کمپینگ در ارس در روز طبیعت

کمپینگ در ارس  در روز طبیعت

حاشیه رود ارس و بخش هایی از منطقه آزاد ارس از دیرباز محل کمپینگ هم استانی ها و هموطنانمان در طول سال و به خصوص ایام تعطیلات نوروز و سیزدهمین روز سال جدید یعنی روز سیزده به در یا روز طبیعت بوده است. به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، این در حالیست که در سال های اخیر امکانات بسیار زیادی برای کمپینگ، چادر زدن و اقامت در دامن طبیعت در این منطقه ایجاد شده است. در زیر نگاهی داریم به سیزدهمین روز عید، محل هایی از ارس که مردم بیشتر برای کمپینگ ترجیح می دهد و دلایلی که این منطقه مورد استقبال گردشگران و طبیعت گردان قرار می گیرد.
استقبال طبیعت دوستان از ارس
شاید جلفا و شهرهای حاشیه ارس تنها شهرهای استان باشند که امروز و در روز طبیعت آب و هوای معتدل و مطبوعی دارند و بقیه شهرهای استان با سرمای هوا و بارش برف و باران دست به گریبان اند. همین موضوع سبب شده است که امسال استقبال به مراتب بیشتری از سوی طبیعت دوستان از این منطقه صورت گیرد و شاهد پر شدن کامل ظرفیت کمپ های گردشگری باشیم. این در حالیست که در اکثر نقاط شهرها و روستاها و کناره جاده ها نیز شاهد حضور خانواده هایی هستیم که ترجیح داده اند تا یک روز خود را به رسم دیرین در طبیعت سپری کنند.
کمپ هایی برای طبیعت گردان
اقامت در طبیعت لذت خاصی دارد که طبیعت دوستان به دلیل همین موضوع ترجیح می دهند که به جای اقامت در هتل ها و مهمان پذیرها چند روزی را در دامان طبیعت سپری کنند. در منطقه آزاد ارس نیز امکانات بسیار خوبی در همین زمینه اختصاص داده شده است.
پارک های داخل شهر جلفا یکی از شلوغ ترین مراکز طبیعت گردی و کمپینگ امروز هستند و به خصوص پارک کوهستان را شلوغ ترین پارک این منطقه می توان به حساب آورد. امکاناتی مانند آلاچیق ها و ایجاد سرویس های بهداشتی ثابت و سیار باعث شده است که اکثر پارک های جلفا به مکان های اقامتی طبیعت دوستان تبدیل شوند، به خصوص که پارک کوهستان دارای باغ وحش، امکانات تفریحی و دوچرخه سواری نیز هست و همین موضوع باعث می شود که افراد بیشتری علاقمند شوند که از این امکانات استفاده کنند.
پارک ساحلی درنا نیز که در نزدیکی شهر و در کنار کاروانسرای خواجه نظر قرار گرفته است، یکی دیگر از مکان هایی است که به دلیل داشتن نزدیکی به رود زیبای ارس و محلی برای ماهیگیری علاقه مندان به طبیعت را جذب خود کرده است، به خصوص اینکه این پارک به دلیل قرار گرفتن کاروانسرا جنبه تاریخی نیز به خود گرفته است.
کمپ عشایر، پارک جنگلی و پارک شهرجلفا نیز دارای امکاناتی برای تفریح و اقامت در دامان طبیعت هستند، به خصوص اینکه در کمپ عشایر امکاناتی مانند استفاده از محصولالت محلی عشایر و اسب و شتر سواری نیز پیش بینی شده است.
در خارج از شهر نیز سراسر جاده توریستی ارس می تواند مورد استفاده طبیعت گردان قرار گیرد. همچنین در مکان هایی مانند سد خداآفرین، کمپ عشایر و آلاچیق هایی برای طبیعت گردان تعبیه شده است و اکثر روستاها و پارک های طبیعی کنار جاده نیز به امکاناتی نظیر سرویس های بهداشتی و آلاچیق مجهز هستند.
در کنار این ها از آبشار آسیاب و کلیسا نیز می توان به محل های پراستفاده طبیعت دوستان برای صرف ناهار و یا اقامت و چادر زنی نام برد. این مناطق از جمله مناطقی هستند که جاذبه های طبیعی و تاریخی نیز دارند و همین موضوع یک امتیاز بیشتر برای بازدید گردشگران محسوب می شود. هر دوی این مناطق دارای امکانات کمپینگ نیز هستند و در صورت حضور، گردشگران از این امکانات می توانند به بهترین نحو استفاده کنند.
هوای مناسب برای طبیعت گردی
یکی از طبیعت گردان استان که از ابتدای صبح امروز به اتفاق خانواده اش در پارک ساحلی درنا چادر زده و برای روز سیزده به در برنامه ریزی حضور در جلفا را انجام داده است، در این زمینه می گوید: از دیروز به جلفا آمده ایم تا تمام روز آخرین روز تعطیل سال نو را در این شهر که دارای آب و هوای معتدل بهاری است، سپری کنیم.
«محمد اصلانی» که از تبریز برای طبیعت گردی به جلفا آمده است، ادامه می دهد: در حالی که تبریز آب و هوای بسیار سردی دارد خوشبختانه گرمای هوا در جلفا بسیار مطبوع و مناسب است و به همین دلیل طبیعت گردی، اقامت در طبیعت و صرف غذا در دامان طبیعت دلچسب و زیباست.
وی تصریح می کند: امکانات پارک های جلفا نیز دقیقا به همین منظور ایجاد شده است و تقریبا می توان گفت تمام امکانات اولیه برای اقامت یک یا چند روزه در دامان طبیعت در پارک های شهر و اطراف شهر به خوبی مهیاست.
اصلانی ضمن تشکر از مسئولان منطقه آزاد ارس می گوید: این موضوع که بسیاری از مردم جلفا را به عنوان مقصد گردشگری و به خصوص طبیعت گردی انتخاب می کنند، موضوعی است که نشان دهنده فعالیت های مثبت صورت گرفته در این منطقه آزاد است.
وی طبیعت جلفا و سایر مناطق حاشیه ارس را به بهشت تشبیه کرده و عنوان می کند: حیف است که هموطنان از این زیبایی ها بهره نبرند و بهتر است اگر در نوروز نیز موفق به دیدن منطقه آزاد ارس نشده اند، در سایر روزهای سال برای سفر به این منطقه برنامه ریزی کنند.
زیبایی های وصف ناشدنی خداآفرین
یکی دیگر از مسافران نوروزی که در حال ترک جلفا به مقصد سد خداآفرین است هم در ارتباطی تلفنی با خبرنگارمان می گوید: طبق تجربه سال های گذشته می توان گفت که خداآفرین سرسبزترین و زیباترین منطقه ارس در نوروز است و برای همین ترجیح داده ایم تا سیزده امسال را در خداآفرین باشیم.
«رحیم سعیدزاده» اظهار می کند: تصمیم داریم در حاشیه سد خداآفرین که امکانات رفاهی و آلاچیق نیز دارد، اقامت کنیم و سپس از مسیر کلیبر که مسیر زیبایی است به تبریز برخواهیم گشت.
وی تصریح می کند: امسال جای جای منطقه آزاد ارس زیبا بود و حیف است که این زیبایی ها توسط هم استانی ها و سایر هموطنان دیده نشود.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج