلویی از طرح های زیبای خدادادی در مقابل چشمان گردشگران به وجود آمده باشد.
روستاگردان و طبیعت گردان در این روزها می توانند کمپ هایی را در این منطقه ترتیب داده و از قرار گرفتن در کنار زیبایی های طبیعی منطقه آزاد ارس لذت ببرند. نبود بارندگی شدید در ارس و بهتر بودن وضعیت آب و هوایی سبب می شود که پیک نیک به یکی از کارهای لذت بخش گردشگران در جلفا بدل شود. صرف صبحانه و ناهار در آب و هوای استثنایی این منطقه را نمی توان با هیچ چیز دیگری عوض کرد و ترکیب خرید، تفریح و طبیعت گردی می تواند مزیت منطقه آزاد ارس و به خصوص جلفا با دیگر مناطق و مسیرهای گردشگری در آذربایجان شرقی و ایران باشد.
آب و هوای سایر محدوده های ارس
اگرچه جلفا را می توان گرم ترین شهر منطقه آزاد ارس عنوان کرد اما خداآفرین و نوردوز نیز به عنوان بخش های دیگر این منطقه آب و هوای مناسبی داشته و بدون شک میزبان گردشگرانی خواهند بود که دوست دارند تا از بازارچه های مرزی خرید کرده و از نمایشگاه ها و برنامه های نوروزی در این مناطق نیز دیدن کنند. تفریحات آبی همانند قایق سواری و ماهیگیری نیز در آب و هوای خوب منطقه آزاد ارس در منطقه خداآفرین بدون وقفه ادامه خواهد داشت و بازارچه های مرزی به خصوص در نوردوز فعال خواهند بود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج