بهار گرم آشنایی در زمستان سرد استانبول

بهار گرم آشنایی در زمستان سرد استانبول
 

این دومین بار بود که منطقه آزاد تجاری- صنعتی ارس پس از گذشت نزدیک 5 سال از فعالیت رسمی خودش در جلفا و نزدیکی کشور ترکیه و در مرز نخجوان، بصورت رسمی در کشور ترکیه حضور می یافت و معرفی می شد.

 بیشترین سرمایه گذاران خارجی فعال در این منطقه ترکها هستند و این نشان می دهد که ارس مورد علاقه ترکهاست و مزیتهای فراوانی برای آنها داشته است که علیرغم تبلیغات و اطلاع رسانی نه چندان مناسب در آن سرمایه گذاری کرده اند.

 استان آذربایجان شرقی نیز در روزهای گذشته میزبان رییس جمهوری ترکیه و هياتي بلند پايه از وزرا و صاحبان صنايع و فعالان اقتصادي اين کشور بود.

 سازمان منطقه آزاد ارس نیز در این میزبانی نقش خود را به خوبی ایفا کرد و به معرفي فرصت ها، پتانسيل ها و ظرفيت هاي سرمايه گذاري در منطقه آزاد ارس در قالب پاور پوينت و ارائه بسته هاي سرمايه گذاري پرداخت.

 

برگزاری هفته میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران در استانبول نیز که همزمان با این سفر انجام شد فرصت مناسبی بود تا جاذبه های توریستی و شاخصه های فرهنگی منطقه آزاد ارس نیز در کنار سایر استانهای کشور به نمایش درآید.

 استانبول بعنوان مرکز تجاری، فرهنگی و اقتصادی ترکیه با جمعیتی حدود 14 میلیون نفر روزانه بیش از 3 میلیون نفر گردشگر خارجی را میزبان است و برگزاری هفته فرهنگی و نمایشگاه معرفی ایران در معروف ترین میدان این شهر حرکتی در خور توجه است. این شهر متصل کننده آسیا به اروپا، مملو از جاذبه های توریستی در کنار فعالیتهای تولیدی و صنعتی در حوزه های مختلف است و سرمایه گذاران فراوانی ر در خود جای داده است.

 با اوصافی که شرح آن رفت، می توان به اهمیت برگزاری هفته میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی ایران در این شهر بزرگ پی برد.

 و اما ارس؛

 منطقه آزاد تجاری صنعتی که اکنون پس از چند سال فعالیت برای تامین زیرساختهای اولیه و اتمام تامین بخشی از آنها، امروز فرصت یافته است تا به گردشگران و مردم یکی از کشورهای هدف اش معرفی شود.

 غرفه 48 متری ارس که با تصاویری بزرگ از زیباییها و صنایع دستی مردمان آن آذین بسته و نوشته هایی به زبان ترکی برآن نقش بسته بود در همان روز اول نمایشگاه مورد توجه ویژه میهمانان مراسم افتتاحیه قرار گرفت.

 

  •  اولین بازدید توسط بانی اصلی رویداد

اولین بازدید این نمایشگاه از غرفه منطقه آزاد ارس و توسط بانی اصلی این رویداد، معاون رییس جمهور و دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور- حمید بقایی انجام شد.
در این بازدید کوتاه معاون اقتصادی منطقه آزاد ارس گزارشی از ارائه فرصتهای سرمایه گذاری این منطقه در نمایشگاه ارائه کرد و مصاحبه معاون رئیس جمهور با باشگاه خبرنگاران جوان نیز همانجا انجام شد.

  • میهمانانی از 30 کشور جهان در غرفه ارس

تنوع گردشگران از نظر ملیت یکی از نقاط برجسته این نمایشگاه بود بطوریکه در طول ایام برگزاری آن، غرفه ارس میزبان گردشگرانی از بیش از 30 کشور بود.

گردشگرانی از شیلی، کوبا، برزیل، کانادا، آمریکا، مجارستان، رومانی، لهستان، آلمان، ایتالیا، هلند، فرانسه، بلژیک، ولز، انگلستان، اسپانیا، روسیه، اوکراین، تایوان، چین، کره، ژاپن، هند، پاکستان، فلسطین، ایران و برخی کشورهای عربی از نقاط مختلف جهان در غرفه ارس حاظر شدند و با ابراز علاقه نسبت به ایران و مردم و هنرهای آنان مدت زمانی را به گفتگو با مسئولین غرفه پرداختند.

 

نکته جالب توجه در این گفتگوها آشنایی کم گردشگران خارجی حاضر در استانبول نسبت به ایران و بخصوص شمالغرب کشور بود و از برگزاری این نمایشگاه ابراز خوشحالی می کردند.

 

  • توزیع بیش از 5 هزار جلد بروشور گردشگری

در طول برگزاری نمایشگاه در استانبول 5 هزار بروشور گردشگری به زبان انگلیسی در بین بازدید کنندگان توزیع شد. همچنین فیلم معرفی منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس که به زبانهای روسی - ترکی - ارمنی - انگلیسی نیز ترجمه شده بود در کنار بروشورهای گردشگری و نقشه راهنمای منطقه توزیع گردید.

 

  • معجزه دستان بانوان ارس

ورنی یکی از صنایع دستی حاصل دستان هنرمندان زن عشایر ارسباران است. این محصول ابریشمی با طرحهای برآمده از اذهان خلاق زنان عشایر بدون نقشه و طرح آماده، معجزه دستان این هنرمندان است که در نمایشگاه میراث فرهنگی و گردشگری استانبول مورد استقبال و توجه ویژه بازدیدکنندگان بخصوص گردشگران خارجی قرار گرفت.

 

  • غرفه ارس و گفتگوهای رسانه ای

طراحی ویژه غرفه ارس به همراه تسلط دست اندارکاران غرفه به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی باعث گردید تا رسانه های تلویزیونی گزارش دهنده این رویداد توجه خاصی به آن داشته باشند.

 

بخشی از گزارشهای تهیه شده توسط شبکه خبری استار ترکیه و بخصوص پرس تی وی ایران در غرفه ارس انجام گردید و گفتگوهایی با کارشناسان منطقه آزاد تجاری - صنعتی ارس نیز انجام پذیرفت. باشگاه خبرنگاران جوان نیز طی مصاحبه ای با مدیرعامل این سازمان در غرفه ارس تاثیر برگزاری این نمایشگاه و هفته فرهنگی را از وی جویا شد.

 

علیرضا مقیمی در این گفتگو گفت:کشور ایران دارای فرهنگ غنی و ریشه داری است که میراث ماندگار از سالیان دور است و شناساندن این فرهنگ و تمدن بواسطه فعالیت های فرهنگی و ایجاد ارتباط و تردد امکان پذیر است.

 

وی ادامه داد: مناطق آزاد کشور به جهت بهره مندی از قوانین خاص تردد برای گردشگران و اتباع خارجی زمینه مناسبی برای فعالیت درحوزه گردشگری و ایجاد ارتباطات فرهنگی است.

 

وی گفت: منطقه آزاد ارس دارای توانمندیهای گردشگری و طبیعی فراوانی است که سعی داریم با حضور در نمایشگاهها و هفته های فرهنگی این توانمندیها را به مردم و گردشگران خارجی بخصوص در کشورهای همسایه معرفی کنیم.

 

وی افزود: هم اکنون قوانین خاص منطقه آزاد ارس زمینه ساز سرمایه گذاری های خوبی توسط شرکت های خارجی در آن شده است که منجر به افزایش تولید وصادرات در این منطقه خواهد شد.

 

  • نمایشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در راستای هدف جذب سرمایه گذاری

یکی از نکات بارز حضور سازمان منطقه آزاد ارس در نمایشگاه و هفته میراث فرهنگی و گردشگری ایران در استانبول، تهیه بسته های سرمایه گذاری جهت رایزنی های اقتصادی به زبان ترکی بود.

 

دکتر ایرج حاتمی معاون اقتصادی سازمان منطقه ازاد ارس از ارائه 28 فرصت سرمایه گذاری در این نمایشگاه خبر داد.

 

او گفت: با ارائه 23 بسته سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف گردشگري، صنعتي، تجاري و خدمات عمومي برای معرفي ظرفيت ها و قابليت هاي منطقه آزاد ارس در این نمایشگاه تدوین شده است.

 

  • عقاید مشترک، علایق مشترک

اشتراک فرهنگی و عقیدتی ایران با ترکیه همواره زمینه مناسبی را برای تعاملات دو کشور ایجاد کرده است. این تعاملات در مناطق آذری نشین و همسایه این کشور در شمالغربی ایران بیشتر است. و شاید یکی از دلایلی که منجر به حجم بالای سرمایه گذاری ترکها در آذربایجان شرقی شده است نیز همین باشد.

 

ابراز علاقه مردم استانبول به غرفه منطقه آزاد ارس نیز از این منظر است و بدون شک یکی از مقاصد هدف این منطقه برای جذب گردشگر و سرمایه گذاری خارجی نیز مردم ترکیه بوده و هستند.

 

 

ابراهیم نصیری
سرپرست روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد ارس

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج