آغاز عملیات اجرایی ثبت ژئوپارک ارس در یونسکو

آغاز عملیات اجرایی ثبت ژئوپارک ارس در یونسکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در جلسه بررسی برنامه های اجرایی ثبت جهانی ژئوپارک ارس، دستور آغاز عملیات اجرایی این پروژه را صادر کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و اموربین الملل سازمان منطقه آزاد ارس، در جلسه بررسی برنامه های اجرایی ثبت جهانی ژئوپارک ارس، علیرضا امری کاظمی کارشناس مسئول امور ژئوپارک‌ها و ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی آخرین وضعیت این پروژه را تشریح کرد و از آمادگی برای انجام مراحل ثبت جهانی ژئوپارک ارس خبر داد.

محسن خادم عرب باغی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس ضمن تایید برنامه های پیشنهادی با تاکید بر آمادگی سازمان منطقه آزاد ارس برای ثبت جهانی این پروژه و تاکید بر اجرای سریع برنامه های تدوین شده، گفت: عضویت ژئوپارک پیشنهادی ارس در شبکه ژئوپارک های یونسکو به عنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه تحول چشمگیری در عرصه گردشگری ارس ایجاد خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس با اشاره به بازخوردهای مناسب این رویداد جهانی، برنامه ریزی و اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی در کنار اجرای دوره های آموزشی، طراحی و نصب تابلوهای اطلاع رسانی و توجه به توسعه و تولید صنایع دستی را از اهداف ثبت جهانی ژئوپارک ارس اعلام کرد.

منطقه ارس در شمال غرب ایران، یکی از نقاط منحصر به فرد کشور از دیدگاه پدیده‌های کم‌نظیر زمین‌شناختی است که می‌توان از آنها به عنوان «میراث زمین‌شناختی» یاد کرد. میراث زمین‌شناختی بخش بی‌جان طبیعت است که سیر شکل‌گیری و تکامل زمین را نشان داده و ارزش گردشگری، علمی و آموزشی دارد.

پرونده‌ی ژئوپارک ارس در سال 1389 به شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها فرستاده شد و پس از بازدید ارزیابان این شبکه از ارس در سال 1390، این منطقه واجد شرایط کافی برای معرفی به عنوان ژئوپارک جهانی تشخیص داده نشد و قرار شد پس از رفع نواقص و تکمیل موارد مشخص شده، دوباره درخواست جدیدی آماده و ارسال شود. در سال های اخیر با توجه ویژه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس و تلاش های معاونت فرهنگی اجتماعی و گردشگری این سازمان، زیرساخت های لازم تامین شده و ژئوپارک ارس که مورد توجه شبکه‌ی جهانی ژئوپارک‌ها می باشد، بعد از ژئوپارک قشم بعنوان دومین ژئوپارک خاورمیانه در یونسکو ثبت خواهد شد.

ژئوپارك ارس شامل پنج ژئوسايت كوه علي‌باشى، كوه كيامكى، كوه گئچى قالاسى، آبشار ماهاران و آبشار آسياب خرابه است كه هر كدام نمونه‌هاى زمين‌شناسى كم‌نظيرى دارند. یکی از مهمترین و بارزترین جاذبه‌های علمی منطقه ارس، مرز دوره‌های زمین‌شناسی «پرمین» و «تریاس» است که تنها در چند نقطه‌ی معدود در جهان قابل مشاهده است و از بین آن‌ها جلفا بهترین نقطه به شمار می‌رود.

 

لینک کوتاه :

عکسهای مرتبط

آرشیو اخبار

انتخاب رنگ:
عرض اسکین:
پترن زمینه:
ستون های مگا منو:
گزینه جستجو: خروج