ارس، اولویت سفرهای نوروزی ایرانیان

 ارس، اولویت سفرهای نوروزی ایرانیان
تامین زیرساخت های مناسب گردشگری همراه با ایجاد زمینه های تفریحی از جت اسکی تا بالن سواری در منطقه آزاد ارس، سفر به این منطقه را به اولویتی برای هر خانواده ایرانی در فصول گردشگری به ویژه تعطیلات نوروزی تبدیل کرده است.
اولویتی که با تحلیل آماری پلاک خودروهای ورودی به منطقه آزاد ارس از سرتاسر ایران اسلامی قابل لمس بوده و علاقه خانوارهای ایرانی به بازدید از جاذبه های این منطقه در ایام نوروز را به ظهور رسانده است.
جاذبه هایی که گاه به تاریخ و طبیعت پرطمطراق این شهر در کرانه رود ارس گره خورده و گاه زائیده فرهنگ، توسعه متوازن و موقعیت جغرافیایی این منطقه درگلوگاه جاده ابریشم در ایران است.
معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد ارس معتقد است که گذشت زمان و تداوم فعالیت های ستاد تسهیلات سفر نوروزی این منطقه را در کنار برجسته ترین مراکز گردشگری کشور قرار داده است.
به گفته ' یوسف داداش زاده' این منطقه در کنار ظرفیت های اقتصادی با برخورداری از ظرفیت های طبیعی، تاریخی، تجاری و فرهنگی موقعیت ویژه ای برای توسعه بخش گردشگری دارد.
به گفته سخنگوی این سازمان معرفی جاذبه های گردشگری ارس در سطح ملی و تشکیل کمپین های تبلیغاتی به تناسب زیرساخت های منطقه موجب شده است تا مسافران کیفی ارس با مدت اقامت بیش از یک روز جایگزین مسافران موقت شود.
'مختار خوش پیمان' افزود: در سایه حضور گردشگران کیفی و تنوع میهمانان از استان های مختلف کشور در نوروز امسال ، هتل ها و مراکز اقامتی رسمی این منطقه با تکمیل ظرفیت مواجه شد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل این سازمان گفت: افزایش میزان ماندگاری مهمانان به تناسب پیشرفت روزافزون این منطقه، سرمایه گذاران و صاحبان واحدهای تجاری را متوجه بخش هتلینگ و بخش خدمات گردشگری کرده است.
خوش پیمان افزود: امروز ارس کانون توجه گردشگران استان های مختلف کشور است و این توجه با پیشرفت روزافزون زیرساخت های گردشگری قابلیت توسعه خواهد داشت.
*** ارس مجموعه ای از مناظر بکر طبیعی
سواحل ارس در جلفا و دریاچه سد خداآفرین مجموعه ای از مناظر بکر طبیعی است که گردشگران ایرانی را از دورترین نقاط کشور به این منطقه کشانده است.
در میان این مناظر رویایی ، آبشار آسیاب جلفا به عنوان یکی از مراکز مورد توجه گردشگران نوروزی در حال خودنمایی است.
به گفته مدیر گردشگری و صنایع دستی منطقه آزاد ارس ، جلبک های آبشار آسیاب همانند موهای بلندی بر پیشانی آبشار رشد کرده و رفته رفته بر مقدار آن ها افزوده شده است.
مهدی عباسی افزود: آب هایی که از این جلبک ها به سمت پایین ریخته می شود، حالت باران مانندی به این آبشار داده است.
وی گفت: ارتفاع آبشار اصلی آسیاب حدود 10 متر و مساحت محوطه آن 200 مترمربع است و در داخل دره و پایین آبشار نیز رودی زیبا در جریان است که آب خنکی دارد و محلی برای پیک نیک خانواده هایی است که به منطقه آزاد ارس سفر کرده اند.
قائم مقام مدیرعامل منطقه آزادارس در مرکز خداآفرین نیز در توصیف زیبایی های طبیعی محدوده خداآفرین گفت: کوه های سر به فلک کشیده و سرسبز در کنار دریاچه سد خداآفرین و حیات وحش جنگل های ارسباران مجموعه ای کم نظیر از مناظر بکر طبیعی دراین محدوده ایجاد کرده است.
جعفر ملکی افزود: خداآفرین به واسطه همین مناظر بکر طبیعی ناشناخته، به بهشت گمشده ایران زمین شهرت دارد و روز به روز به تعداد مسافران این محدوده اضافه می شود.
*** هنری که زائیده تنوع فرهنگی ارس است
هنر در رگ های نوروزی ارس جاری است و جذابیت های هنری این منطقه از صحنه های تئاتر تا نقش و نگار نمایشگاه های صنایع دستی در سرتاسر ارس جریان دارد.
از نمایشگاه صنایع دستی محدوده خداآفرین تا عرضه هنرهای دستی در نوردوز و جلفا جلوه هایی از هنر و تنوع فرهنگی ارس را در حکاکی روی فلز، شیشه گری، فیروزه کوبی، حکاکی روی چوب، ورنی و فرش سفالگری به نمایش گذاشته است.
به گفته رئیس کمیته فرهنگی و هنری ستاد تسهیلات سفر نوروزی ارس، هنر در این منطقه تجاری سازی شده است و بازارهای آراز، رفاه و مجتمع تجاری و فرهنگی مشاهیر، بیشتر از سایر مجتمع های تجاری شهر میزبان اجرای تئاترهای خیابانی است.
' ابراهیم نصیری' با اشاره به اینکه خاستگاه نقاشی روی تخم مرغ های نوروزی آذربایجان است، افزود: این سنت در زمان حاضر در 24 کشور دنیا رواج دارد و جشنواره نقاشی روی تخم مرغ های نوروزی با هدف ترویج این فرهنگ سنتی برگزار شد.
وی به تولید 19 المان شهری از تخم مرغ های منتخب این جشنواره و نمایش آنها در سطح ارس اشاره کرد و گفت: 540 طرح از سراسر کشور در این جشنواره شرکت کردند تا ارس میزبان تخم مرغ های نقاشی شده ایرانی باشد.
وی افزود: در نوروز امسال مجسمه های مومی موزه سن پترزبورگ مربوط به برخی از مشاهیر برجسته دنیا و انسان های عجیب الخلقه در مرکز تجاری مشاهیر آذربایجان به نمایش گذاشته شده است.
وی گفت: در نوروز امسال اجرای متنوع کنسرت های موسیقی و استند آپ کمدی ( کمدی ایستاده ) برای ایجاد نشاط در گردشگران موجب کاهش سفرهای خارجی هموطنان به کشورهای همسایه شد .
*** ارس ایستگاهی جذاب برای تفریح جوانان
ارس در ایام نوروز ویژه برنامه های کم نظیر تفریحی برای گردشگران دارد، برنامه هایی که با جذابیت های پارک کوهستان در جلفا و سواحل جانانلو در خداآفرین همراه است.
مسئول کمیته ورزش و تفریحات سالم منطقه آزاد ارس گفت: پارک کوهستان با دارا بودن امکانات مناسب از قبیل شهربازی، سوئیت های اقامت موقت، دریاچه مصنوعی، نمازخانه، رستوران، بوفه و پارک حیات وحش محل مناسبی برای تفریح و گردش مسافران ورودی به منطقه است.
وحید پل سنگی افزود: برخی برنامه های تفریحی همچون ' کارتینگ'، 'بالن سواری'، ' دوچرخه سواری'، 'تیراندازی'، ' زیپ لاین'، ' والیبال ساحلی'، ' ورزش های بومی و محلی' و ' پینت بال' نیز به جذابیت های این پارک افزوده و آمفی تئاتر این پارک به محل اجرای کنسرت ها، جنگ های شادی و برنامه فرهنگی و هنری در ایام نوروز اختصاص یافته است.
دبیر ستاد تسهیلات سفر نوروزی منطقه آزاد ارس نیز گفت: در نزدیکی این پارک، کمپ عشایر نیز میزبان گردشگران در چادرهای عشایری برای صرف غذاها و نان سنتی عشایر است.
مهدی عباسی افزود: عرضه صنایع دستی عشایر و لبنیات ارگانیک، اسب سواری و شترسواری نیز از بخش های بسیار جذاب کمپ عشایر جلفا است.
وی گفت: بالن سواری نیز از دیگر جاذبه های تفریحی بی شمار جلفا در ایام نوروز است که گردشگران علاقمند به پرواز را به این منطقه می کشاند.
وی افزود: قایقرانی و ماهیگیری نیز در کنار برخی دیگر از برنامه های مفرح که از سوی ستاد تسهیلات سفر نوروزی ارس تدوین شده بخش های دیگری از جاذبه های تفریحی این شهر مرزی است.
*** ارس میزبان روستاها و شهرهای شگفت انگیز تاریخ
سواحل رود ارس روزگاری میزبان بسیاری از روستاها و شهرهای شگفت انگیز بوده که در ادوار مختلف تاریخی از بین رفته اما جاذبه های جلفا و خداآفرین همچنان بر پهنه روزگار در حال خودنمایی است.
پل های خداآفرین خاطراتی به بلندای تاریخ ایران زمین دارد و گویای وقایع مهم تاریخی است؛ همان معبری که به گواه مورخان برای ورود اسلام به قفقاز گشوده شد.
به گفته مدیر گردشگری و صنایع دستی سازمان منطقه آزاد ارس کلیسای ننه مریم جلفا نیز که بر مبنای معماری دوره ساسانی احداث شده و بعدها مورد استفاده ارمنی های آن دوران قرار گرفته همچنان میزبان بازدید کنندگان و علاقه مندان به آثار تاریخی است.
'مهدی عباسی' افزود: روستای تاریخی اشتبین، حمام جلفا، کلیسای تاریخی سنت استپانوس، مجموعه تاریخی عباس میرزا، برج تاریخی دوزال و کاروان سراهای متعدد تنها بخشی از آثار و ابنیه های تاریخی این شهر مرزی است.
*** رویای خرید از بازار جلفا جاذبه ای برای خانم های ایرانی
خرید در بازار جلفا به عنوان یکی از مهم ترین جاذبه ها برای گردشگران این شهر /به ویژه برای خانم ها/ محسوب می شود.
رئیس کمیته نظارت و تنظیم بازار ستاد تسهیلات سفر نوروزی ارس گفت: نوروز فرصتی برای عرضه کالاهای تخفیف دار در بازارهای قدیمی و مراکز خرید مدرن این شهر است؛ بازارهایی که با عرضه کالاهایی با برندهای داخلی و خارجی کانون توجه گردشگران است.
'رضا عباسی' افزود: جاذبه بازار در کنار سایر جاذبه های ارس در تعداد مسافران ورودی منطقه تاثیرگذار است.
وی عرضه کالاهای با کیفیت و دارای برند با قیمت مناسب را از ویژگی های بارز بازار جلفا عنوان کرد و گفت: سه اکیپ کمیته بازرسی و نظارت به صورت مستمر بر ضوابط حاکم بر تعزیرات حکومتی بازار جلفا نظارت دارند.
*** جانانلو ساحل آرامش بهاری در ارس
هجوم آب بر سنگ های ریز و درشت رود خروشان ارس، نسیم سحر را با صدایی دلنواز همراه کرده است تا مسافران نوروزی بر کرانه ساحلی آرام در شهرستان خداآفرین گام بگذارند و میهمان برنامه های مختلف فرهنگی، هنری و تفریحی باشند.
رئیس کمیته خداآفرین در ستاد تسهیلات سفر نوروزی گفت: محدوده منفصل سه منطقه آزاد ارس دارای کاربری گردشگری است و مرکز این محدوده با عنوان جانانلو در ساحل دریاچه سد خداآفرین و نزدیکی جنگل های ارسباران قرار دارد.
'جعفر ملکی' افزود: این محدوده کانون موسیقی آشیقی در منطقه آزاد ارس است و تفریح های سالم آبی همچون جت اسکی سواری و ماهیگیری را در دریاچه ای آرام و مرزی به گردشگران هدیه داده است.
*** نوردوز میزبان بیش از 25 هزار نفر از گردشگران ایرانی
پل مرزی نوردوز از شاهراه های اصلی ارتباط ایران و ارمنستان بوده که از 25 اسفند 94 شمسی تا هفتم فروردین سال جاری میزبان بیش از 25 هزار نفر از ایرانیان بوده است.
رئیس کمیته نوردوز در ستاد تسهیلات سفر منطقه آزاد ارس گفت: نوردوز به عنوان دروازه تجارت ایران و ارمنستان میزبان خانواده های ایرانی از استان های مختلف کشور است.
'امیر آقازاده' اظهار کرد: در ایام تعطیلات و درهفته نخست عید، ویژه برنامه های فرهنگی، هنری و ورزشی شامل نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی، جنگ شادی با عنوان جشن عیدانه و یک دوره مسابقات بومی محلی اجرا شد.
وی افزود: هم اکنون نیز کمپ عشایر در جوار پایانه مرزی نوردوز دایر است که امکان آشنا شدن گردشگران نوروزی با چگونگی زندگی عشایر را فراهم کرده است.
وی گفت: در این کمپ برنامه های مفرح مانند شترسواری و اسب سواری تا 13 فروردین اجرا شده و با نان، آش و دوغ محلی از مهمانان پذیرایی می شود.
وی همچنین از اجرای جشن سالروز تثبیت نظام جمهوری اسلامی در 12 فروردین در این محدوده خبر داد و افزود: نوردوز در حوالی روستای دوزال بخش سیه رود در فاصله 50 کیلومتری جلفا واقع شده و دارای یک بازارچه پایانه مرزی بزرگ و مجهز به مساحت هشت هکتار است.
استان آذربایجان شرقی 200 کیلومتر با جمهوری آذربایجان و 35 کیلومتر با ارمنستان از سمت شمال کشور مرز مشترک دارد؛ پایانه های مرزی جلفا و نوردوز جزو محدوده منطقه آزاد ارس بوده و تنها پایانه های مرزی کشور ما با جمهوری نخجوان و ارمنستان محسوب می شوند.
سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس با یک محدوده متصل در جلفا، یک محدوده منفصل در نوردوز/ مرز ارمنستان/ و دو محدوده منفصل در شهرستان خداآفرین پذیرای گردشگران نوروزی است؛ ستاد تسهیلات سفر نوروزی این سازمان از چندین ماه قبل برای تدارک برنامه های نوروزی در تکاپو است.
گزارش از: علیرضا فولادی
لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج