سیزده به در خاطره انگیز در دامان طبیعت ارس

سیزده به در خاطره انگیز در دامان طبیعت ارس

با برپایی مراسم سنتی سیزده به در روز طبیعت که سیزدهمین روز فروردین محسوب می شود، تعطیلات سال نو به پیایان رسید.
به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل منطقه آزاد ارس، با وجود اینکه اغلب شهرهای کشور آب و هوای بسیار سردی را در روز طبیعت از سر گذراند و بارش باران و برف نیز در برخی از مناطق گزارش شد اما ارس و به خصوص جلفا از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار بود.
اکثر مناطق خارج از شهرهای آذربایجان که معمولا در روز طبیعت مملو از جمعیت می شود، خالی از حضور مردم بود و سرمای هوا و برودت مستمر باعث شده بود تا بسیاری از هم استانی ها پارک های داخل شهر و یا منازل را به حضور در جنگل ها، کوه ها و مناطق توریستی خارج از شهر ترجیح دهند. با این وجود معتدل بودن هوا در جلفا و بیشتر مناطق حاشیه رود ارس همانند هر سال در سال جاری نیز گردشگران به مراتب بیشتری را به سوی خود کشاند. ترافیک ورودی و خروجی جلفا نیز نشان دهنده همین موضوع بود و علاوه بر مهمانانی که از روزهای گذشته در این منطقه حضور داشتند، گردشگرانی نیز برای اقامت یک روزه و چند ساعته راهی جلفا شده بودند.
هرچند تعطیلات رسمی به پایان رسیده و از امروز روزهای کاری آغاز شد اما هستند عده ای از گردشگران ارس که ترجیح داده اند امروز به شهر و دیار خود برگردند. در این میان ارس در روز پایانی تعطیلات سال نو و روز طبیعت یکی از شلوغ ترین روزهای بهاری خود را گذراند و تمام پارک ها و سایت های طبیعی منطقه آزاد به ویزه جلفا مملو از گردشگرانی بود که از روزهای گذشته در ارس حضور داشتند و یا اینکه فقط روز طبیعت را برای حضور یک روزه در این منطقه ترجیح داده بودند.
آب و هوای معتدل ارس در روز طبیعت
در داخل شهر جلفا و سایت های طبیعی اطراف این شهر همانند پارک ساحلی درنا و حاشیه رود ارس به وفور چادرهای رنگارنگ طبیعت گردان دیده می شد. میزان بالای مردمی که حضور در طبیعت جلفا را انتخاب کرده بودند، زیبایی و شکوه خاصی دراین شهر مرزی ایجاد کرد بود. همچنین حوالی مجموعه تاریخی کردشت، منطقه و سد خداآفرین و طبیعت زیبای کلیسا نیز می توانستید انبوه جمعیتی را ببینید که قصد داشتند تا یک روز زیبا را در کنار طبیعت رقم بزنند.
امنیت و کثرت کمپ های چادرزنی
یکی از مواردی که ارس را به عنوان یک منطقه ایده آل برای طبیعت گردان معرفی می کند، کثرت مناطقی است که مهمانان با طیب خاطر و احساس امنیت می توانند چادر زده و یک یا چند روز را در دامان طبیعت بگذرانند. کمپ های چادرزنی در داخل و خارج از شهر جلفا همگی مجهز به امکانات رفاهی و بهداشتی بوده و از امنیت بسیار بالایی برخوردار بودند، به طوری که نه فقط در روزهای خاص بلکه در طول سال می توان در این مناطق روزها و شب ها را بدون احساس کمبود یا خطر در دامان طبیعت گذراند و از آب و هوای زیبای منطقه و زیبایی های طبیعی بهره برد. همچنین در سایر نقاط این منطقه آزاد و به خصوص در کنار روستاها و سایت های گردشگری ارس نیز می توان از امکاناتی چون آلاچیق ها، سرویس های بهداشتی و سایر امکانات رفاهی و تفریحی بهره برد و اکثر این مناطق توسط نیروهای انتظامی و مرزبانی مورد کنترل بوده و امنیت مثال زدنی دارند. دیروز نیز این مناطق با استقبال بسیار بیشتری مواجه بود و در اکثر این سایت ها و مراکز کمپینگ شاهد حضور خارج از ظرفیت علاقه مندان به طبیعت گردی بودیم.
فرار از سرمای استان
یکی از گردشگرانی که از صبح روز جمعه در جلفا حضور داشت، در مورد دلایل انتخاب شهر جلفا و منطقه آزاد ارس برای طبیعت گردی در روز سیزدهم فروردین گفت: واقعیت این است که وقتی هوای تبریز سردتر شده و چند روز مانده به روز سیزدهم فروردین شاهد بارش برف در تبریز بودیم، تصمیم گرفتیم که به جلفا که هوای بسیار بهتری دارد بیاییم.
«علی مجاهدی» ادامه داد: واقعیت این است که امسال در روزهای ابتدایی سال نیز به جلفا آمده بودیم و از امکانات رفاهی و خرید این شهر استفاده کرده بودیم و همان روزها با دیدن آب و هوای بسیار مناسب این شهر تصمیم گرفتیم اگر هوای تبریز گرم تر نشد، روز پایانی عید را نیز در جلفا بگذرانیم.
وی اظهار کرد: کمپ هایی که برای چادرزنی در داخل و خارج از شهر برقرار شده بود امکانات بسیار خوبی داشت و به خصوص مشاهده می شد که در پارک های داخل شهر اصلا جای سوزن انداختن هم نیست و استقبال فوق العاده ای شده بود.
مجاهدی تصریح کرد: دلیل انتخاب پارک کوهستان نیز داشتن امکانات تفریحی مانند کارتینگ، زیپ لاین و دوچرخه سواری بود که در روزهای اول سال به دلیل فشردگی برنامه ها امکان استفاده از این امکانات تفریحی را نداشتیم.
هدف، سد خداآفرین
یکی دیگر از گردشگران نوروزی نیز که در ساعات ابتدایی روز جمعه در حال ترک جلفا به سمت نورودوز و خداآفرین بود، گفت: از زیبایی های خداآفرین بسیار شنیده ایم و چند نفر از گردشگرانی که از آن سمت به جلفا آمده بودند نیز از هوای بسیار خوب و سرسبزی منطقه خداآفرین در روزهای ابتدایی سال سخن گفته بودند که تصمیم گرفتیم سیزده به در امسال را در کنار سد خداآفرین بگذرانیم.
«میرسعید سامع» ادامه داد: منطقه آزاد ارس به قدری تنوع در طبیعت و سایت های طبیعی دارد که گردشگران در انتخاب مسیر و یا مقصد گردشگری به سختی می توانند تصمیم بگیرند و معمولا همه دوست دارند که به دلیل تفاوت و تنوع از همه بخش های این منطقه دیدن کنند.
وی تصریح کرد: آب و هوای خوب جلفا و محدوده های نوردوز و خداآفرین ارس دلیل انتخابمان برای حضور در سیزده به در این منطقه آزاد بود و اطمینان دارم بسیاری از مهمانان ارس در سیزدهم فروردین نیز به همین دلیل این نقطه جغرافیایی را برای بودن در طبیعت انتخاب کردند.

لینک کوتاه :

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج